Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Gdzie zrobić protezę zębową na NFZ? Podpowiadamy
Alina Gałka
Alina Gałka 14.05.2025 10:53

Gdzie zrobić protezę zębową na NFZ? Podpowiadamy

Proteza zębowa na NFZ
Fot. sasirin-pamais-images/Canva

W 2018 roku z protez zębowych korzystało aż 9 mln Polaków – ponad połowa osób powyżej 40 roku życia. Dobrze dopasowana i zadbana proteza jest dla użytkownika źródłem wielu korzyści: ułatwia nie tylko swobodne jedzenie i mówienie, ale też dodaje pewności siebie. Niestety dostęp do refundowanego leczenia protetycznego nie jest łatwy, a nie każdego stać na usługę w prywatnym gabinecie. Jak i gdzie uzyskać protezę zębową na NFZ?
 

Braki w uzębieniu to poważny problem

Używanie protezy zębowej jest istotne przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Brak uzębienia prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego układu żucia, co może skutkować problemami trawiennymi – nieprawidłowo rozdrobnione pożywienie trudniej się trawi.

Dodatkowo nieuzupełnione braki zębowe powodują stopniowy zanik kości szczęki i żuchwy, co może prowadzić do zmiany rysów twarzy i dalszych trudności w późniejszym leczeniu protetycznym. Noszenie protezy pomaga utrzymać właściwą pracę mięśni żucia i chroni przed przeciążeniem pozostałych zębów naturalnych.

Z perspektywy ogólnego zdrowia organizmu, protezy zębowe mają również wpływ na mowę, oddychanie i ogólne samopoczucie psychiczne. Osoby pozbawione zębów często mają trudności z wyraźnym mówieniem; unikają kontaktów towarzyskich z powodu wstydu lub kompleksów, co może prowadzić do izolacji społecznej i obniżenia jakości życia. Proteza zębowa przywraca nie tylko funkcje żucia i estetykę uśmiechu, ale także pewność siebie i komfort codziennego życia.

L4 na nowych zasadach! Nie będzie wynagrodzenia chorobowego? Program in vitro. Na świat przyszło pierwsze dziecko

NFZ refunduje protezy zębowe

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje protezy zębowe według ściśle określonych zasad. Każdy ubezpieczony może skorzystać z refundacji na protezę częściową (przy braku co najmniej 5 zębów w łuku) lub całkowitą, ale nie częściej niż raz na 5 lat.

Raz na 2 lata można skorzystać z nieodpłatnej usługi naprawy protezy, co znaczy, że warto o nią dbać. Jeśli w trakcie użytkowania refundowanej protezy pacjent straci kolejne zęby, może też otrzymać refundację z NFZ na uzupełnienie – również raz na 2 lata. 

Przeczytaj też: Nowoczesna proteza zębowa na NFZ. Ponad 4000 zł od maja

proteza na dłoni protetyka Fot. codrut-evelinas-images/Canva.jpg
NFZ refunduje protezy częściowe i całkowite. Fot. codrut-evelinas-images/Canva

Jak otrzymać refundację na protezę zębową?

Aby skorzystać z przysługującej refundacji na protezę zębową z NFZ, trzeba znaleźć gabinet protetyczny, który świadczy usługi w ramach Funduszu. Niestety takich gabinetów nie ma wiele. Jak tłumaczą sami protetycy, wykonywanie protez na Fundusz po prostu im się nie opłaca, bo suma dopłat zwykle nie pokrywa nawet w całości kosztów materiałów. Zatem jak znaleźć protetyka na NFZ?

Opcji jest kilka. Na początek warto poszukać informacji na stronie regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli ta metoda nie przyniesie skutku, można dzwonić do okolicznych przychodni stomatologicznych i zapytać, czy wykonują protezy w ramach Funduszu.

Lepszych rezultatów można oczekiwać, sięgając po radę bezpośrednio u swojego dentysty. Stomatolog może lepiej orientować się w zakresie usług świadczonych przez kolegów po fachu w okolicy. 

Szanse na znalezienie dobrego protetyka na NFZ są większe w dużych miastach. Mieszkańcy małych miejscowości muszą liczyć się z koniecznością odbycia dłuższych podróży.

Kiedy uda się znaleźć protetyka na NFZ

Przygotowanie protezy zębowej to proces kilkuetapowy, który wymaga współpracy pacjenta ze specjalistą. Jak to wygląda krok po kroku?

Konsultacja i diagnostyka
Na początku stomatolog przeprowadza wywiad medyczny i dokładne badanie jamy ustnej. Sprawdza stan dziąseł, kości, pozostałych zębów (jeśli są) oraz ustala, jaki rodzaj protezy będzie najbardziej odpowiedni. Od tego roku pacjenci w ramach NFZ mogą otrzymać nie tylko ruchomą protezę akrylową, ale też nowoczesną protezę na filarach.

Leczenie wstępne (jeśli konieczne)
Jeśli w jamie ustnej są ogniska zapalne, zęby do usunięcia lub inne problemy (np. próchnica, choroby dziąseł), należy je wyleczyć przed wykonaniem protezy. Czasami konieczne jest też wygładzenie wyrostków kostnych lub wykonanie ekstrakcji zębów.

Pobranie wycisków
Stomatolog pobiera precyzyjne wyciski jamy ustnej (masą silikonową lub alginatową), na podstawie których technik wykona indywidualny model protezy.

Przymiarki i dopasowanie
Przed wykonaniem ostatecznej wersji protezy pacjent zazwyczaj uczestniczy w jednej lub kilku przymiarkach. Sprawdzana jest estetyka (kształt i kolor zębów), dopasowanie do jamy ustnej oraz komfort użytkowania. Na tym etapie można jeszcze wprowadzać korekty.

Przeczytaj też: Bolące dziąsła pod protezą to powszechny problem. Seniorzy cierpią, a łatwo to naprawić

Oddanie protezy
Po zaakceptowaniu projektu i wykonaniu protezy następuje jej oddanie pacjentowi. Lekarz instruuje, jak ją zakładać, zdejmować, jak dbać o higienę i omawia okres adaptacji.

czyszczenie protezy Fot. octavian-grigorescus-images/Canva.jpg
Prawidłowa pielęgnacja protezy zębowej jest bardzo ważna. Fot. octavian-grigorescus-images/Canva

Wizyty kontrolne i ewentualne korekty
Po oddaniu protezy wskazane są wizyty kontrolne, szczególnie w pierwszych tygodniach. W razie potrzeby wykonuje się korekty (np. przy bolesnych otarciach czy problemach z dopasowaniem).


Źródła: pulsmedycyny.pl, medonet.pl, rynekzdrowia.pl