Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Cyclaid
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Cyclaid

Cyclaid
pixabay.com

Cyclaid - wskazania

Cyclaid jest wskazany do przyjmowania jednocześnie z innymi lekami immunosupresyjnymi, zmniejszając ryzyko odrzucenia przeszczepu w formie przewlekłej lub ostrej, po allogenicznej transplantacji wątroby, serca, nerek, płuc, trzustki lub serca z płucami. Wskazania dotyczą profilaktyki przed wystąpieniem choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (GVHD) po allogenicznym przeszczepie szpiku. Lek może być stosowany do walki ciężką łuszczycą, szczególnie w odmianie płytkowej, kiedy inne metody lecznicze zawiodły. Cyclaid wykorzystuje się także w leczeniu: ciężkiego atopowego zapalenia skóry, steroidozależnego i steroidoopornego zespołu nerczycowego u dzieci i dorosłych, spowodowanego chorobami kłębuszków nerkowych, tj. nefropatia. Lek wykazuje właściwości podtrzymujące remisję po leczeniu kortykosteroidami.

Cyclaid – dawkowanie

Zaleca się stosowanie dwóch dawek podzielonych w ciągu doby. Kapsułki podaje się doustnie, połykając je w całości. W celu uniknięcia działań niepożądanych, pacjenci przygotowywani do przeszczepu powinni być poddawani regularnej kontroli cyklosporyny we krwi. W przypadku przeszczepu leczenie rozpoczyna się do 12 godzin przed operacją, podając dawkę wyjściową 10-15 mg/kg masy ciała w dwóch dawkach podzielonych. Dawka jest stosowana przez następny tydzień lub dwa po operacji, po czym należy ją stopniowo zmniejszać, adekwatnie do stężenia cylkosporyny we krwi, aż do momentu uzyskania dawki podtrzymującej (2-6 mg/kg masy ciała). Dawka leku Cyclaid może być zmniejszona, jeśli pacjent otrzymuje równolegle inne leki immunosupresyjne. U pacjentów z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry dawkę dobiera się indywidualnie. W celu wywołania remisji zaleca się 2,5 mg/kg masy ciała w dwóch dawkach podzielonych raz dziennie.

Cyclaid – przeciwwskazania

Nie wolno podawać leku w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Cyklosporyna nie może być podawana pacjentom z łuszczycowym i atopowym zapaleniem skóry, jeśli wcześniej zdiagnozowano zaburzenia czynności nerek, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, zakażenia oporne lub złośliwy nowotwór zlokalizowany poza skórą. Ciężka niewydolność nerek wyklucza możliwość stosowanie preparatu. Ze względu na ograniczone doświadczenie nie powinno się podawać cyklosporyny przy stwierdzonym reumatoidalnym zapaleniu stawów u dzieci i młodzieży.

Cyclaid – szczególne środki ostrożności i interakcje z innymi lekami

Lek może być przepisany jedynie przez lekarzy z doświadczeniem w dziedzinie przeszczepów, nefrologii, dermatologii lub reumatologii. Pacjenci powinni zostać poddani leczeniu w specjalnych ośrodkach wyposażonych w odpowiednie zaplecze laboratoryjne i kadry medyczne. W trakcie leczenia jest prowadzona dokładna obserwacja chorego. Szczególnej ostrożności wymaga leczenie skojarzone preparatu Cyclaid z innymi środkami immunosupresyjnymi, gdyż wzrasta wówczas ryzyko zaburzeń limfoproliferacyjnych i rozwoju litych guzów narządowych, czasami śmiertelnych. Nie zaleca się jednoczesnego podawania cyklosporyny z inhibitorami kalcyneuryny i leków moczopędnych oszczędzających potas. Sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie cyklosporyny we krwi. Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować leku, ponieważ substancja czynna jest w stanie przenikać do mleka matki. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, który rozważy potencjalne ryzyko ciąży w stosunku do korzyści z przyjmowania leku.

Tagi:
Polecane