Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 13.04.2023 12:30

Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

bratek
canva.com

Bratek polny, inaczej fiołek trójbarwny to kwiat rosnący dziko na polach, a także uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Jest powszechnie znany w naszym kraju, jednak nie każdy wie, że oprócz walorów estetycznych ma także niezwykłe właściwości prozdrowotne! 

Jakie właściwości ma bratek?

Ziele bratka należy do surowców leczniczych wykorzystywanych w medycynie i kosmetologii. Jest bogatym źródłem wielu związków o cennych właściwościach prozdrowotnych. Znajdziemy w nim między innymi: flawonoidy, saponiny, śluzy, garbniki, witaminy C i E, sole mineralne, kwas salicylowy, olejek eteryczny.

Bratek wykazuje właściwości przeciwutleniające, antybakteryjne, przeciwzapalne, napotne, moczopędne, uspokajające oraz uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne.

Projekt bez tytułu - 2023-04-12T182101.175.png

Jakie są właściwości białej herbaty? Czym się różni biała herbata od zielonej? Bergamota - naturalny pogromca cholesterolu. Przełomowe odkrycie ostatnich lat!

Na co pomaga bratek?

Napary z bratka wykazują słabe działanie moczopędne, dlatego są zalecane przy zapaleniu dróg moczowych. Zwiększone wydalanie moczu sprzyja oczyszczaniu się organizmu z nagromadzonych toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. 

Napar z bratka działa wykrztuśnie, napotnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych. 

Zawarte w bratku flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne i poprawiają przepływ żylny, co ma korzystny wpływ na poprawę wyglądu skóry. Ponadto wykazują lecznicze działanie przy schorzeniach oczu związanych z zaburzeniami mikrokrążenia, takich jak np. zapalenie naczyniówki czy retinopatia cukrzycowa. 

Napary z bratka dzięki działaniu oczyszczającym oraz regulującym wydzielanie potu i łoju są zalecane jako uzupełnienie leczenia schorzeń dermatologicznych, takich jak m.in. trądzik młodzieńczy, zmiany skórne związane z zaburzeniami przemiany materii oraz kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych. Napar można spożywać doustnie, a także nakładać miejscowo na zmienioną chorobowo skórę. 

Należy podkreślić, że efekty kuracji bratkiem są zauważalne przy jego dłuższym i regularnym (kilkumiesięcznym) stosowaniu. Warto więc być systematycznym i cierpliwym. Nie można jednak przesadzić z ilością, ponieważ nadmierne spożycie bratka może prowadzić do wystąpienia nudności, wymiotów lub biegunek. Zalecana dawka to 150 ml naparu spożywanego 3 – 4 razy dziennie. 

Komu nie zaleca się spożywania bratka?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania bratka jest zaawansowana miażdżyca naczyń krwionośnych u starszych osób. Nie zaleca się go także kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 12. roku życia, ponieważ nie potwierdzono, czy może być bezpieczny dla płodu i małych dzieci.