Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nie tylko leki leczą osteoporozę. Lekarz wskazał czynnik, o którym zapominamy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.07.2023 13:40

Nie tylko leki leczą osteoporozę. Lekarz wskazał czynnik, o którym zapominamy

None

Osteoporoza nie jest wyłącznie chorobą dotykającą osoby w podeszłym wieku. Przebieg jej bywa utajony, a objawy niewidoczne. Leczenie należy zacząć od momentu, gdy choroba zostanie wykryta. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do niepełnosprawności. O tym, jak leczyć osteoporozę zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełniącą funkcję starszego asystenta w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Bisfosfoniany i denosumab – leki na osteoporozę

Całkowite wyleczenie osteporozy jest trudne. Jednak możliwe jest zahamowanie ubytku gęstości mineralnej kości: „W Polsce mamy dostępne dwa rodzaje leków, bisfosfoniany i denosumab. Leczenie zaczynamy od bisfosfonianów w postaci doustnej bądź dożylnej. Tabletki należy łykać raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Niestety terapia tymi lekami może być trochę uciążliwa, gdyż musimy przyjmować je rano na czczo i przez minimum 30 minut utrzymywać ciało w pozycji pionowej. Alternatywą jest denosumab, który podajemy podskórnie raz na pół roku”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Bisfosfoniany to grupa leków – wśród nich wyróżniamy trzy generacje, różniące się silą działania, czasem działania czy właściwościami farmakokinetycznymi. Gdy dostają do krwiobiegu transportowane są do kości, do których zaczynają przylegać. W rezultacie na zniszczonej kości powstaje jakby warstwa ochronna chroniąca kości przed komórkami niszczącymi tkankę kostną.

Przeciwwskazaniem do zastosowania bisfosfonianów są: 
   • wiek (większość z nich nie podaje się dzieciom),
   • hipokalcemia, 
   • ciężkie zaburzenie czynności nerek,
   • nadwrażliwość na substancję czynną zawartą w leku.

Denosumab sprawia, że dojrzewanie i aktywność osteoklastów zostaje ograniczone, dzięki czemu nie następuje niszczenie tkanki kostnej. Lek ten stosuje się w terapii osteoporozy pomenopauzalnej u kobiet, ale i w leczeniu osteoporozy u mężczyzn.

Przeciwwskazaniem do zastosowania denosumabu są nadwrażliwość na niego lub na inne zawarte w nim substancje oraz hipokalcemia. Nie stosuje się go także u osób poniżej 18. roku życia.

Projekt bez nazwy - 2023-07-18T212059.613.png

Główne zasady diety w osteoporozie. Te produkty powinniśmy jeść jak najczęściej Długo nie daje objawów, a konsekwencje bywają tragicznie. Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Dieta – ona również odgrywa ważną rolę w leczeniu osteoporozy

Dieta ma znaczny wpływ na profilaktykę i leczenie osteoporozy: „Nasza dieta powinna być zbilansowana. Nie zapominajmy o wapniu, który znajdziemy przede wszystkim w produktach mlecznych, takich jak sery, kefiry i mleko. Warto podkreślić, że produkty odtłuszczone mają taką samą zawartość wapnia jak produkty pełnotłuszczowe”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.  

Osoba chorująca na osteoporozę powinna unikać nadmiernego spożycia fosforanów, ponieważ mogą zaburzać bilans wapniowo – fosforanowy: „Najwięcej jest ich w coli, konserwach i produktach przetworzonych. Warto zachować bilans 1:1, czyli tyle samo wapnia, co fosforanów w diecie. Należy także ograniczyć produkty bogate w kwas szczawiowy, który w nadmiarze będzie zaburzać wchłanianie. Najwięcej szczawianów znajdziemy m.in. w szpinaku i w jeżynach. Nie zapominajmy, aby przyjmować odpowiednie ilości białka, bez którego wapń będzie gorzej przyswajalny”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Aktywność fizyczna – to również sposób leczenia osteoporozy

„Aktywność fizyczna jest lekarstwem na osteoporozę i powinniśmy się dużo ruszać! Wskazane są szczególnie aktywności, obciążające nasz szkielet, m.in. marsze, truchtanie, czy bieganie. Pamiętajmy, że ruch jest zbawienny dla naszych kości!”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.
Odpowiednio zaplanowany trening sprawia, że kości stają się mocniejsze i trudniej je złamać. Ćwiczenia powinny angażować mięśnie brzucha, pleców, ramion i nóg. Te grupy mięśni osoba chorująca na osteoporozę powinna ćwiczyć 2 razy w tygodniu po 20 minut – w zestawie powinno być od 8 do 10 ćwiczeń, które wykonywać należy po 10-15 powtórzeń. 

Tagi: osteoporoza
Polecane