Pacjenci.pl > Choroby > „Działa fantastycznie”. Tak lekarz powiedział o tym suplemencie na zwyrodnienie stawów. Niebezpodstawnie!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.09.2023 14:03

„Działa fantastycznie”. Tak lekarz powiedział o tym suplemencie na zwyrodnienie stawów. Niebezpodstawnie!

ból stawów
canva

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z chorób reumatycznych. Powodują ją czynniki biologiczne i mechaniczne, z powodu których dochodzi do zaburzenia procesów degradacji i tworzenia chrząstki stawowej. Sposób leczenia uzależniony jest od danego przypadku, lecz wielu chorym pomaga przyjmowanie pewnego suplementu diety, a dokładniej siarczanu chondroityny. Dlaczego akurat ten suplement tak dobrze wpływa na stawy objęte chorobą zwyrodnieniową? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartosz Fiałkiem.

Siarczan chondroityny – suplement dostępny na receptę

Siarczan chondroityny jest to substancja chemiczna, dzięki której stawy pracują prawidłowo. To organiczny związek chemiczny z grupy glikozoaminoglikanów, będący składnikiem tkanki chrząstnej. Dzięki chondroitynie powstają protoglikany, produkujące maź, zapewniającą poślizg i chroniącą stawy przed urazami. Co więcej, dzięki niej stawy chronione są przed czynnikami zewnętrznymi. Chondroityna regeneruje i chroni stawy – dlatego też suplementacja jej wskazana jest podczas leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

„Z doświadczenia jednak wiem, że siarczan chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów działa u wielu chorych fantastycznie, pacjenci mówią, że znacznie mniej ich boli, sztywność poranna jest krótsza, mogą lepiej funkcjonować, bo ograniczenie ruchomości stawów się zmniejszyło. Wydaje się, że te leki nie hamują przebiegu choroby, jednak możliwe, iż wpływają na jej przebieg”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek

Chondroityna nie tylko wspomaga stawy. Również nawilża skórę, wygładza zmarszczki i może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych postaci nowotworów złośliwych.

Projekt bez nazwy - 2023-09-12T195940.245.png

Choroba zwyrodnieniowa stawów może nieść poważne konsekwencje! Które 4 stawy są najczęściej atakowane? Do tych lekarzy nie potrzeba skierowania. Co z psychologiem? Planowano nowelizację ustawy

Jakie korzyści dla stawów ma stosowanie siarcznu chondroityny i glukozaminy?

Siarczan chondroityny jest dostępny na receptę. Nie jest to apteczny suplement diety. Osobom chorującym na chorobę zwyrodnieniową stawów często zaleca się łączenie wspomnianego suplementu z glukozaminą:

„Przede wszystkim mówimy o glukozaminie i siarczanie chondroityny, którę w kontekście badań mają dobry działanie w chorobie zwyrodnieniowe stawów rąk, biodrowych i kolanowych”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek

Stosowanie tych suplementów daje następujące korzyści dla stawów:

  • przyspiesza ich regenerację,
  • iniciuje przepływ siarki do tkank chrzęstnej,
  • ogranicza produkcję mediatorów stanu zapalnego,
  • łagodzi ból stawów,
  • hamuje aktywność niektórych enzymów,
  • poprawia mobilność.

Siarczan chondroityny może znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe, które w przypadku tej choroby bywają wyjątkowo nieprzyjemne. Co więcej, nie ma też szkodliwych skutków ubocznych w porównaniu z lekami przeciwzapalnymi zawierającymi sterydy.

Gdy siarczan chondroityny nie wystarczy

Zwolennicy suplementu chwalą go za wyjątkowe właściwości przeciwbólowe. Jednak w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów czy artretyzmie suplementacja chondroityną nie wystarczy. Niekiedy dolegliwości bólowe są na tyle silne, że konieczne jest zastosowanie np. leków przeciwzapalnych zawierających sterydy. Siarczan chondroityny jest jednak środkiem, który świetnie sprawdzi się jako terapia wspomagająca.

„Jeśli powyższe metody są nieskuteczne, stosuje się leczenie operacyjne, czyli endoprotezoplastykę. Krótko mówiąc, wymieniamy staw, który jest zniszczony i nie da się z nim nic więcej zrobić. Po zabiegu mamy protezę, która istotnie poprawia funkcjonowanie, jeżeli chodzi o zajęty staw, poprawia się ruchomość i nie występują dolegliwości bólowych. Najczęściej wykonywane endoprotezoplastyki to stawy biodrowe i kolanowe, jednak można też wymienić staw ramienny, czyli bark”. - powiedział specjalista, reumatolog lek. Bartosz Fiałek

Polecane