Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Jak pozbyć się prosaków na twarzy? Wystarczy jeden zabieg
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 27.02.2024 09:42

Jak pozbyć się prosaków na twarzy? Wystarczy jeden zabieg

prosaki
canva.com

Zazwyczaj występują w skupiskach i najczęściej zlokalizowane są w okolicy oczu, również na powiekach. Nie są zagrożeniem dla zdrowia, jednak mogą stanowić problem estetyczny. Skąd się biorą prosaki i jak się ich skutecznie pozbyć?

Jak rozpoznać prosaka?

Prosaki mają postać białych lub białożółtych, twardych grudek czy guzków. Ich rozmiary mogą się wahać od kilku do kilkunastu milimetrów. Są typowe dla okresu niemowlęcego, jednak pojawiają się również u dorosłych.

Najczęściej lokalizują się w okolicy oczu, również na powiekach. Mogą także występować na policzkach i skroniach, w okolicach ust, na klatce piersiowej, a także na narządach płciowych.

Projekt bez nazwy - 2024-02-27T092121.290.png

Taki rumieniec oznacza kłopoty. To jeden z pierwszych objawów choroby skóry Jak wyleczyłam wrastający paznokieć? Wiem już, jakiego błędu nie popełniać

Skąd się biorą prosaki?

Prosaki powstają wskutek zamknięcia gruczołów łojowych. Wydzielina przez nie produkowana, tzw. łój nie może wydostać się na zewnątrz i kumuluje się wewnątrz powstałej zmiany. Zaczyna dochodzić do rogowacenia, przez co prosak staje się twardy.

Prosaki mogą tworzyć się wskutek działania różnych czynników, takich jak między innymi: 

  • uwarunkowania genetycznie, 
  • zaburzenia hormonalne,
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe,
  • stosowanie ciężkich, „zapychających” kosmetyków.

Jak się pozbyć prosaków?

Prosaki nie powodują żadnych dolegliwości, nie są bolesne ani swędzące. Mogą jednak stanowić problem estetyczny. Nie istnieje żadna skuteczna maść na prosaki. Nie należy próbować usuwać ich samodzielnie w domu, gdyż możemy sobie zaszkodzić. Warto udać się do dermatologa, który zastosuje odpowiednią metodę.

Skuteczną metodą stosowaną w gabinetach dermatologicznych jest elektrokoagulacja wykorzystująca właściwości prądu elektrycznego. 

Do zmiany skórnej przykłada się elektrodę, a emitowane przez urządzenie ciepło powoduje zniszczenie tkanki tworzącej zmianę. Aby usunąć prosaka, wystarczy jeden zabieg. W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że prosak odrośnie i wówczas należy go powtórzyć. 

źródło: medicover.pl

Polecane