Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jelita też mogą dostać zawału. Wskazuje na to ten rodzaj bólu brzucha
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.01.2024 19:48

Jelita też mogą dostać zawału. Wskazuje na to ten rodzaj bólu brzucha

silny ból brzucha
canva

Ostre niedokrwienie jelit potocznie nazywa się zawałem jelit. Dochodzi do niego wskutek nagłego ograniczenia drożności tętnic krezkowych. Chory zaczyna odczuwać wówczas ból brzucha. Bardzo specyficzny, bo zlokalizowany w jednym punkcie. Ostre niedokrwienie jelit może skończyć się zgonem.

Ostre niedokrwienie jelit jest równie groźne jak zawał

Ostre niedokrwienie jelit z niedrożnością jest skutkiem nagłego zablokowania przepływu krwi do jelit – odpowiedzialne za to są tętnica krezkowa górna i dolna. Przyczyną może być zator występujący w innej części układu krążenia – stany zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się ostrego niedokrwienia jelit to migotanie przedsionków, przebyty zawał serca, tętniak aorty czy niewydolność serca. Mechanizmem mogącym także wywołać niedrożność tętnic trzewnych jest zakrzepica tętnicza.

Ostre niedokrwienie jelit może wystąpić także bez niedrożności. Powodować je może niewystarczający przepływ krwi w jamie brzusznej – do stanu dochodzi niekiedy podczas wykrwawienia, silnego odwodnienia, ciężkiego zawału serca i sepsy.

Ostre niedokrwienie jelit określane jest zawałem jelit. I tak jak zawał serca jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu.

Projekt bez nazwy - 2024-01-17T183439.984.png

7 objawów zdradzających, że jelita mogą być chore. Nigdy ich nie bagatelizuj Zespół jelita drażliwego. Gastroenterolog Jacek Kowerzanow tłumaczy, jak go rozpoznać

Charakterystycznym objawem jest ostry ból brzucha

Objawem choroby jest silny ból brzucha, zlokalizowany w okolicy pępka. Często nie da się go wyleczyć nawet opioidami. Chorzy miewają także wymioty lub biegunkę z krwią, spowodowaną wzmożoną perystaltyką – z czasem jednak ustaje. Początek choroby jest zazwyczaj nagły i nasilony. Ból rozlewa się na całą jamę brzuszną i zlokalizowanie jednego punktu bólu bywa trudne.

Wspomniana biegunka może pojawić się w pierwszej fazie choroby. Gdy stan niedokrwienia trwa, motoryka jelit zostaje porażona, a chory nie może oddawać gazów i stolca. Długo utrzymujące się niedokrwienie powoduje martwicę jelita i przerwanie ciągłości jego ściany. Do jamy brzusznej dostaje się treść z jelita, co powoduje zapalenie otrzewnej. Ból brzucha staje się wtedy wyjątkowo silny, wręcz rozrywający – nasila się podczas ruchu, przy kaszlu i ucisku. Brzuch chorego staje się twardy.

Wystąpił zawał jelita – co robić?

Każda osoba podejrzewająca u siebie ostre niedokrwienie jelit powinna zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub wezwać pogotowie ratunkowe. Aby ustalić, czy wystąpiła omawiana choroba, lekarze stosują głównie badania obrazowe – najprostszym i bardziej dostępnym jest RTG jamy brzusznej i USG jamy brzusznej. Większe ośrodki stosują specjalną projekcję tomografii komputerowej.

Podstawowe badanie umożliwiające diagnostykę choroby jest arteriografia.

źródła: medycynapraktyczna