Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > EllaOne – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

EllaOne – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

EllaOne – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/illustrations/macicy-jajnika-jajniki-ginekologia-3777765/

Preparat EllaOne jest środkiem farmaceutycznym, dostępnym jedynie na receptę, którego zadaniem jest niedopuszczenie do owulacji. Farmaceutyk ten przepisuje się na prośbę pacjentki i może to zrobić lekarz każdej specjalności. Jednak jak każdy hormon, EllaOne może spowodować szereg działań niepożądanych. W związku z tym namawiamy do uważnego przestudiowania ulotki przed zażyciem leku oraz do przeczytania niniejszego artykułu. Gwarantujemy, że rozwiejemy wszelkie wasze wątpliwości co do działania EllaOne.

Tabletki EllaOne – zastosowanie i charakterystyka

Mimo powszechnie panującej opinii czy też może bardziej krążących plotek, preparat EllaOne nie jest środkiem wczesnoporonnym. Takie farmaceutyki również są dostępne na rynku, jednak substancja czynna zawarta w tabletkach EllaOne nie jest w stanie wywołać poronienia. Octan uliprystalu ma za zadanie nie dopuścić do owulacji, czyli do uwolnienia komórki jajowej z jajników do jajowodu. W przypadku, gdy do owulacji już doszło, preparat nie jest skuteczny i zachodzi ryzyko zajścia w ciążę o dokładnie takim samym prawdopodobieństwie, jak gdyby lek nie został zażyty.

Stosowanie leku EllaOne przeznaczone jest dla kobiet, które ukończyły już 15. rok życia i chcą uniknąć nieplanowanej ciąży w przypadku, gdy:

·        nastąpiła pomyłka w stosowaniu dotychczasowej antykoncepcji doustnej,

·        stosowany środek antykoncepcyjny zawiódł (np. pęknięcie prezerwatywy),

·        miał miejsce stosunek bez zabezpieczenia.

Ze względu na okres żywotności plemników w kanale rodnym kobiety, zaleca się przyjęcie tabletki EllaOne w ciągu 5 dni od stosunku, ale jednocześnie jak najszybciej ze względu na niemożność stwierdzenia dokładnego momentu występowania owulacji.

Tabletki EllaOne – ostrzeżenia i środki ostrożności

EllaOne nie może być stosowana jako stała metoda antykoncepcyjna. To bardzo silny lek hormonalny, poważnie wpływający na organizm kobiety. Wskazane jest stosowanie tradycyjnej metody antykoncepcyjnej takiej np. jak prezerwatywy, które chronią nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli masz wątpliwości w kwestii wyboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, koniecznie poradź się lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. Ostatecznie możesz też zwrócić się do zaufanej kobiety, która już współżyje np. do starszej siostry.

Preparat nie może być przyjmowany przez kobiety, cierpiące na alergię na jakąkolwiek substancję leku EllaOne. Niewskazane jest również przyjmowanie go, gdy doszło już do zapłodnienia. Mimo że badania nie wykazały właściwości poronnych, lek może być toksyczny dla płodu i przyszłej matki. Z powodu braku badań nie zaleca się również przyjmowania leku podczas karmienia piersią.

Tabletki EllaOne nie stanowią również zabezpieczenia przed ciążą w przypadku kolejnych stosunków. Niezwłocznie po przyjęciu leku należy zacząć stosować mechaniczną metodę antykoncepcyjną – np. w postaci prezerwatyw, nawet jeśli pacjentka przyjmuje na stałe tabletki antykoncepcyjne (EllaOne może osłabić ich skuteczność nawet na miesiąc).

Przed podjęciem kuracji preparatem EllaOne należy skonsultować się z lekarzem oraz poinformować go o wszelkich dolegliwościach, chorobach oraz przyjmowanych lekach.

Tabletki EllaOne – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie preparatu EllaOne w przypadku każdej kobiety jest takie samo. Tabletka powinna zostać przyjęta jak najszybciej a maksymalnie do 120 godzin po stosunku. Można ją zastosować w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Jeżeli w ciągu maksymalnie 3 godzin od połknięcia tabletki wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną dawkę leku.

Jako dosyć silny specyfik EllaOne może wywołać wiele działań niepożądanych. Poniżej wymieniamy te występujące najczęściej:

·        zaburzenia nastroju,

·        ból i zawroty głowy,

·        nudności, ból brzucha, wymioty i uczucie dyskomfortu w brzuchu,

·        bóle mięśniowe i pleców,

·        brak miesiączki, opóźnione krwawienie, przesunięcie cyklu miesiączkowego,

·        ból w obrębie miednicy,

·        tkliwość piersi,

·        zmęczenie.

Wśród pozostałych skutków ubocznych działania leku EllaOne znajdują się poniższe (występujące rzadko lub bardzo rzadko):

·        grypa,

·        zaburzenia apetytu,

·        zaburzenia emocjonalne,

·        dezorientacja,

·        senność,

·        migrena, zaburzenia wzrokowe,

·        omdlenia, zaburzenia smaku i uwagi,

·        suchość w gardle,

·        biegunka,

·        trądzik,

·        świąd i bóle pochwy,

·        dreszcze i gorączka.

Tagi:
Polecane