Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Najprostszy, darmowy sposób na zaburzenia erekcji. Nawet naukowcy zaskoczeni
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 09.11.2023 13:23

Najprostszy, darmowy sposób na zaburzenia erekcji. Nawet naukowcy zaskoczeni

erekcja
Shutterstock.com

Zaburzenia erekcja, czyli problemy z uzyskaniem wzwodu, jego utrzymaniem, lub niewystarczająco silny wzwód pozwalający na odbycie stosunku satysfakcjonującego dla obu stron, to problem coraz większej ilości mężczyzn i to coraz młodszych. Przyczyny są różne - od stresów, po choroby. Jednak niezależnie od przyczyny, jest coś, co może poprawić wzwód niefarmakologicznie. 

Naukowcy przeanalizowali kilkanaście badań klinicznych z ostatnich 10 lat. Wniosek był jeden. 

Czy uprawienia sportu poprawia erekcję?

Naukowcy analizowali wpływ aktywności fizycznej na problemy z erekcją. Ankietowani mężczyźni wypełniali kwestionariusz o nazwie International Index of Erectile Function 5 Edition. 

Zawierał pytania tak szczegółowe, jak ilość i jakość wzwodów. A także satysfakcję z własnego życia seksualnego.

Coraz więcej mężczyzn cierpi na zaburzenia erekcji. Oto najczęstsze przyczyny Udane życie miłosne? Dr Michał Lew-Starowicz podpowiada, jak to osiągnąć

Sport a zaburzenia erekcji

Uczestników podzielono na dwie grupy. Jednak trenowała 3-5 razy w tygodniu przez przynajmniej pół godziny, a druga leniuchowała.

Mało tego, okazało się, że sport u wielu z nich zadziałał porównywalnie do tego, jak suplementy na poprawę erekcji. 

Naukowcy spodziewali się, że aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na erekcję, ale nie, że aż tak. 

80 proc. mężczyzn stwierdziło poprawę erekcji

Teraz zastanawiają się, co głównie zadziałało. Teorii jest kilka: 

regularne uprawienie sportu zmniejsza stany zapalne w organizmie, ale poprawia też krążenie krwi, a także redukuje nadwagę, a do tego wysiłek fizyczny podnosi poziom testosteronu, który też ma wpływ na erekcję. A może chodzi o kumulację wszystkich wspomnianych czynników? Tak, czy siak, warto polecić uprawienie sportu.

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?
zaburzenia erekcji
Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Polska psycholożka Katarzyna Kucewicz o Davidzie Beckhamie
David Beckham
David Beckham jest bohaterem serialu, który właśnie oglądają Polacy. Pokazuje piłkarza jako gwiazdę show biznesu i rodzinnego faceta hodujący pszczoły. Ale jest mocny wątek, gdy kibice odwrócili się od idola. Grozili śmiercią, porwaniem dzieci. O tym, jak Becks radził sobie z hejtem, pytamy psychologa Katarzynę Kucewicz. Słynny piłkarz, gwiazda i mąż innej gwiazdy – Victrii „Posh Space” Adams ze Spice Girls. Po tym, gdy dostał czerwoną kartkę na mundialu w 1998 roku, za niewinny (sam sfaulowany zawodnik drużyny Brazylijczyków o tym mówił) faul, stał się wrogiem publicznym numer jeden nie tylko w Manchesterze, w którym grał w klubie, ale i w całej Wielkiej Brytanii. Zmagał się z hejtem ponad rok i przypłacił to depresją. 
Czytaj dalej
Polecane