Espiro – działanie, zastosowanie i środki ostrożności
Wśród wielu leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca Espiro należy do dosyć mocno popularnych i często zalecanych przez lekarzy. W związku z tym, że choroby serca stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w tak zwanym świecie zachodnim, warto poznać specyfikę działania tego typu leków. W niniejszym artykule dowiesz się zatem nie tylko, jakie cechy charakterystyczne wykazuje Espiro, ale także w jakich przypadkach jest stosowany oraz na co należy uważać w trakcie kuracji i czego unikać. Dowiesz się także, jakie dawki najczęściej przyjmują pacjenci i poznasz najważniejsze zalecenia lekarskie.
Espiro – zastosowanie i charakterystyka
Lek Espiro jest preparatem specjalistycznym stosowanym w przebiegu leczenia niewydolności serca różnego rodzaju. Substancją czynną leku jest eplerenon. Należy on do grupy leków nazywanych selektywnymi antagonistami aldosteronu, którego zbyt duże stężenie we krwi może powodować wiele patologicznych zmian.
Espiro jest zatem stosowany przede wszystkim w leczeniu niewydolności serca, w celu zapobiegania nasileniom choroby oraz minimalizowaniu niebezpieczeństwa kolejnych hospitalizacji w przypadku, gdy pacjent ma już za sobą zawał serca lub jeśli mimo dotychczasowego leczenia, objawy w dalszym ciągu się utrzymują.
Stosowanie leku powinno odbywać się jedynie na wyraźne polecenie lekarza oraz pod jego stałą opieką lub w kontakcie z lekarzem. Sam lek Espiro sprzedawany jest na receptę w postaci tabletek o najniższej możliwej dawce eplerenonu, czyli 25 mg na jedną tabletkę lub w większej dawce 50 mg. O dawkowaniu decyduje lekarz!
Espiro – ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia przy pomocy preparatu Espiro, należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w kontekście przyjmowanych przez pacjenta na bieżąco leków. Istnieje bowiem szereg substancji, których nie należy łączyć z tym farmaceutykiem. Stosowanie leku Espiro nie jest wskazane szczególnie w następujących przypadkach:
jeśli u pacjenta występuje lub występowało wcześniej uczulenie na którykolwiek ze składników tego preparatu,
jeśli pacjent wykazuje zwiększone stężenie potasu we krwi (hiperkalcemię),
jeśli pacjent przyjmuje leki moczopędne oszczędzające potas,
w zaburzeniach czynności nerek,
w zaburzeniach czynności wątroby,
gdy pacjent przyjmuje leki przeciwgrzybicze lub przeciwbakteryjne,
gdy pacjent przyjmuje leki stosowane przeciwko wirusowi HIV,
jeśli pacjent przyjmuje nefazodon (lek przeciwdepresyjny),
w leczeniu niektórymi lekami stosowanymi w chorobach serca i nadciśnienia,
gdy pacjent nie ukończył 16. roku życia.
Przed zastosowaniem leku należy także poinformować lekarza o ewentualnej ciąży lub karmieniu piersią. Decyzja ostateczna w kwestii wdrożenia leczenia preparatem Espiro należy wyłącznie do lekarza. Podczas samego stosowania preparatu mogą wystąpić zawroty głowy i lekkie zaburzenia skupienia, dlatego nie należy podczas kuracji obsługiwać maszyn ani prowadzić pojazdów mechanicznych.
Espiro – stosowanie i działania niepożądane
Stosowanie i dawkowanie leku Espiro zależy przede wszystkim od zaleceń lekarza i to do nich przede wszystkim należy się stosować w trakcie kuracji. Najczęściej jednak tabletki przyjmuje się podczas posiłku lub na czczo, połykając preparat w całości i popijając dużą ilością wody. Dawką początkową leku jest zazwyczaj 25 mg na dobę. Ilość ta może być jednak stopniowo zwiększana (wyłącznie na wyraźnie polecenia lekarza prowadzącego!).
Dawkę dostosowuje się poza oczywistą wagą i wiekiem pacjenta również do parametrów związanych ze stężeniem potasu we krwi. Dawka może też być zależna np. od występowania choroby nerek i wątroby (w ciężkich postaciach nie należy stosować leku Espiro).
Wśród działań niepożądanych leku Espiro najczęściej zdarzają się te, które wynikają z przedawkowania. Wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Są to: niskie ciśnienie tętnicze krwi (pojawiające się razem z zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, osłabieniem i omdleniem) oraz zwiększone stężenie potasu we krwi (występujące razem z biegunką, kurczami mięśni, nudnościami, zawrotami lub/i bólami głowy). Zignorowanie tych symptomów może być niebezpieczne zarówno dla zdrowia jak i życia pacjenta!
Działania niepożądane leku Espiro, nie związane z przedawkowaniem preparatu i najczęściej występujące w procesie leczenia, zwłaszcza na początku, to między innymi:
obrzęk twarzy, języka i gardła,
trudności w połykaniu,
pokrzywka i trudności w oddychaniu (w tych przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala),
oraz:
zawroty i bóle głowy,
omdlenia,
bezsenność,
kaszel,
zaburzenia trawienia i wydalania,
alergie skórne,
skurcze mięśni.
Jeżeli wystąpią u ciebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów, zgłoś się jak najszybciej do lekarza w celu omówienia ewentualnych zmian dawki lub leku na inny.