Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Naturalny ratunek dla wątroby. Ta roślina to prawdziwy skarb
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.11.2023 18:07

Naturalny ratunek dla wątroby. Ta roślina to prawdziwy skarb

ostropest na wątrobę
canva.com

Wspomaga leczenie stłuszczenia i polekowego uszkodzenia wątroby, wspiera trawienie, chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem i przywraca prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Co to za niezwykła roślina? 

Właściwości ostropestu

Ostropest plamisty to roślina o fioletowych kwiatach i kłujących liściach, z wyglądu przypominająca oset. Rośnie dziko na łąkach, ale jest też uprawiany przez człowieka. To popularne zioło, znane przede wszystkim ze swojego korzystnego wpływu na wątrobę i układ trawienny. 

Nasiona ostropestu są źródłem cennych składników, takich jak między innymi: witamina E, sylimaryna, olejki eteryczne, sterole roślinne oraz kwas linowy, oleinowy i palmitynowy.

Ostropest regeneruje komórki wątroby oraz zapobiega powstawaniu nowych uszkodzeń, dlatego zalecany jest osobom stosującym długotrwałą farmakoterapię. Stosuje się go także w leczeniu zapalenia i marskości wątroby. Ponadto ostropest chroni błonę śluzową gardła, poprawia łaknienie i trawienie ciężkostrawnych posiłków.

Działanie ostropestu:

  • żółciopędne, 
  • rozkurczowe, 
  • regeneracyjne,
  • odtruwające,
  • przeciwzapalne,
  • kardioprotekcyjne,
  • antyoksydacyjne.

Projekt bez tytułu - 2023-04-14T205317.097.png

Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Stosowanie ostropestu

Ostropest dostępny jest w różnych postaciach: olej, zmielone ziarna i tabletki. Należy przyjmować go w trakcie lub po posiłku, popijając dużą ilością wody. Ziarenka sprawdzą się idealnie jako dodatek do różnych dań, kanapek czy owsianki. 

 

Przeciwwskazania do stosowania ostropestu

Ostropest nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ponieważ brakuje wystarczających danych potwierdzających jego bezpieczeństwo dla płodu i rozwoju dziecka. 

Nie powinien być też stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia.

Ostropest może hamować aktywność pewnych enzymów, dlatego nie należy przyjmować go z lekami, takimi jak metronidazol i indinavir. W trakcie terapii powinno się zrezygnować z suplementacji ostropestem bądź też zachować 2-3 godzinne odstępy pomiędzy lekiem a suplementem.

Na ostropest powinni uważać pacjenci z niedrożnymi kanalikami żółciowymi, gdyż zawarta w nim sylimaryna ma działanie żółciopędne, co może wywołać u tych osób objawy żółtaczki spowodowanej nagromadzeniem się żółci.

Ostropest może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego kobiety stosujące tę formę antykoncepcji powinny zachować ostrożność.

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
wywiad z lekarzem - polekowe uszkodzenie wątroby
Polekowe uszkodzenie wątroby spowodowane jest toksycznym oddziaływaniem leków na wątrobę. Stanowi 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby oraz 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby. Jakie leki najczęściej powodują polekowe uszkodzenie wątroby? Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak postępować w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby? Na pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.
Czytaj dalej
Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem
wywiad - NAFLD
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie. Jej objawy są niecharakterystyczne, więc pacjenci często nie mają świadomości o jej istnieniu. Nielecznoa prowadzi do groźnych powiłań, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza i wzdrożenie terapii. Skąd się bierze NAFLD? Jakie są jej objawy? Jak diagnozować i leczyć NAFLD? Na te i inne pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego i Koordynator Poradni Leczenia Przewlekłych Zapaleń Wątroby w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.
Czytaj dalej
Polecane