Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Imię mężczyzny, który zawsze wie lepiej. Nosi je prawie 300 tys. Polaków
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 06.11.2024 09:50

Imię mężczyzny, który zawsze wie lepiej. Nosi je prawie 300 tys. Polaków

Męskie imiona
Fot. Freepik

Masz wśród znajomych kogoś, kto zawsze wie lepiej, jest uparty, a przy tym ambitny? Bardzo możliwe, że nosi właśnie to imię. Mężczyźni o imieniu Mariusz to urodzeni liderzy, pewni siebie i bardzo zdeterminowani. Co jeszcze ich wyróżnia i czy imię rzeczywiście wpływa na charakter?

Geneza imienia Mariusz

Imię Mariusz wywodzi się z języka łacińskiego, oznaczało “należącego do rodu Mariuszów” lub "pochodzący od Mariusa". W starożytnym Rzymie imię Marius było bardzo popularne. W Polsce, jak wynika z danych rejestru PESEL, na dzień 19 stycznia 2024 roku imię Mariusz nosiło 286869 mężczyzn. 

Co wyróżnia Mariuszów? Uważa się, że są inteligentni, potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, mają skłonności liderskie, cenią sobie niezależność, przy czym są uparci. Na ogół są lubiani przez otoczenie, nawiązują także bardzo silne relacje i dbają o nie. Czy jednak imię może wpływać na charakter?

Czy imię wpływa na charakter?

W Polsce badania nad wpływem imion na charakter nie są tak popularne, jak np. w USA. Prowadzone tak badania wykazały nawet, że imiona rzadkie mają negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Podczas badania na studentach Harvardu, porównując tych noszących imiona popularne, ze studentami, których imię pojawiało się jedno- lub dwukrotnie, odkryto, że w tej drugiej grupie częściej występują problemy z nauką oraz objawy psychonerwic.

Badania przeprowadzone w latach 90., obejmujące pacjentów małego szpitala w Pensylawnii, potwierdziły, że w grupach pacjentów
z rozpoznaniem: zaburzenia emocjonalne, schizofrenia, inne zaburzenia psychotyczne i lżejsze zaburzenia częściej występują niezwykłe imiona niż w grupie kontrolnej, którą stanowili pacjenci z chorobami niepsychiatrycznymi. Co ciekawe dotyczy to głównie mężczyzn, u kobiet nie zaobserwowano takiej prawidłowości. 

Wyniki badań wskazują, że w przypadku kobiet rzadkie imię jest oceniane pozytywnie, natomiast w odniesieniu do mężczyzn może wydawać się dziwactwem i jest oceniane negatywnie.

Biologiczne uwarunkowania charakteru

Charakter to ogół dyspozycji psychicznych, które decydują o postawach człowieka. Innymi słowy jest to sposób reagowania na różne bodźce - zarówno emocjonalny, jak i rozumowy. Charakter jest zmienny w czasie, choć proces tych zmian jest bardzo zindywidualizowany i często zachodzi pod wpływem czynników zewnętrznych. Ogromne znaczenie w kształtowaniu charakteru i osobowości ma otoczenie - najpierw rodzina i bliscy, następnie grupy społeczne. 

Charakter można określić jako zespół cech psychiki, które są wyznacznikiem tego, jakie normy przyjmuje i jak postępuje dana jednostka. Imię nie ma wpływu na kształtowanie się charakteru, natomiast może powodować wystąpienie różnych sytuacji społecznych, potencjalnie trudnych dla jednostki (jak napiętnowanie z powodu “dziwnego” imienia). 

To, jaki kształt przyjmie charakter, uzależnione jest od wielu czynników. Główną rolę w jego rozwoju mają predyspozycje genetyczne, a także czynniki środowiskowe – czyli normy społeczno-kulturowe otoczenia danego człowieka. 

Źródła

K. Doroszewicz, Psychologiczne aspekty imion ludzkich, Warszawa, Psychologia Jakości Życia 2003, tom 2 nr 1 (89-110)

W. Truszkowski, Uwarunkowania kształtowania CHARAKTERU i osobowości, Olsztyn 2019

Czytaj też:

Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"

Czy leki będą tańsze? Ta decyzja nie należy do rządu. Podejmą ją firmy

Najlepiej opłacane specjalizacje lekarskie w Polsce. Kto zarabia najwięcej?