Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Po czym poznać pierwszy objaw osteoporozy? To miejsce nie przychodzi od razu na myśl
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 20.09.2023 14:43

Po czym poznać pierwszy objaw osteoporozy? To miejsce nie przychodzi od razu na myśl

ból pleców
canva

O osteoporozie często myślimy jak o nieuchronnym efekcie starzenia. Co więcej, niejedna osoba myśli że jest to wręcz choroba wymyślona przez koncerny farmaceutyczne. Jednak fakty są takie, że na świecie choruje na nią 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn. Chorobę trudno dostrzec, ponieważ ból powoduje dopiero spowoduje złamanie. Warto poznać kilka szczególnych objawów wskazujących na osteoporozę. Reumatolog wskazał, na czym polegają. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.


 

Zwróć uwagę na te dolegliwości ze strony pleców!

Osteoporoza sprawia, że kości są osłabione i tym samym bardziej podatne na złamanie. Występuje 3 raz częściej u kobiet niż u mężczyzn. Polega na tym, że zmniejsza się struktura kości i ich gęstość. Z powodu zmian kości staję się delikatniejsze. Nie często można to usłyszeć, ale pod względem śmiertelności zajmuje 3 miejsce wśród chorób. Osteoporoza bardzo długo nie daje żadnych objawów:

Kobiety trafiają do poradni leczenia osteoporozy, kiedy wykryje się u nich złamanie. Najczęstszym objawem jest ból pleców. Pacjentki zgłaszają się do ortopedy, przeprowadzona diagnostyka wskazuje na złamanie kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym. Typowym złamaniem osteoporotycznym jest także złamanie kości nadgarstka, do którego zazwyczaj dochodzi po upadku. Złamanie osteoporotyczne to złamanie niskoenergetyczne”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Osteoporozę widać także po kształcie pleców. Gdy trzony kręgowe się zapadają, zmienia się kształt pleców. Powoduje to, że następuje ich deformacja i powstaje tzw. wdowi garb – plecy mają wówczas okrągły kształt, spowodowany przez utratę masy kostnej.

Oznaką patologicznej utraty tkanki kostnej jest też silny ból w kręgosłupie lub mostku.

Projekt bez nazwy - 2023-09-19T181138.717.png

Nie tylko leki leczą osteoporozę. Lekarz wskazał czynnik, o którym zapominamy Główne zasady diety w osteoporozie. Te produkty powinniśmy jeść jak najczęściej

Te czynniki przyczyniają się do rozwoju osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą wieloczynnikową: „Na rozwój osteoporozy mają wpływ czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu. Jeżeli nasi rodzice chorowali na osteoporozę, mieli złamania bliższego końca kości udowej, to jest to dla nas sygnał, że powinniśmy badać się w kierunku tej choroby”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Czynnikami ryzyka osteoporozy są:

  • przedwczesna menopauza,
  • mukowiscydoza,
  • choroby tarczycy,
  • choroby wątroby,
  • schorzenia stawów

Najczęściej występującym rodzajem choroby jest osteoporoza pierwotna, związana z procesem starzenia – powoduje to, że masa kostna się zmniejsza. Ma związek z niższym poziomem estrogenów.

Drugim rodzajem jest osteoporoza wtórna, występująca znacznie rzadziej. Powodować może ją przewlekłe stosowanie np. heparyny i dysfunkcje hormonalne.

Jak rozpoznać osteoporozę?

Kobiety po menopauzie powinny wykonywać badanie densytometryczne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Wystarczy jedynie wziąć skierowanie do lekarza rodzinnego. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Za pomocą wiązki rentgenowskiej badamy głównie dwie lokalizacje, kość udową oraz kości nadgarstka i sprawdzamy, jaki jest ubytek gęstości kości. Na podstawie specjalnych parametrów jesteśmy w stanie rozpoznać, czy mamy do czynienia z osteopenią, czyli początkową fazą osteoporozy, czy jest już to osteoporoza, wymagająca leczenia”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Polecane