Lactulosum (laktuloza) – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Lactulosum (laktuloza) to preparat wykorzystywany do leczenia ostrej niewydolności wątroby, zaparć oraz przewlekłej choroby wątroby ze zwiększonym stężeniem amoniaku we krwi. Lek ma postać syropu i jest dostępny w aptekach bez recepty. Jak działa preparat Lactulosum? Jak go odpowiednio dawkować?

Działanie preparatu Lactulosum (laktuloza)

Lactulosum (laktuloza) to lek osmotyczny w postaci syropu i działaniu przeczyszczającym. Preparat nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Syrop dostępny jest w aptekach bez recepty, jego substancją czynną jest laktuloza.

Wskazania do stosowania

Lactulosum to preparat w postaci syropu zalecany do stosowania:

  • w przewlekłych zaparciach,
  • w ostrej niewydolności wątroby,
  • w przewlekłej chorobie wątroby z podwyższonym stężeniem amoniaku we krwi.

Dawkowanie preparatu Lactulosum (laktuloza)

Preparat Lactulosum dostępny jest w postaci syropu przeznaczonego do stosowania doustnego.

Osoby dorosłe powinny przyjmować dawkę w wysokości 45 ml 1 raz na dobę przed zjedzeniem śniadania lub w trzech dawkach podzielonych przed posiłkami (przez 3 dni, a następnie 15 ml na czczo).

Dzieciom, które ukończyły 3. rok życia należy podawać preparat w dawce 5-15 ml na dobę.

Dzieciom do 3. roku życia należy podawać dawkę w wysokości 5 ml na dobę.

Niemowlętom należy podawać 2,5 ml preparatu na dobę, następnie dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni, aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień.

W przebiegu encefalopatii wątrobowej:

Osoby dorosłe powinny stosować dawkę 120-180 ml na dobę w 3-4 dawkach podzielonych.

Przeciwwskazania do stosowania Lactulosum (laktuloza)

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu Lactulosum jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na jego substancję czynną. Preparatu nie należy także stosować w przebiegu niedrożności jelit, przy galaktozemii oraz przy nietolerancji laktozy.

Ostrzeżenia i informacje dodatkowe

Jeśli po kilku dniach stosowania preparatu Lactulosum (laktuloza) objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza.

Stosowanie preparatu w dużych dawkach i przez dłuższy okres czasu może wywołać biegunkę oraz zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Wskazane jest kontrolowanie stężenia sodu, potasu i chlorków we krwi, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku.

Kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem preparatu Lactulosum powinny skonsultować się z lekarzem.

Produkt Lactulosum należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.

Preparat należy zużyć do trzech miesięcy po otwarciu opakowania.

Interakcje z innymi lekami

Wchodząca w skład preparatu laktuloza (substancja czynna) obniża pH jelita grubego, co może osłabić działanie leków, których uwalnianie zależne jest od pH okrężnicy.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie preparatu Lactulosum (laktuloza) może spowodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych, do których należą: wzdęcia, bóle brzucha, wymioty i nudności.

Następny artykuł