Doreta – stosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Lek Doreta zawiera w sobie substancje przeznaczone do objawowego leczenia bólu. Należy jednak pamiętać, że farmaceutyki stosowane w uśmierzaniu bólu zwalczają jedynie objaw a nie przyczynę. Jeżeli cierpisz na regularne bóle, zgłoś się do lekarza. Doraźnie natomiast możesz wykorzystać lek Doreta. Pamiętaj jednak, że jak każdy inny lek, ma ona swoje ograniczenia. W niniejszym artykule zapoznamy cię z przeciwwskazaniami do stosowania oraz możliwymi skutkami ubocznymi działania Dorety. Zapraszamy do czytania!
Lek Doreta – zastosowanie i charakterystyka
Wśród typowych leków przeciwbólowych dostępnych w każdej aptece znajduje się między innymi Doreta. Wśród substancji czynnych leków znajdują się w niej chlorowodorek tramadolu oraz paracetamol. Znajomość składu podstawowego oraz dotyczącego substancji pomocniczych leku jest bardzo ważne, ponieważ, pomijając alergie na różne związki chemiczne, są takie leki, których nie można stosować w każdej chorobie. Tak właśnie jest między innymi z paracetamolem.
Lek Doreta można stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce w sposób doraźny w przypadku bólów miesiączkowych, bólu głowy czy innych. Należy jednak pamiętać, że przewlekły ból jakiejkolwiek części ciała, to sygnał od organizmu, że dzieje się w nim coś niepokojącego. Zamiast więc opierać się jedynie na lekach przeciwbólowych, należy udać się do lekarza, który pomoże w znalezieniu źródła problemu.
Lek Doreta – ostrzeżenia i środki ostrożności
Istnieje kilka poważnych przeciwwskazań do uśmierzania bólu przy pomocy leku Doreta. Poniżej prezentujemy najważniejsze:
· uczulenie na paracetamol lub którykolwiek ze składników leku Doreta,
· ciąża lub karmienie piersią,
· alkoholizm pacjenta,
· przyjmowanie przez pacjenta innych leków, które mogą powodować senność lub pogorszenie koncentracji,
· przyjmowanie przez pacjenta inhibitorów MAO oraz do 14 dni po ich odstawieniu,
· ciężka choroba wątroby,
· padaczka, która nie jest pod kontrolą przy pomocy odpowiednich farmaceutyków.
Oprócz powyżej wymienionych przeciwwskazań do stosowania leku Doreta, istnieje także kilka sytuacji, w których należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania. Są to między innymi:
· choroby nerek,
· choroby wątroby, dróg żółciowych oraz alkoholowe uszkodzenie wątroby,
· trudności w oddychaniu,
· uzależnienie od innych leków stosowanych na silny i umiarkowany ból (np. od morfiny),
· padaczka lub drgawki i pojedyncze incydenty padaczkowe,
· po urazach głowy,
· stosowanie przez pacjenta innych leków, zawierających paracetamol lub tramadol – należy uważać, aby nie przekroczyć dozwolonej dawki dobowej tych substancji.
Przed stosowaniem leku Doreta z innymi lekami należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, gdyż mieszanie pewnych substancji wywołać może przykre dolegliwości – często groźne dla zdrowia pacjenta, a czasem również dla życia.
Podczas stosowania leku Doreta nie należy prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn. Paracetamol oraz tramadol są silnymi substancjami przeciwbólowymi, które osłabiają koncentrację i wywołują lekkie przytłumienie lub senność.
Lek Doreta – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie leku Doreta warto ustalić z lekarzem lub farmaceutą. Najczęściej jednak poleca się jedną tabletkę leku w ciągu doby i nie należy jednocześnie przekraczać dawki w postaci 4 tabletek na dobę. Standardem polecanym przez lekarzy jest stosowanie jak najmniejszej możliwej dawki leku.
Długotrwałe stosowanie leku czasami jest konieczne ze względu na różnego rodzaju przewlekłe choroby. Nie należy jednak w takich przypadkach samodzielnie podejmować decyzji odnośnie zwiększania dawki czy odstawiania leku. Taką decyzję za każdym razem należy skonsultować z lekarzem. Przede wszystkim dlatego, że organizm szybko przyzwyczaja się do regularnie dostarczanych dawek leku i w wyniku odstawienia może wystąpić kilka nieprzyjemnych objawów takich jak pobudzenie, nerwowość, bezsenność, drżenie i zaburzenia żołądkowe.
Lek Doreta posiada oczywiście również szereg działań niepożądanych, które występują stosunkowo rzadko – zwłaszcza gdy lek stosowany jest prawidłowo i zgodnie z zaleceniami. Oto najważniejsze:
· zawroty głowy,
· senność,
· wymioty, zaburzenia żołądkowe, nudności i bóle brzucha,
· suchość w jamie ustnej,
· bóle głowy,
· drżenie,
· dezorientacja,
· zaburzenia snu,
· zaburzenia nastroju,
· intensywne pocenie się,
· świąd.
Warto w przypadku wystąpienia działań ubocznych leku zgłosić się do lekarza po poradę. Być może przyjmujemy zbyt duże dawki leku, stosujemy go niewłaściwie lub mamy uczulenie, na któryś składnik leku.