Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > "Pobiliśmy rekord". Nowa lista leków refundowanych od kwietnia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 15.03.2024 13:37

"Pobiliśmy rekord". Nowa lista leków refundowanych od kwietnia

Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia
Fot. East News/Paweł Wodzyński

Nowa lista leków refundowanych będzie dostępna już od 1 kwietnia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna omówiła nową listę refundowanych środków. Na ten moment wiadomo, że zawiera 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dla chorób onkologicznych i 26 nowych dla schorzeń nieonkologicznych.

8 wśród nich dotyczy chorób rzadkich. Leszczyna zdradziła podczas konferencji prasowej, że to druga lista leków refundowanych w tym roku, natomiast “pierwsza, tak bogata. ”Pobilliśmy rekord" - zaznaczyła Minister Zdrowia.

Duże zmiany dla pacjentów. Nowa lista refundowanych leków

Już 1 kwietnia wejdą w życie bardzo ważne zmiany dla pacjentów. Mowa o liście refundacyjnej, obejmującej aż 33 terapie. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że lista leków wciąż jest rozszerzana. Izabela Leszczyna wyjaśniła w rozmowie z mediami, że udało się m.in.  zmienić program lekowej terapii dla dzieci z SMA (rdzeniowy zanik mięśni) wśród chorób rzadkich.

“Od 1 kwietnia istotnie zwiększamy możliwości i szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, onkologii ginekologicznej, kardiologii oraz chorobach rzadkich” - powiedziała.

Leszczyna zaznaczyła, że jest to już druga lista leków refundowanych w tym roku, ale pierwsza jest aż “tak bogata”.

“Pobiliśmy rekord, mamy 33 nowe terapie lekowe” – mówiła. Minister Zdrowia przedstawiła też dwie listy tzw. polskich leków. O co konkretnie chodzi? To leki, które wytwarzane są w Polsce lub też środki, do których produkcji wykorzystano substancję czynną, która wyprodukowana została na terenie Polski. Leszczyna zdradziła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny, ale też zwiększać udział w rynku polskich produktów.

"Na pierwszej liście znajduje się siedmiu polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej: trzech polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie"  zaznaczyła na niedawnej konferencji prasowej.

EN_01610612_1088.jpg
Fot. East News/ Paweł Wodzyński

 

To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice Nowa metoda oszustów na "bon z apteki". NFZ ostrzega pacjentów

Zmiany dotkną kardiologię

Na konferencji głos zabrał również wiceszef MZ, Maciej Miłkowski, mówiąc o refundacji leków na mięśniaki miednicy. Jak podkreślił, dość mocno została zmieniona kardiologia. Również w tej dziedzinie rozszerzono wskazania refundacyjne.  To jeszcze nie wszystko, gdyż zmiany pojawiły się też wśród leków dla pacjentów z oddziałów pediatrycznych, ale też w przypadku dorosłych z zaburzeniami lipidowymi. Jak wyjaśniają politycy, lista leków wciąż ma być poszerzana. 

Izabela Leszczyna zdradziła też, że resort zdrowia dąży do tego, by wciąż wspierać polski przemysł farmaceutyczny, ale też zwiększyć udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny.  Leszczyna zapowiedziała, że zależy jej na zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego, ale przede wszystkim bezpieczeństwa polskich pacjentów.

Zobacz też: Termin mija już 15 marca. Zapomnisz o tym obowiązku i komornik może wejść na konto

Jakie leki na liście refundacyjnej?

Przypomnijmy, że na listę refundacyjną powraca trzecia flozyna -Invokana, która nie była refundowana przez ostatnie pięć miesięcy.  Od 1 kwietnia flozyna Jardiance będzie refundowana dodatkowo w przewlekłej chorobie nerek u dorosłych pacjentów  z eGFR < 60 ml/min/1,73 m2, albuminurią lub białkomoczem oraz leczonych terapią opartą na ACE-i/ ARB nie krócej niż 4 tygodnie lub z przeciwwskazaniami do tych terapii (lek dotychczas był refundowany w cukrzycy typu 2 i przewlekłej niewydolności serca). 

Również z początkiem kwietnia rozszerzone zostaną wskazania refundacyjne dla dotychczas refundowanych środków zawierających ezetymib (lek obniżający podwyższone stężenie cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym oraz dla środka Mizetam zawierającego ezetymib w połączeniu z atorwastatyną. Ostateczny kształt decyzji refundacyjnej będzie znany przed 1 kwietnia. Ogłosi ją oczywiście Minister Zdrowia - Izabela Leszczyna.

Źródło: Leki Info 24/ Medonet.pl

Czytaj też:

Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki

Tych leków nie stosuj dłużej niż kilka dni. Mogą powodować groźne skutki uboczne

Leki i suplementy diety — jak powstają? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta