Gdy rośnie guz mózgu, zmieniają się oczy. To może stać się ze źrenicami, gdy dopadnie choroba
Anizokoria, czyli nierówne źrenice, to stan, którego przyczyną nie zawsze jest choroba, jednak warto wiedzieć, że jedna większa źrenica wraz z innymi symptomami może pojawić się w przebiegu udaru pnia mózgu, ale też na skutek ucisku pnia mózgu przez tętniaka.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nierówność źrenic jest jednym z wczesnych objawów świadczących o wzroście ciśnienia śródczaszkowego - stanowi to zagrożenie życia pacjenta. Jak się okazuje, ten stan może być wynikiem obecności guza lub ropnia mózgu, ale też rozwinąć się na skutek urazu czaszkowo-mózgowego, podczas którego dochodzi do pęknięcia naczyń i rozwoju krwiaka nadtwardówkowego, podtwardówkowego lub śródmózgowego.
To objawy guza mózgu
Niestety, co roku ok. 2 tys. Polaków umiera przez nowotwory mózgu. Ponad połowa chorujących doświadcza nasilających się bólów głowy. Kiedy guz zaczyna naciskać na nerwy oraz naczynia krwionośne w mózgu, bóle głowy przybierają mocno na sile, nie chcąc ustąpić.
Jednym z objawów są też problemy ze wzrokiem, wysławianiem się, pogorszenie słuchu czy też zachwiania równowagi. Są to dolegliwości charakterystyczne dla guzów mózgu. Intensywność oraz rodzaj objawów zależą od tego, gdzie zlokalizowana jest zmiana.
Czym jest anizokoria?
W kontekście guza mózgu warto również przytoczyć nazwę anizokorii, czyli nierówność źrenic. Jest to objaw występujący w wielu schorzeniach wrodzonych oraz nabytych. Ta dolegliwość charakteryzuje się różnicą w wielkości otworu źrenicznego między lewym a prawym okiem.
Anizokoria spowodowana jest zaburzeniami odruchu źrenic na światło. Zazwyczaj chorobę w pierwszej kolejności zauważa najbliższe otoczenie pacjenta lub tez wykrywana jest ona przypadkowo podczas rutynowego badania lekarskiego.
Przyczyny anizokorii mogą mieć podłoże okulistyczne lub neurologiczne. W zależności od podłoża takich zmian, lekarze rozróżniają dwa główne rodzaje tej choroby:
- anizokoria fizjologiczna, gdzie nierówne źrenice nie oznaczają choroby ani też odchyleń w stanie zdrowia oka,
- anizokoria patologiczna, która jest związana z różnymi chorobowymi patologiami w organizmie i jest objawem poważniejszych chorób.
Przyczyny powstawania anizokorii patologicznej
Dość szczegółowym badaniom i obserwacji poddawana jest zawsze anizokoria patologiczna. Takie są główne przyczyny jej powstawania:
- obrzęk mózgu,
- silny atak jaskry,
- urazy oka,
- powikłania po zabiegach operacyjnych,
- zatrucie glikolem etylenowym,
- ostry stan zapalny tęczówki,
- stan zapalny aparatu rzęskowego,
- niedokrwienie tęczówki,
skutek zażywania leków rozszerzających lub zwężających źrenicę, - migreny,
- nowotwory mózgu,
- tętniaki,
- stwardnienie rozsiane,
- porażenie okoruchowego nerwu czaszkowego,
- nowotwory, występujące w innych narządach organizmu,
- pozagałkowe zapalenie nerwu gałkowego,
- uszkodzenia zwojowych włókien nerwowych.
Jedna źrenica większa razem oczywiście z innymi symptomami może pojawić się w przebiegu udaru pnia mózgu, ale też na skutek ucisku pnia mózgu przez tętniaka lub guz. Nierówność źrenic jest jednym z wczesnych objawów świadczących o wzroście ciśnienia śródczaszkowego – stanowi to zagrożenie życia pacjenta. Ten stan może być wynikiem obecności guza bądź też ropnia mózgu. Może rozwinąć się też na skutek urazu czaszkowo-mózgowego, podczas którego dochodzi do pęknięcia naczyń i rozwoju krwiaka nadtwardówkowego, podtwardówkowego lub śródmózgowego.
Czytaj też:
Guz mózgu (nowotwór mózgu) - przyczyny, objawy i leczenie
Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?
Monika Olejnik w szczerych słowach o operacji onkologicznej. "Koszmarny ból"