Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Nerwica u seniora. Psychiatra radzi, jak rozładować napięcie u ludzi starszych
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.08.2024 15:24

Nerwica u seniora. Psychiatra radzi, jak rozładować napięcie u ludzi starszych

senior
fot. canva/supapornjarpimai

Nerwica to problem, który spotyka osoby w każdym wieku. Cierpią na nią nie tylko młodzi i dorośli. Niestety notuje się wzrost przypadków wśród seniorów, na których życie ma negatywny wpływ. Psychiatra radzi, co zrobić, by zmniejszyć napięcie u emerytów.

Nerwica wśród seniorów

Niestety wraz z podeszłym wiekiem zwiększają się czynniki, które sprawiają, że seniorzy stają się coraz bardziej podatni na wystąpienie nerwicy. Do tego przyczyniają się nie tylko hormony, których poziom zmienia się w starzejącym się organizmie, ale cała masa zmian w życiu codziennym i pełnionych w nim obowiązkach. Ze względu na nie, stabilność emocjonalna u osoby starszej może zostać rozregulowana.

Innym aspektem, który może odbić się na zdrowiu i psychice seniora, jest obserwowanie, jak coraz więcej osób z jego otoczenia odchodzi. Przyczynia się to nie tylko do przeżywania żałoby, ale nierzadko i poczucia samotności. Coraz większe problemy z samodzielnym dbaniem o siebie i zapewnianie sobie wszystkich potrzeb, co jest nieuniknione, również może mieć wpływ na wystąpienie nerwicy.

Ta kasza to skarbnica błonnika. Działa zbawiennie na organizm, zastąp nią ryż i ziemniaki Kosztuje grosze a wygładza zmarszczki jak botoks

Jak objawia się nerwica u seniora?

Istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o początkach nerwicy u osoby starszej. Najczęściej zaobserwują je osoby z najbliższego otoczenia. Przejawy, które powinny zaniepokoić, a na pewno popchnąć do dalszej diagnozy to:

  • trudności ze snem — to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów nerwicy u seniorów, zaczyna pojawiać się u nich nie tylko bezsenność, ale także częste koszmary i słabej jakości sen, co odbija się na ich funkcjonowaniu w trakcie dnia;
  • zmiany apetytu — w podeszłym wieku może dojść zarówno do utraty apetytu, jak i zwiększeniu się go, niestety często powoduje to problemy z odżywianiem, które negatywnie wpływają na zdrowie;
  • zmiany zachowania — wahania nastroju, wycofanie, brak chęci na kontakt z innymi ludźmi;
  • mniejsza motywacja — niechęć do podejmowania codziennych czynności, które do tej pory senior wykonywał, poczucie bezcelowości i brak chęci do działania;
  • bóle głowy — często w parze z nimi idą bóle mięśni.

Nerwica to nie jest zapalenie gardła, które przechodzi po tygodniu. Stałe bombardowanie psychiki stresem powoduje, że będziemy to odczuwać jeszcze przez długi czas i – w przypadku seniorów – najczęściej pod postacią zaburzeń snu, niespecyficznych dolegliwości bólowych, np. żołądkowych - podkreśla psychiatra, dr Małgorzata Ostrowska dla PAP.

nerwica u seniora
fot. canva/sydaproductions

Jak pomóc seniorowi z nerwicą?

Co ciekawe, medycy podkreślają, że w przypadku seniorów zmagających się z nerwicą, to nie leczenie farmakologiczne odgrywa największą rolę. Dużo ważniejsze jest pokazanie im, że nie są na tym świecie sami i wciąż mają osoby, na których im zależy. Rozmowa, wspólne spędzanie czasu, zachęcanie do aktywności, również tej fizycznej może niezwykle pozytywnie wpłynąć na stan pacjenta z nerwicą.

Nie można oczywiście bagatelizować zaleceń lekarza, przepisanych przez niego leków, albo uczestnictwa w terapii. Warto także zdawać sobie sprawę, że osoby opiekujące się seniorem, będą musiały wykazać duże zapasy empatii i cierpliwości.

Choroby niezdiagnozowane lub których leczenie zostało zaniedbane albo zawieszone, dadzą o sobie znać. Tego nie da się odrobić w ciągu kilku tygodni - dodaje dr Małgorzata Ostrowska.

Zobacz też:

To jeden z pierwszych objawów białaczki. Pojawia się na dziąsłach

Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów

Były selekcjoner Franciszek Smuda trafił do szpitala. Jego poważnym przeciwnikiem jest rak krwi