Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Na kobiece dolegliwości, infekcje i trawienie. Ta roślina to prawdziwy skarb natury
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.11.2023 08:39

Na kobiece dolegliwości, infekcje i trawienie. Ta roślina to prawdziwy skarb natury

szałwia na bóle miesiączkowe
canva.com

Łagodzi silne bóle menstruacyjne, zmniejsza potliwość i uderzenia gorąca związane z menopauzą, a także wspiera organizm w walce z przeziębieniem i infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. Jednak to nie wszystkie jej właściwości. Na co pomaga szałwia? 

 

Szałwia to bogactwo substancji leczniczych

Szałwia to jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich, która pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Najczęściej spotykaną odmianą w lecznictwie jest szałwia lekarska. Może być stosowana wewnętrznie oraz zewnętrznie, zarówno przy leczeniu jak i w profilaktyce wielu schorzeń.

Szałwia to źródło substancji leczniczych, takich jak między innymi:

  • flawonoidy o silnym działaniu przeciwzapalnym,
  • kwasy organiczne,
  • witaminy: A, C, B,
  • składniki mineralne: wapń, magnez, żelazo, potas, cynk, sód.

W lecznictwie wykorzystuje się głównie liście szałwii, w których znajduje się cenny olejek eteryczny o właściwościach prozdrowotnych. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-25T124602.329.png

Jakie zioła na wzdęcia? Te sprawdzą się najlepiej i przyniosą szybką ulgę Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Na co pomaga szałwia?

Bolesne miesiączki i dolegliwości związane z menopauzą

Szałwia swój dobroczynny wpływ na kobiecy organizm zawdzięcza obecności fitoestrogenów i olejku eterycznego, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Preparaty i napary z suszonych liści szałwii są zalecane kobietom borykającym się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami oraz paniom w okresie menopauzy. Łagodzą silne bóle menstruacyjne, a także zmniejszają potliwość i uderzenia gorąca. 

Schorzenia skórne i problemy z włosami

Szałwia wykazuje silne działanie odkażające i przeciwbakteryjne, dzięki czemu znalazła zastosowanie jako składnik preparatów przeznaczonych do skóry tłustej i trądzikowej. Jest także pomocna w leczeniu schorzeń skórnych, takich jak łuszczyca czy grzybica. Ponadto odżywia cebulki włosów, zmniejsza nadmierny łojotok skóry głowy i wzmacnia włosy.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Szałwia wspiera organizm w walce z przeziębieniem i infekcją, szczególnie górnych dróg oddechowych. Napar z szałwii ma działanie wykrztuśne oraz ściągające. Ułatwia wydalanie krztuszącej wydzieliny z oskrzeli, a także pomaga w zwalczaniu gorączki.

Problemy trawienne

Szałwia zalecana jest przy problemach układu pokarmowego, takich jak niestrawność i zaburzenia pracy jelit. Ponadto pomaga regulować poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.

Właściwości szałwii:

  • rozkurczowe,
  • odkażające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybicze,
  • wykrztuśne,
  • ściągające.

Przeciwwskazania do stosowania szałwii

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem kuracji ziołowej lub przyjęciem nowego zioła, zawsze konsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpimy na choroby przewlekłe i przyjmujemy leki. 

Nie zaleca się długotrwałego stosowania szałwii ze względu na zawartość olejku eterycznego tujonu. Zbyt długie przyjmowanie preparatów na bazie szałwii może powodować wymioty i nudności, a nawet drgawki.

Szałwii nie powinny stosować osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe oraz leki oddziałujące na układ nerwowy, np. antydepresanty. 

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów na bazie szałwii jest także ciąża i karmienie piersią. U kobiet karmiących piersią szałwia może spowodować zahamowanie laktacji.