Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Helicid – zastosowanie, działanie i rodzaje leku
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:23

Helicid – zastosowanie, działanie i rodzaje leku

Helicid – zastosowanie, działanie i rodzaje leku
pixabay.com

Helicid jest lekiem powszechnie stosowanym między innymi w przebiegu leczenia chorób wrzodowych przewodu pokarmowego oraz refluksu. Nie są to jednak jedyne zastosowania tego leku. W niniejszym artykule dowiesz się nie tylko, kiedy lekarz może zalecić Ci leczenie przy pomocy Helicidu, ale także z czym się to wiąże. Podzielimy się z Tobą również informacjami dotyczącymi dostępności różnych dawek tego leku, powiemy, jakiego rodzaju skutki uboczne występują najczęściej wśród pacjentów oraz czy stosowanie Helicidu jest bezpieczne dla każdego. Niniejszy artykuł pomoże Ci przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę i zwiększyć świadomość. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem tego farmaceutyku koniecznie poradzić się lekarza w kwestii ewentualnych przeciwwskazań oraz zaleceń dotyczących kuracji. Zapraszamy do uważnej lektury artykułu!

Helicid – charakterystyka i zastosowanie

Farmaceutyk o nazwie Helicid występuje na rynku farmaceutycznym pod trzema postaciami, różniącymi się od siebie przede wszystkim dawką substancji czynnej zawartej w składzie (10, 20 lub 40 mg). Główną substancją Helicidu jest natomiast omeprazol, inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych, a stosuje się go przede wszystkim w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Posiada jednak kilka innych zastosowań, a wszystkie znane podajemy niżej:

  • leczenie owrzodzenia dwunastnicy,

  • zapobieganie nawrotom owrzodzenia dwunastnicy,

  • leczenia owrzodzenia żołądka,

  • zapobieganie nawrotom owrzodzenia żołądka,

  • w połączeniu z antybiotykami w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori w chorobie wrzodowej,

  • w leczeniu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych,

  • w zapobieganiu powstawania owrzodzeń żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych,

  • leczenie refluksowego zapalenia przełyku,

  • długoterminowe leczenie podtrzymujące u pacjentów po wyleczeniu refluksowego zapalenia przełyku,

  • leczenie choroby refluksowej przełyku,

  • leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.

Podane wyżej zastosowania leku Helicid dotyczą przede wszystkim pacjentów dorosłych. Stosowanie tego farmaceutyku u dzieci związane jest z refluksowym zapaleniem przełyku oraz objawowym leczeniem zgagi (dzieci powyżej 1. roku życia), a także w połączeniu z antybiotykami w procesie leczenia owrzodzenia dwunastnicy powstałego w wyniku działania Helicobacter pylori (dzieci i młodzież powyżej 4. roku życia).

Helicid – ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Helicid nie powinien być spożywany przez osoby uczulone na którąkolwiek z substancji zawartych w składzie preparatu lub mające problem z tolerancją niektórych cukrów. Omeprazol zawarty w tym farmaceutyku nie może być łączony z nelfinawirem, a przed zastosowaniem jakichkolwiek innych leków, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, gdyż Helicid wykazuje bardzo różne reakcje z wieloma substancjami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów po przyjęciu leku, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.

Przed rozpoczęciem kuracji przy pomocy leku Helicid należy wykonać szereg badań, które potwierdzą zasadność takiej terapii. Podobne objawy do owrzodzenia może dawać też nowotwór. Przyjmowanie wówczas Helicidu może opóźnić prawidłową diagnozę poprzez minimalizowanie przykrych dolegliwości.

Stosowanie leku w ciąży oraz podczas karmienia piersią uważane jest za bezpieczne, zwłaszcza w niskich dawkach, warto jednak przeprowadzić rozmowę z lekarzem prowadzącym oraz lekarzem ginekologiem na temat ewentualnego ryzyka. Helicid nie wpływa na zdolność obsługi i prowadzenia maszyn, chyba że wystąpią skutki uboczne działania leku (zwłaszcza na początku kuracji), takie jak zawroty głowy czy zaburzenia widzenia.

Helicid – stosowanie i działania niepożądane

Dawkowanie leku Helicid ustalane jest każdorazowo przez lekarza specjalistę, prowadzącego pacjenta w konkretnej chorobie. Ilość substancji czynnej, przyjmowanej przez pacjenta w ciągu doby, ustala się, biorąc pod uwagę wiek, wagę, ogólny stan zdrowia oraz przede wszystkim rodzaj choroby, na którą cierpi pacjent. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania leku, jednak zalecenia, którymi należy się kierować przede wszystkim, to te, które przekazał nam lekarz.

Helicid powinien być przyjmowany w całości, bez dzielenia czy kruszenia leku i najlepiej w jak największej odległości czasowej od posiłku. Preparat należy popić dużą ilością wody (około 200 ml). W przypadku pacjentów, mających problem z przełykaniem, kapsułkę można otworzyć. Zawartość należy wówczas wymieszać z kwaśnym płynem (np. sokiem owocowym) lub wysypać bezpośrednio na język i popić wodą.

Istnieje szereg działań niepożądanych, pojawiających się w wyniku stosowania leku Helicid. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • bóle głowy,

  • bóle brzucha,

  • zaparcia i wzdęcia,

  • biegunka, nudności oraz wymioty.

Znacznie rzadziej od skutków ubocznych wymienionych wyżej, podczas stosowania Helicidu mogą pojawić się zaburzenia metabolizmu i odżywiania (również zmiany w wynikach morfologii czy zawartości różnego rodzaju witamin we krwi) oraz zaburzenia psychiczne, takie jak bezsenność, depresja czy nadaktywność ruchowa i umysłowa. Wszystkie wymienione dolegliwości mogą pojawić się zarówno w formie reakcji alergicznej, nieprawidłowego stosowania, przedawkowania, jak i bez wyraźnego powodu. W razie wystąpienia któregokolwiek z nich warto bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Tagi: