Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ten powszechny chwast może być bardzo niebezpieczny. GIS wydał ostrzeżenie

Ten powszechny chwast może być bardzo niebezpieczny. GIS wydał ostrzeżenie

barszcz Sosnowskiego
Fot. Pixabay/WikimediaImages

Latem bardziej nas ciągnie do spacerów po łąkach i lasach. I słusznie, bo kiedy robić długie wędrówki, jak nie w czasie wakacji? Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. I nie chodzi tutaj wcale o owady i kleszcze, przed nimi mogą uchronić nas spraye, ale o rośliny.

Niektóre z nich wyglądają niepozornie, ale mogą być bardzo niebezpieczne. Najbardziej szkodliwy jest barszcz Sosnowskiego. Nie jest trudno na niego trafić, a skutki mogą być opłakane.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia

Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie, w którym ostrzega przed barszczem Sosnowskiego. Od kilku lat słychać o poważnych przypadkach poparzeń. Szczególną ostrożność trzeba zachować zwłaszcza teraz, bo jak ostrzegł GIS w swoim komunikacie: “Na barszcz Sosnowskiego trzeba szczególnie uważać latem, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura powietrza zwiększa jego toksyczność”.

Roślina wygląda niepozornie, ale jest bardzo niebezpieczna. GIS zaznacza, że "ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu". Okazuje się, że wydzielane przez barszcz olejki eteryczne mogą unosić się nawet na odległość kilkunastu metrów.

Spędził 50 godzin pod ziemią. Wiadomo, jak czuje się uratowany górnik Mycie bezpośrednio przed wizytą u ginekologa – tak czy nie? Odpowiada lekarka

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny

Niestety barszcz Sosnowskiego jest dość powszechny. Jest wysoce prawdopodobne, że się na niego natkniesz. W Polsce rośnie głównie na łąkach i skrajach lasów, porasta także okolice zbiorników wodnych. Jego olejki eteryczne osadzają się na skórze. Zawarte w nich furanokumaryny pod wpływem słońca powodują rozległe oparzenia, które mogą pojawić się nawet kilkanaście godzin od momentu styczności z rośliną.

To duże zmiany skórne, często bolesne lub piekące. Wyglądają jak oparzenia. Czasami reakcja na kontakt z barszczem jest silniejsza — mogą pojawić się nudności, wymioty, podrażnienie oczu i bóle głowy. Rzadko pojawiają się także problemy z oddychaniem lub wstrząs anafilaktyczny.

W razie kontaktu z barszczem Sosnowskiego GIS zaleca jak najszybciej przemyć skórę i uprać ubrania oraz unikać wychodzenia na słońce przez kolejne dwie doby. "Jeśli poparzenie jest silne lub odczuwasz problemy oddechowe — wezwij pogotowie ratunkowe" - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego łatwo przeoczyć, bo jest dość niepozorny. Wygląda trochę jak koper w czasie kwitnienia. Jednak jest o wiele większy, może mieć nawet 3-5 m wysokości. Na szczycie łodyg pojawiają się baldachy białych kwiatów, które mają około 12 cm średnicy. Roślina ma duże, ciemnozielone liście odziomkowe. Mogą mieć nawet około 1 metra długości.

Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach, który trochę przypomina kumarynę. Jest to słodki zapach, który może przypominać migdały lub siano. Jest wyczuwalny z daleka, więc może być sygnałem ostrzegawczym. Barszcz Sosnowskiego działa nawet na odległość, dlatego lepiej w ogóle do niego nie podchodzić.

Zobacz także:

Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę

Ten popularny chwast to remedium na wiele problemów zdrowotnych. Nie warto go wyrzucać!

Soczewica pomaga w odchudzaniu. Dietetyczka tłumaczy, czym jest efekt drugiego posiłku