Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Pierwsze objawy łysienia plackowatego. Lepiej ich nie przeocz i zapobiegnij utracie włosów
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.12.2023 20:41

Pierwsze objawy łysienia plackowatego. Lepiej ich nie przeocz i zapobiegnij utracie włosów

łysienie plackowate
canva

Łysienie plackowate jest chorobą, która powoduje uszkodzenie mieszków włosów i wypadanie włosów. To dolegliwość, z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wczesne rozpoznanie schorzenia umożliwi Ci szybszą reakcję i umożliwi zachowanie większej ilości włosów. Koniecznie poznaj, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby.


 

Pierwsze objawy łysienia plackowatego

Łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną o podłożu immunologicznym. Cechami charakterystycznymi jest w tym przypadku występowanie okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia na skórze głowy, a także utrata włosów na wszystkich owłosionych obszarach (brwi, rzęsy, okolice pachwowe czy narządów płciowych)”. - powiedziała dermatolog Anna Bachleda - Curuś.

Pierwsze objawy pojawiają się przeważnie w obrębie owłosionej skóry głowy. Początkowe symptomy łysienia plackowatego mają charakterystyczny plackowaty, okrągły kształt i rozmiarowo przypominają monetę. Im bardziej choroba się rozwija, tylko większe są kolejne ogniska łysienia – z czasem ich średnica zaczyna mieścić się w przedziale między 5 a 10 cm.

Skóra chorego nie jest wówczas zmieniona. W ogniskach tych nie ma włosów i mają regularny kształt. Niekiedy pacjenci odczuwają swędzenie skóry. Mimo iż jest to choroba zapalna, jej objawy różnią się od symptomów charakterystycznych dla stanów zapalnych.

Łysienie plackowate często przychodzi niepostrzeżenie. Nie ma objawów wskazujących na zbliżający się stan zapalny.

Projekt bez nazwy - 2023-12-28T193455.141.png

Ratunek na wypadające włosy i nie tylko! Poznaj niezwykłe właściwości pokrzywy Zwykłe wypadanie włosów czy łysienie? Wyjaśnia dermatolog Anna Bachleda-Curuś

Gdy zauważysz pierwsze objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza

Łysienie plackowate należy leczyć. Lekarz pierwszego kontaktu kieruje najpierw zazwyczaj do dermatologa. Jednak sami chorzy często decydują się na wizytę u trychologa, który dokładnie przeanalizuje stan skóry głowy, cebulek włosów. To właśnie trycholog jest często tym lekarzem, który odpowiada za leczenie łysienia plackowatego.

Diagnostyka może obejmować:

  • wywiad rodzinny z pacjentem,
  • badanie przedmiotowe włosów, skóry, paznokci i oczu,
  • dermoskopię (badanie umożliwia obserwację m.in. struktur w obszarze naskórka, górnych warstw skóry właściwej, skóry otaczającej mieszki,
  • test pociągania (badanie umożliwia ustalenie, jak wysoka jest aktywność choroby i polega na pociąganiu pęków włosów),
  • testy laboratoryjne,
  • badania histopatologiczne.

Jak leczyć łysienie plackowate?

Schorzenie leczy się miejscowo lub ogólnie – stosuje się np. glikokortykosteroidy i cyklosporynę. Łysienie plackowate niekiedy leczy się za pomocą fotochemioterapii, a także zabiegów: mezoterapii, karboksyterapii, kriomasażu.

Leczenie łysienia plackowatego nie zawsze jest w pełni skuteczne. Przyrost włosów można próbować stymulować na różne sposoby, również domowe. Jedną z tego rodzaju metod jest masaż skóry głowy. Pomocny może okazać się także sok z cebuli – miksturę, po ogrzaniu do temperatury pokojowej, nakłada się 2 razy dziennie przez ok. 2 tygodnie.

Niestety, żadna z wymienionych metod nie daje pełnej gwarancji, że łysienie zostanie całkowicie wyleczone. Jednak wczesne rozpoczęcie leczenia może ograniczyć wypadanie owłosienia. 

"Dostępnych metod gabinetowych leczenia wypadania włosów jest obecnie bardzo wiele. Metodą pierwszego wyboru jest zazwyczaj leczenie miejscowe (regularne wcieranie w skórę głowy określonych preparatów), przy jednoczesnym stosowaniu dedykowanej suplementacji bądź leków przyjmowanych doustnie”. - powiedziała dermatolog Anna Bachleda-Curuś.

Chemioterapia bez wypadania włosów? Teraz to możliwe!
onkoczepek
Diagnoza choroby nowotworowej to szok dla każdego, kto to słyszy. Strach o zdrowie i życia. Do tego dla dla wielu osób,, zwłaszcza dla kobiet wypadanie włosów, jako efekt uboczny chemioterapii, jest bardzo trudnym przeżyciem. Jest już „onkoczepek”, urządzenie, które mrozi skórę głowy i zapobiega wypadaniu włosów. Zanim się na to rozwiązanie zdecydujesz, skonsultuj to ze swoim onkologiem, zapytaj, co mówią najnowsze badania i czy sprzęt, z którego chcesz skorzystać, ma odpowiednie atesty, bo co jakiś czas pojawiają się głosy, że być może to rozwiązanie powoduje, że nie wszystkie komórki nowotworowe, które są w naczyniach krwionośnych zlokalizowanych w okolicy skóry głowy, zostają przez to zniszczone przez dożylnie podaną “chemię”. Tomek Pokonał raka! Dziś pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Tu opowiedział swoją historię:Wypadanie włosów podczas chemioterapii to skutek uboczny leków stosowanych w leczeniu nowotworów, zwanych cytostatykami. Cytostatyki niszczą komórki nowotworowe, które szybko się namnażają, jednak nie rozróżniają ich od innych komórek organizmu, również tych zdrowych. Wśród nich są komórki obecne w cebulkach włosów odpowiadające za ich wzrost. Pod wpływem działania cytostatyków komórki te ulegają zniszczeniu lub zahamowaniu, co powoduje łamanie się i wypadanie włosów. 
Czytaj dalej
5 błędów dietetycznych. Wypadają przez nie włosy
włosy dieta
Wypadają ci włosy? Są matowe, łamliwe, a końcówki się  rozdwajają? Szampon ci nie pomoże, bo działa zewnętrznie, a po chwili go spłukujesz. Za to dużo może zdziałać dieta. Podpowiada Klaudia Toczyłowska, dietetyk kliniczny z Instytutu Trychologii. Włosy to niezły barometr tego, w jakiem stanie jest nasz organizm. Odbijają się na nich choroby, np. tarczycy, ale i brak witamin i składników mineralnych w diecie. Tych pięciu błędów unikaj planując swoje śniadania, obiady, kolacje i przekąski. 
Czytaj dalej