Leki na alergię – tabletki, kremy, preparaty ziołowe

Leki na alergię – tabletki, kremy, preparaty ziołowe
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska17.03.2021

Leki na alergię to preparaty przeznaczone dla osób, które borykają się z alergiami i reakcjami alergicznymi. Leki na alergię to preparaty przeciwhistaminowe, z których najpopularniejsze są: tabletki, krople do nosa, krople do oczu, herbatki ziołowe i maści. Jak dzielą się leki na alergię?

Leki na alergię w postaci tabletek

W przypadku alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe, których rolą jest hamowanie histaminy wywołującej objawy alergii. Leki przeciwalergiczne w tabletkach, które można kupić w dowolnej aptece bez recepty, dzielą się na:

  • leki przeciwhistaminowe I generacji – to tabletki zawierające chlorferenaminę, hydroksyzynę, clemastinum, phenazolinum. Mogą wyeliminować objawy dyskomfortu, ale jednocześnie powodować bóle głowy, zmęczenie, zaparcia senność i zawroty głowy.
  • leki przeciwhistaminowe drugiej generacji – tabletki te zawierają cetyryzynę i loratadynę. Nazywane są lekami nowej generacji.


Leki na alergię w postaci kropli

Leki na alergie można przyjmować w postaci kropli do nosa lub oczu. Krople do nosa zawierają związki, takie jak: ksylazolina, antazolina czy nafazolina. Składniki te zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, zmniejszając w ten sposób katar i ułatwiając oddychanie.

Kropli do nosa nie należy używać zbyt często, ponieważ długotrwałe stosowanie grozi uszkodzeniem błony śluzowej. Zaletą antyalergicznych kropli do oczu jest to, że działanie następuje znacznie szybciej niż podczas stosowania tabletek. Krople do oczu pomagają nawilżyć gałki oczne.

Leki na alergię – maści i żele

Leki na alergie w postaci maści i żeli są najczęściej stosowane w leczeniu chorób skóry. Na zmiany skórne zaleca się stosowanie maści i żeli, np. na obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie czy wysypkę.

Substancją czynną zawartą w maści przeciwalergicznej jest zazwyczaj octan hydrokortyzonu lub maleinian dimetyloindenu. Maści o właściwościach antyalergicznych nie tylko pomagają leczyć zmiany skórne po alergiach, ale także dają przyjemne uczucie chłodu w miejscach rozpalonych.

Leki na alergię w postaci preparatów ziołowych

Leki na alergię występują w postaci preparatów ziołowych w postaci herbaty lub naparu. Są to zazwyczaj suplementy diety dla osób cierpiących na reakcje alergiczne.

Oprócz zmniejszania objawów alergii, zioła pomagają również wzmacniać układ odpornościowy człowieka. Ziołową herbatę przeciwalergiczną można zaparzyć z szałwii, pokrzywy, wiesiołka lub ogórecznika.

Leki na alergię wydawane na receptę

Najpopularniejszymi lekami na alergię wydawanymi w aptekach na receptę są leki przeciwhistaminowe trzeciej generacji. Do substancji zawartych w nich zalicza się: feksofenadynę, desloratadynę i lewocetyryzynę.

Zalety tych leków na receptę to: szybkie działanie, niska toksyczność i brak wpływu na układ nerwowy. W przypadku alergii można również stosować leki przeciwleukotrienowe kortykosteroidy i kromony.

Następny artykuł