Niedrożność nosa – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Niedrożność nosa – przyczyny
Powietrze dostaje się do płuc i wydostaje się z nich drogami oddechowymi górnymi (są to: nos, nozdrza tylne, gardło, krtań) oraz dolnymi (tchawica, oskrzela, wewnątrzpłucne drzewo oskrzelowe). To w początkowym, górnym ich odcinku, powietrze jest oczyszczane, ogrzewane i nawilżane. Niedrożność nosa to utrudniony przepływ powietrza przez nos powodujący problemy ze swobodnym oddychaniem. Taki stan jest wywołany obrzękiem błony śluzowej jamy nosowej i może dotyczyć jednego lub obu nozdrzy.
Uczucie zatkania nosa może się pojawić jako objaw:
kataru – w przebiegu infekcji o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym,
stanach zapalnych zatok przynosowych,
alergii (jest to wówczas tzw. alergiczny nieżyt nosa),
polipów – są to rozrosty tkanek błony śluzowej przewodów nosowych i zatok, które mogą powodować m.in.: upośledzenie drożności nosa, ropny katar, uczucie ucisku u nasady nosa, bóle głowy, zaburzenia węchu i smaku,
skrzywienia przegrody nosowej,
urazów,
przerostu trzeciego migdałka,
wad rozwojowych, np. rozszczepu podniebienia,
obecności ciała obcego (sytuacja częsta zwłaszcza u małych dzieci),
schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak: mukowiscydoza, sarkoidoza,
nowotworów łagodnych, np. grruczolaków, brodawczaków, śluzowiaków,
nowotworów złośliwych, np. raka płaskokomórkowego, gruczolakoraka.
Niedrożność nosa, która pojawia się i mija, np. po zastosowaniu kropli do nosa lub zmianie pozycji (leżenie na boku przeważnie pomaga odetkać niedrożne nozdrze) nie jest zazwyczaj niczym, co powinno wzbudzić niepokój. Jeśli natomiast jest to stan przewlekły bądź pojawia się nagle i towarzyszą mu inne objawy, np. krwotoki z nosa, niezwłocznie należy udać się do specjalisty w celu znalezienia przyczyny problemu.
Niedrożność nosa – objawy
Niedrożność nosa jest zazwyczaj jednym z wielu objawów pojawiających się w przebiegu różnych schorzeń. Zazwyczaj współistnieją wówczas:
wyciek wydzieliny z nosa, wodnistej lub ropnej,
kichanie, swędzenie (przy alergii),
gorączka,
ból głowy nasilający się podczas schylania (w przebiegu zapalenia zatok przynosowych i czołowych),
powiększenie węzłów chłonnych,
krwawienie.
Niedrożność nosa – diagnostyka
Podstawą diagnostyki przy niedrożności nosa jest badanie otolaryngologiczne, którego najważniejszym elementem jest rynoskopia, czyli wziernikowanie nosa – jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Często lekarz zleca również wykonanie RTG lub tomografii komputerowej zatok. Niekiedy konieczne może okazać się także wykonanie specjalistycznych badań oceniających drożność nosa – rynomanometrii (jest to badanie ciśnienia panującego w przewodach nosowych), rynometrii akustycznej (jest to badanie objętości jam nosa) czy pomiaru szczytowego przepływu wdechowego przez nos.
Niedrożność nosa – leczenie i domowe sposoby
Leczenie niedrożności nosa jest uzależnione od przyczyny, która ją powoduje. W większości przypadków stosowane jest leczenie objawowe polegające na podaniu kropli lub zastosowaniu aerozolu obkurczających śluzówkę i zmniejszających ilość wydzieliny, tym samym udrożniających nos. W przypadku alergicznego nieżytu nosa konieczne jest przyjmowanie preparatów przeciwalergicznych, a przy infekcjach bakteryjnych – antybiotyku. Leczenie zabiegowe może być wskazane w przypadku obecności polipów, a także przy stwierdzeniu skrzywienia przegrody nosowej.
Przy okresowej niedrożności nosa pojawiającej się np. w przebiegu zakażeń wirusowych i bakteryjnych, warto zastosować domowe sposoby walki z zatkanym nosem. Szczególnie polecane są inhalacje, np. z użyciem ziół – szałwii czy rumianku, a także olejków eterycznych, zwłaszcza eukaliptusowego. Warto również regularnie nawilżać śluzówkę nosa, stosując sól morską w sprayu z dodatkiem gliceryny lub pantenolu.