Kłykciny kończyste - co to takiego i jak to wyleczyć?

Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze w wyniku choroby przenoszonej drogą płciową. Dotyczą osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Przypominają kalafiorowate twory i w większości przypadków są łagodne i często samoistnie znikają. Zdarza się jednak, że mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu czy gardła.
Kłykciny kończyste – co to takiego?
Kłykciny kończyste to brodawki płciowe, które są wywoływane przez zakażenie wirusem HPV. Mogą przybierać różne barwy i kształty - mogą być białe, lekko różowawe, płaskie lub wyniosłe, gładkie lub zrogowaciałe, brodawkowate lub guzowate.
Najczęściej znajdują się na narządach płciowych oraz w okolicy odbytu. Zajmują skórę oraz błonę śluzową. Mogą powodować świąd i pieczenie miejsc intymnych oraz ból podczas kontaktu seksualnego. Wyróżniamy również kłykciny kończyste olbrzymie, które pojawiają się u osób, które długo nie leczą kłykcin kończystych.
Do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych, gdy skóra lub błony śluzowe stykają się z kłykcinami kończystymi obecnymi na skórze partnera. Jest to kontakt bezpośredni z wirusem HPV. Jeśli brodawki występują na dłoniach, można przenieść je na odbyt lub narządy płciowe. Zarazić się można również poprzez używanie cudzych ręczników i akcesoriów toaletowych. Dużo bardziej są narażone osoby, które mają wielu partnerów seksualnych, a nie jednego stałego.
Może być sygnałem zbliżającego się udaru. Tak objawia się mini udar Wsyp pół szklanki do miednicy i namocz stopy. Pięty będą idealnie gładkie [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]Kłykciny kończyste – jak je rozpoznać?
Kłykciny kończyste to miękkie grudki i brodawki skórne o średnicy od 1 do 5 mm o białawym lub różowym zabarwieniu. Większe zwykle przyjmują barwę brunatną. Kłykciny kończyste są zwykle uszypułowane, posiadają brodawkowatą, kalafiorowatą powierzchnię.

Kłykciny kończyste można pomylić z następującymi schorzeniami:
- hemoroidy,
- zmiany nowotworowe,
- kłykciny kiłowe płaskie,
- mięczak zakaźny,
- włókniak miękki,
- perliste grudki prącia.
Kłykciny kończyste u mężczyzn pojawiają się najczęściej na prąciu, szczególnie w okolicach brzegu żołędzi, w okolicach wędzidełka oraz przy wewnętrznej blaszce napletka. Z kolei u kobiet najczęściej są zlokalizowane na wargach sromowych większych i mniejszych, a także w przedsionku pochwy. Nierzadko wykwity pojawiają się także w obrębie szyjki macicy. Przeczytaj: Nowoczesna profilaktyka raka szyjki macicy. Cytologia płynna i test HPV w końcu na NFZ
Jak leczyć kłykciny kończyste?
Leczenie tego typu brodawek to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości. Leczenie odbywa się u specjalisty dermatologa wenerologa, a w przypadku kobiet odbywa się we współpracy z ginekologiem. Leczenie w mniej zaawansowanym stopniu polega przede wszystkim na stosowaniu żeli, maści, kremów oraz środków cytostatycznych. W przypadku zaawansowanego etapu może być konieczna ingerencja chirurgiczna. Kłykciny kończyste lubią nawracać. Przeczytaj: Szczepienia przeciwko HPV ruszyły w szkołach. Pediatra komentuje

Kłykciny kończyste - powikłania
Kłykciny kończyste są objawem zakażenia wirusem HPV. Na skutek infekcji HPV powstają nowotwory, takie jak:
- rak szyjki macicy,
- rak pochwy,
- rak sromu,
- rak odbytu,
- rak prącia,
- rak głowy i szyi.
Źródło: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Jabłońska S, Majewski S. PZWL 2005
































![Kenneth Campbell, prezes P4, operatora sieci Play [Europejski Kongres Gospodarczy 2025, Katowice, Spodek]](https://images.iberion.media/images/origin/kenneth_campbell_prezes_play_4d087db17c.jpg)




