Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Corsodyl
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Corsodyl

Corsodyl
pixabay.com

Corsodyl – wskazania

Corsodyl to płyn przeznaczony do stosowania w jamie ustnej o właściwościach przeciwbakteryjnych. Substancja czynna produktu to glukonian chlorheksydyny. Preparatu należy używać, by zahamować rozwój płytki nazębnej. Zaleca się także stosowanie pomocnicze przy leczeniu i profilaktyce zapalenia dziąseł i dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, szczególnie gdy odpowiednie szczotkowanie zębów nie może być przeprowadzone (np. po zabiegu chirurgicznym jamy ustnej lub u pacjentów upośledzonych fizycznie lub umysłowo). Corsodyl wspomaga leczenie aft i zakażeń jamy ustnej drożdżakami przy stwierdzonym odprotezowym zapaleniu jamy ustnej lub pleśniawkach. Płyn działa wspomagająco po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych przyzębia, przyspieszając gojenie się ran.

Corsodyl – stosowanie

Zaleca się dokładnie płukanie jamy ustnej 10 ml płynu przez minutę, dwa razy dziennie. Preparat należy zastosować przed zabiegiem stomatologicznym w dokładnie takiej samej dawce. Długość kuracji będzie różnić się w zależności od kondycji jamy ustnej pacjenta. W przypadku zapalenia dziąseł zaleca się płukanie z użyciem płynu Corsodyl przez miesiąc. Pacjenci z aftami i drożdżakami powinni stosować preparat przez 48 godzin po wyleczeniu objawów zakażenia jamy ustnej. Chorzy z zapaleniem jamy ustnej spowodowanym przez protezy, powinni 2 razy dziennie moczyć je w plynie Corsody, przez ok. 15 minut.

Corsodyl – działanie

Chloreksydyna znajdująca się w płynie działa odkażająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, substancję wykorzystuje się w miejscowym leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Płyn Corsodyl charakteryzuje się długotrwałym działaniem antyseptycznym, utrzymującym się przez wiele godzin po zastosowaniu. Dlatego lekarze polecają ten preparat jako środek do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Substancja czynna profilaktycznie zapobiega powstawaniu nowych drobnoustrojów w jamie ustnej. Stosowanie płynu umożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny przez pacjentów ze skłonnością do ubytków próchniczych, zamontowanymi implantami zębowymi, koronami i aparatami ortodontycznymi.

Corsodyl – przeciwwskazania i środki ostrożności

Płyn nie może być stosowany w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek ze składników pomocniczych. Produkt należy stosować wyłącznie w jamie doustnej, do użytku zewnętrznego, nie wolno połykać płynu. Podczas aplikacji należy chronić okolice oczu i uszu. Jeśli preparat dostanie się do oczu, zaleca się dokładne przemycie podrażnionego miejsca wodą. Objawy wysypki, trudności z oddychaniem, obrzęku warg, języka, gardła lub twarzy wymagają przerwania stosowania i natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem. Zdarzają się powierzchniowe przebarwienia języka a także zębów i wypełnień. Przebarwienie języka powinno ustąpić samoistnie po zakończeniu stosowania płynu, natomiast przebarwienia zębów i wypełnień mogą zostać ograniczone poprzez wyeliminowanie z codziennej diety kawy, herbaty i czerwonego wina. Należy codziennie szczotkować zęby pastą do zębów przed użyciem preparatu, zaleca się także regularne czyszczenie protez odpowiednim środkiem. Całkowite usunięcie plam w niektórych przypadkach wymaga profesjonalnego polerowania zębów. Wypełnienia z widocznymi przebarwieniami i niedokładnie oczyszczone powinny zostać wymienione, szczególnie gdy ich brzegi są nierówne a powierzchnia szorstka. Usunięcia kamienia nazębnego i polerowanie zębów zaleca się, jeśli tradycyjne szczotkowanie zębów nie jest możliwe (np. w skutek urazu twarzoczaszki). Ze względu na niezgodność płynu Corosodyl ze środkami anionowymi, wchodzącymi w skład pasty do zębów, należy odczekać 5 minut między umyciem zębów a płukaniem jamy ustnej, można też stosować preparat o innej porze dnia. W pierwszym etapie używania płynu istnieje możliwość wystąpienia pieczenia, mrowienia, drętwienia języka i zaburzeń smaku o charakterze przejściowym. Objawy powinny słabnąć podczas dalszego stosowania preparatu, jeśli to nie nastąpi, zaleca się konsultację z lekarzem.

Tagi:
Polecane