Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Operacja biodra. Kolejki są krótsze. I nie ma rejonizacji
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.11.2023 11:19

Operacja biodra. Kolejki są krótsze. I nie ma rejonizacji

None
shutterstock

Na tę operację pacjenci czekali nawet kilka lat. Na szczęście to przeszłość. Kolejki do wszczepienia endoprotezy biodra są znacznie krótsze - to nowe dane NFZ. I nie ma rejonizacji, więc na operację możesz pojechać do innego miasta i mieć ją niemal od razu. A na rehabilitację wrócić do tego, w którym mieszkasz. Co należy Ci się na NFZ w związku z wymianą stawu biodrowego?

Endoproteza biodra - co jest refundowane?

Refundacją NFZ objęte są m.in.:

  • endoprotezoplastyka pierwotna całkowita stawu biodrowego (wymiana całego stawu),
  • endoprotezoplastyka częściowa,
  • operacje rewizyjne,
  • wszczepienie endoprotezy u pacjenta onkologicznego,
  • endoprotezoplastyka pierwotna całkowita biodra z rekonstrukcją kości.

W ramach NFZ pacjent może już otrzymać nowoczesną niecementową endoprotezę stawu biodrowego. W porównaniu z endoprotezą cementową jest trwalsza i można z niej korzystać nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Po wymianie stawu biodrowego pacjentom ma możliwość, by otrzymać refundację na wózek inwalidzki, balkonik lub kule. Zlecenie tego rodzaju wystawić może zarówno lekarz, jak i pielęgniarka czy fizjoterapeuta. 

shutterstock_2342310671.jpg

Endoprotezoplastyka — ostatnia szansa ratunku dla chorych stawów? Wybierasz się do sanatorium? Zmiany warunków dla kuracjuszy

Rehabilitacja

Po wszczepieniu endoprotezy rehabilitacja zaczyna się już następnego dnia po operacji. Pacjenta zaczyna się wtedy pionizować, czyli pomagać mu w uzyskaniu wyprostowanej postawy ciała. W ciągu kolejnych dni fizjoterapeuta uczy go, jak chodzić o kulach i wchodzić oraz schodzić po schodach. Gdy pacjent jest wypisywany, otrzymuje również plan ćwiczeniowy, który musi samodzielnie realizować w domu. Samodzielne ćwiczenia są niezwykle ważne, ze względu na to, że na refundowaną przez NFZ rehabilitację stacjonarną, szpitalną lub sanatoryjną zwykle pacjenci czekają kilka miesięcy.

Po wszczepieniu endoprotezy pacjentów kieruje się przeważnie na rehabilitację stacjonarną – jest to w szczególności potrzebne seniorom, wymagającym nierzadko całodobowej opieki. Skierowanie może lekarz w poradni rehabilitacyjnej, ortopedycznej, lekarz z oddziału urazowo-ortopedycznego, chirurgicznego.

NFZ opłaca pacjentowi rehabilitację w warunkach szpitalnych przez sześć tygodni. Może on wówczas skorzystać z ok. pięciu zabiegów dziennie. Musi jednak rozpocząć rehabilitację stacjonarną do sześciu miesięcy od momentu, gdy zakończy hospitalizację, podczas której wszczepiono mu endoprotezę.

Fizjoterapia

Na tego rodzaju zabiegi w warunkach ambulatoryjnych skierowanie może wystawić każdy lekarz – pod warunkiem że przyjmuje w ramach kontraktu z NFZ. Po 30 dniach skierowanie przestaje być aktualne i wówczas konieczne jest zarejestrowanie się w jednym z ośrodków, bez względu, ile będzie wynosił czas oczekiwania. W przeciwnym wypadku skierowanie przepada. Jednak pacjenci nie mają co liczyć na wiele, gdy mowa o rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych – przysługuje im 2 tygodnie rehabilitacji i pięć zabiegów dziennie.

Jeśli po operacji pacjent nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i nie ma kogoś, kto mógłby mu pomóc, np. lekarz POZ może mu wystawić skierowanie na fizjoterapię w domu. Od momentu wykonania operacji pacjent może mieć rehabilitację domową przez 6 miesięcy. Jeśli nie wymaga całodobowej opieki, dostępna dla niego jest rehabilitacja w oddziale dziennym, trwająca od 15 do 30 dni.

Sanatorium

Pacjentowi po wszczepieniu endoprotezy przysługuje także rehabilitacja w sanatorium. Skierowanie na nią wystawia m.in. lekarz POZ. Jest ona jednak dostępna tylko dla osób poruszających się samodzielnie lub na wózku, o ile nie potrzebują całodobowej opieki. Z rehabilitacji w sanatorium można skorzystać przez 12 miesięcy po operacji.

Czekasz na operację, a może masz ją za sobą? Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]

Polecane