Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Do tych lekarzy nie potrzeba skierowania. Co z psychologiem? Planowano nowelizację ustawy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.08.2023 14:27

Do tych lekarzy nie potrzeba skierowania. Co z psychologiem? Planowano nowelizację ustawy

lekarze
canva.com

Aby skorzystać z wizyty u lekarza specjalisty w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, musimy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Do których specjalistów nie potrzebujemy skierowania? 

Do których specjalistów nie potrzeba skierowania?

Aby móc wybrać się na wizytę do lekarza specjalisty w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, musimy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to dokument, który potwierdza, że nasz stan zdrowia wymaga konsultacji z lekarzem o określonej specjalizacji. Lekarz pierwszego kontaktu ocenia nasze potrzeby zdrowotne i decyduje, do którego specjalisty powinniśmy się udać. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Nie potrzebujemy skierowania do pięciu specjalistów: 

  • ginekologa i położnika, 
  • onkologa, 
  • psychiatry, 
  • wenerologa, 
  • dentysty. 

Skierowania nie potrzebują także niektóre grupy pacjentów, do których należą: 

  • inwalidzi wojenni i wojskowi, 
  • chorzy na gruźlicę, 
  • osoby zakażone wirusem HIV, 
  • osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie leczenia odwykowego.

Projekt bez nazwy - 2023-07-29T182203.926.png

Kolejny produkt leczniczy wycofany z aptek w trybie pilnym! Wykryto skażenie Polacy nadużywają tych leków - są silnie uzależniające, a możliwe skutki uboczne bardzo groźne

Do psychologa bez skierowania?

Podczas pandemii COVID-19, mieliśmy również możliwość skorzystania z pomocy psychologa bez skierowania. To rozwiązanie zostało wprowadzone na prośbę specjalistów z dziedziny psychiatrii, którzy zwrócili uwagę, że pandemia pogorszyła nasze samopoczucie psychiczne i zwiększyła odczuwanie lęku i niepokoju. Brak potrzeby skierowania do psychologa znacznie ułatwiał dostęp do wsparcia psychologicznego.

1 lipca 2023 roku epidemia COVID-19 w Polsce oficjalnie dobiegła końca i wówczas zniknęły ostatnie obostrzenia, ale również pewne przywileje. Mimo że wirus nie zniknął i wciąż zaraża, liczba zachorowań zmalała na tyle, że Główny Inspektor Sanitarny złożył wniosek o zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego planowano znieść przywilej wizyty u psychologa bez potrzeby skierowania, jednak specjaliści z obszaru zdrowia psychicznego podkreślili, że łatwiejszy dostęp do pomocy psychologów w dalszym ciągu jest niezbędny. 

Po okresie pandemii COVID-19, źródłem niepokoju i lęku stała się wojna na Ukrainie. Sytuacja gospodarcza Polski, wysoka inflacja i spadająca siła nabywcza również nie poprawiają nastrojów Polaków. Dlatego więc planowano nowelizację ustawy, aby po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego dorośli wciąż mieli możliwość korzystania z pomocy psychologa bez potrzeby skierowania. Niestety wprowadzenie tego rozwiązania nie doszło do skutku. 

 

Centrum Zdrowia Psychicznego bez skierowania

Dobra informacja jest taka, że nie potrzebujemy skierowania do specjalistów przyjmujących w Centrach Zdrowia Psychicznego, których w naszym kraju jest coraz więcej. Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje bezpłatne konsultacje z psychologami dla osób, które potrzebują wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę. Można wybrać preferowaną formę konsultacji: osobistą, telefoniczną lub online. 

Polecane