Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.09.2023 13:16

Jesz mięso częściej niż 2 razy w tygodniu? Dietetyk ma dla Ciebie złe wieści

mięso
canva.com

Specjaliści ostrzegają, że nadmiar czerwonego mięsa w diecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. Aby zadbać o zdrowie, należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, a także unikać jego form przetworzonych. Jak często można jeść czerwone mięso? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik. 

Czerwone mięso zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów

Do czerwonego mięsa zaliczamy między innymi: wołowinę, wieprzowinę, baraninę, koninę i dziczyznę, a także ich przetworzone formy, takie jak wędliny, kiełbasy, parówki czy bekon. 

Czerwone mięso jest bogatym źródłem żelaza, białka, cynku i witaminy B12, jednak jego nadmiar w diecie może być szkodliwy dla zdrowia. Zbyt częste spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia oraz nowotwory, zwłaszcza raka jelita grubego. 

Europejska Agencja ds. Badań nad Rakiem stwierdziła, że czerwone mięso należy do grupy drugiej, czyli potencjalnie szkodliwych i wywołujących zwiększone ryzyko występowania nowotworów. Chodzi tutaj o nadmiar spożywanego mięsa czerwonego.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-31T163139.508.png

Nigdy nie łącz wapnia z żelazem! Na to trzeba uważać w diecie Nazywana jest „najzdrowszym warzywem świata”. Ma więcej potasu niż pomidory!

Należy zachować umiar! Jaka ilość czerwonego mięsa jest bezpieczna?

Specjaliści zalecają, aby ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i wybierać chude gatunki, takie jak indyk czy kurczak. Jeśli nie chcemy całkowicie rezygnować z czerwonego mięsa, pamiętajmy o jego umiarkowanych ilościach i odpowiedniej jakości. 

(...) około od 350 do 500 gramów tygodniowo jest bezpieczne, które i tak oczywiście warto łączyć z produktami pełnoziarnistymi i warzywami.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Błonnik pokarmowy chroni przed rakiem jelita grubego

Wybierajmy mięso nieprzetworzone i unikajmy ich przetworzonych form, w którym znajduje się wiele szkodliwych związków chemicznych. Pamiętajmy też o zwiększeniu spożycia warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, które są bogatym źródłem błonnika pokarmowego. 

Nowotwór jelita grubego wiąże się także z dietą, która jest bardzo uboga w różnorodne frakcje błonnika pokarmowego. Oznacza to, że jeśli w naszym jadłospisie dominuje czerwone, przetworzone mięso, a oprócz tego dostarczamy małe ilości owoców i warzyw, potęgujemy ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Zaleca się także unikanie nadmiernego smażenia, grillowania czy wędzenia mięsa, ponieważ tego typu metody obróbki termicznej sprzyjają powstawaniu substancji rakotwórczych. Zamiast tego warto przygotowywać posiłki stosując gotowanie na parze, duszenie czy pieczenie w folii.