Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ministerstwo Zdrowia bierze się za fentanyl. Będzie monitorować recepty
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.06.2024 09:27

Ministerstwo Zdrowia bierze się za fentanyl. Będzie monitorować recepty

Fentanyl, opioidy
Fot. Freepic

Od poniedziałku Ministerstwo Zdrowia wprowadzi system monitorowania wystawiania oraz wystawiania realizacji recept na opioidy, w tym fentanyl. Takie zasady są reakcją na ostatnie doniesienia medialne o tym, że 19-letnia dziewczyna zmarła z powodu przedawkowania fentanylu. 

Fentanyl to środek, który nazywany jest “narkotykiem zombie”. Zbiera śmiertelne żniwo nie tylko w USA, ale również i w Polsce.

Izabela Leszczyna o zmianach odnośnie dostępu do fentanylu

Izabela Leszczyna podkreśliła, że kiedy w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, razem z nimi weszły w życie tzw. receptomaty. Jak wyjaśniła, nie zostały wprowadzone do porządku prawnego we właściwy sposób.

 Niestety, nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać - powiedziała Leszczyna.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że zaleciła  zespołowi resortu zdrowia opracowanie i wdrożenie stałego monitoringu wystawiania oraz realizacji recept na opioidy.

-"Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu - zaznaczyła Izabela Leszczyna.

Polityk wyjaśniła, że obserwując nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

 MZ wprowadzi system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy
Fot. Freepic
Te witaminy szkodzą naszej wątrobie. Sprawdź, czy masz je w swojej apteczce Po tym poznasz, że zaczyna się jaskra. Lekarz wskazał nietypowy objaw

Monitoring będzie prowadzony na poziomie lekarzy

Jak dodała Leszczyna, monitoring będzie prowadzony na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, a dane pacjenta nie będą nigdzie przekazywane. Nowe zasady są reakcją na doniesienia odnośnie 19-letniej dziewczyny, której ciało znaleziono w listopadzie 2023 r. w Poznaniu. Zmarła z powodu przedawkowania fentanylu.

Z kolei pod koniec zeszłego tygodnia media społecznościowe obiegło nagranie dwóch mężczyzn w centrum Poznania, zachowujących się jak “zombie”. Lekarze komentowali nagranie podkreślając, ze nietypowe zachowanie może być spowodowane zażyciem fentanylu, nazywanego “narkotykiem zombie”. Fentanyl w ostatnim czasie zbiera żniwo w dużej mierze w USA, ale również i w Polsce. 

Fentanyl to najsilniejszy lek przeciwbólowy z grupy opioidów

Fentanyl to najsilniejszy lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który działa znacznie mocniej od morfiny. Fentanyl ma zastosowanie w leczeniu paliatywnym osób chorych onkologicznie.

Bezpieczne dawkowanie fentanylu może ustalić tylko i wyłącznie lekarz, indywidualnie dla każdego pacjenta. Fentanyl ma bardzo silne działanie psychoaktywne, w związku z czym używany jest jako narkotyk.

Czytaj też:

Jest najgorszy ze wszystkich. Ten preparat uzależnia i niszczy zdrowie

Nowe rozporządzenie minister zdrowia. Zmiany dla ośrodków w Krajowej Sieci Onkologicznej

Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich