Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > "Mięsnego jeża" znała cała Polska. Tragiczna historia bohatera "Pamiętników z wakacji"
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.03.2024 17:20

"Mięsnego jeża" znała cała Polska. Tragiczna historia bohatera "Pamiętników z wakacji"

Henio pamiętniki z wakacji
youtube, canva

„Mięsny jeż mięsny jeż, ty go zjesz, ty go zjesz” - nuciła niegdyś cała Polska. Odcinek „Pamiętników z wakacji” z udziałem serialowego Henia był hitem, a grający tę sympatyczną postać Piotr Wańko z dnia na dzień stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Niestety, po latach emisji „Mięsnego jeża” wyszły na jaw smutne kulisy jego sławy. Żarty z serialowego Henia skończyły się ogromną tragedią młodego mężczyzny. 

Kiedy żarty w sieci kończą się tragedią

Od 4 marca do TV4 powraca serial paradokumentalny "Pamiętniki z wakacji", który był niegdyś hitem Polsatu. "Pamiętniki z wakacji" w lekki i humorystyczny sposób przedstawiały historie Polaków spędzających wakacje na Wyspach Kanaryjski. W niedługim czasie stały się jednym z najbardziej kultowych seriali paradokumentalnych w Polsce, a ich największym przebojem stał się odcinek z przygodami świeżo upieczonego małżeństwa: Henia i Beatki. Główną atrakcją odcinka był „mięsny jeż” - popisowe danie Beatki. Piosenka o „mięsnym jeżu” zaśpiewana przez Henia rozbawiła całą Polskę, a serialowa para stała się bohaterami memów.

Niestety, po latach okazało się, że Piotrowi Wańko, który wcielił się w rolę Henia nie było do śmiechu... Podobno młody mężczyzna nie wytrzymał presji i bardzo się załamał z powodu zalewających Internet żartów z jego postaci. Z informacji dostępnych w sieci wynika, że Piotr zmarł śmiercią samobójczą w 2014 roku w wieku zaledwie 31 lat.

Projekt bez nazwy - 2024-03-01T170508.103.png

Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę Las samobójców w Japonii. Czy Polak cierpi inaczej niż Japończyk?

"Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe"

Tragiczna śmierć Piotra Wańko pokazała, jak niebezpieczne jest żartowanie z innych w sieci. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, jak z pozoru niewinne żarty mogą ranić drugiego człowieka. Codziennie sieć zalewają zawistne komentarze, złośliwe oceny i wyzwiska. Publikowanie kompromitujących zdjęć czy memów również jest formą hejtu, z którym coraz więcej osób, zwłaszcza tych młodych, nie potrafi sobie poradzić.

Osoby, które padają ofiarami żartów i hejtów w Internecie, często żyją w nieustannym stresie i poczuciu zagrożenia, co nierzadko kończy się depresją, nerwicą i izolacją od społeczeństwa. Co gorsza, z tego powodu coraz częściej dochodzi do samobójstw. 

Każda osoba powinna zdawać sobie sprawę, że jej negatywne zachowanie w Internecie, jak i w życiu realnym może stać się przyczyną cudzego cierpienia i depresji. Warto postawić się w sytuacji drugiej osoby i zastanowić się dwa razy, zanim (nawet nieumyślnie) kogoś skrzywdzimy.

Kryzys psychiczny - tu znajdziesz natychmiastową pomoc

Jeśli obserwujesz u siebie objawy kryzysu psychicznego, możesz w każdej chwili zadzwonić pod podane numery:

Centrum Wsparcia Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 70 2222

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Telefony działają codziennie – 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. 

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia
depresja
Cicha depresja to jedna z „twarzy” depresji, o której wielu nawet nie słyszało. Chory z pozoru wydaje się być osobą szczęśliwą, lecz cierpi – w milczeniu, często nieświadomy, że ma problem. Jak więc rozpoznać ten rodzaj depresji? O opinię poprosiliśmy eksperta. 
Czytaj dalej