Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > "Maść bogów" kosztuje grosze, a prasuje zmarszczki i niedoskonałości jak żelazko
Alina Gałka
Alina Gałka 15.02.2025 09:07

"Maść bogów" kosztuje grosze, a prasuje zmarszczki i niedoskonałości jak żelazko

Cudowna maść za grosze
Fot. archiwum własne

Sińce pod oczami, popękane naczynka, ślady po wypryskach i wreszcie suchość skóry. Jeśli któryś z tych problemów jest ci znany, na pewno docenisz właściwości tej cudownej maści. Dawniej używana niemal przez wszystkich, obecnie odeszła w zapomnienie. A szkoda, bo daje błyskawiczne efekty, a w aptece kosztuje kilka złotych.

Skąd się biorą sińce pod oczami i popękane naczynka?

Wspólną przyczyną sińców pod oczami, siniaków i pękających naczynek są problemy z krążeniem krwi oraz osłabienie naczyń krwionośnych. Niewłaściwe krążenie może prowadzić do niedotlenienia tkanek, co sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia i przebarwienia.

Osłabione naczynia włosowate łatwo pękają, powodując wybroczyny, widoczne naczynka lub siniaki, nawet przy niewielkich urazach. Do pogorszenia krążenia mogą przyczyniać się też niedobory witamin (C, K, PP, rutyna), siedzący tryb życia, stres, nadciśnienie oraz niezdrowa dieta bogata w sól i przetworzoną żywność.

Sytuację pogarsza palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu. Dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się niedoskonałości jest poprawa mikrokrążenia. Można ją osiągnąć przez zmiany w stylu życia. Pomocna jest też aplikacja miejscowych środków, które wcale nie muszą kosztować majątku.

Czytaj także: Tego składnika szukaj w składzie kremów. Nawilży i ujędrni skórę

Zimą nie rezygnuj z kremów z filtrem. Słońce okiem kosmetologa Suche, swędzące plamy na skórze. Tak może objawiać się rak

Cudowna maść za grosze

Doskonałe efekty w redukcji sińców i popękanych naczynek przynosi stosowanie maści arnikowej. Jej głównym składnikiem jest arnika górska – roślina wykorzystywana w europejskiej medycynie naturalnej od stuleci do leczenia urazów, stanów zapalnych, a nawet dolegliwości reumatycznych [1].

maść-arnikowa-moje
Maść arnikowa wspomaga gojenie siniaków, zmniejsza obrzęki i poprawia krążenie. Fot. archiwum własne

Obecnie z właściwości tych wyjątkowych kwiatów czerpie przede wszystkim kosmetologia. Wyciąg z arniki wzmacnia naczynia włosowate, a dodatkowo ma właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dlatego równie dobrze radzi sobie z siniakami, które powstały w wyniku urazów, jak i z sińcami pod oczami. Maść arnikową można z powodzeniem stosować na:

• sińce pod oczami,
• siniaki,
• trądzik,
• pokrzywkę,
• pękające naczynka, tzw. pajączki,
• oparzenia i odmrożenia,
• afty, owrzodzenia, zapalenia dziąseł i inne stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Czytaj także: Upadek na oblodzonym chodniku. Podpowiadamy, co robić
 

Właściwości arniki górskiej

Właściwości farmakologiczne kwiatów arniki są wynikiem działania głównie laktonów seskwiterpenowych i flawonoidów, czyli terpenoidów. Silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dorównujące aktywności antybiotyków, uzasadniają stosowanie kwiatów arniki w dermatozach, czyli chorobach skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik [2].

smarowanie-moje
Maść arnikowa działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pomagając zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk przy wypryskach. Fot. archiwum własne

Dzięki wysokiej zawartości naturalnych terpenoidów maść z arniki górskiej działa:

• przeciwzapalnie – redukuje stany zapalne skóry i łagodzi podrażnienia,
• przeciwobrzękowo – zmniejsza opuchliznę,
• poprawia krążenie krwi – wspomaga wchłanianie siniaków i wzmacnia naczynia krwionośne,
• działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – może wspierać walkę z infekcjami skórnymi,
• przyspiesza regenerację skóry – dzięki temu szybciej pozbędziesz się śladów po wypryskach.

Arnika górska występuje w różnych krajach europejskich na terenach górzystych – w Alpach, Pirenejach, a także w krajach bałkańskich, skandynawskich i bałtyckich. W Polsce występuje naturalnie na górskich łąkach Sudetów i Karpat, ale znajduje się pod całkowitą ochroną, dlatego do celów leczniczych jest uprawiana.

 

[1] Thomas J Schmidt. Arnica montana L.: Doesn't Origin Matter? Plants (Basel). 2023 Oct 11;12(20):3532. doi: 10.3390/plants12203532.
[2] Joanna Nawrot, Justyna Gornowicz-Porowska, Anna Kroma, Gerard Nowak. Arnika górska jako roślina lecznicza. Post Fitoter 2021; 22(1): 32-35 DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2021.22.1.32