Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > GIS apeluje i ostrzega przed groźnymi chorobami. Wszystko przez psy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 14.03.2024 17:49

GIS apeluje i ostrzega przed groźnymi chorobami. Wszystko przez psy

psy, choroby, GIS
Fot. Canva/Sviatlana Barchan

Główny Inspektorat Sanitarny ma dla opiekunów psów ważną informację. GIS zwrócił się do właścicieli czworonogów, by zadbali o higienę… chodników ulicznych i trawników. Jak informuje urząd, pozostawianie nieczystości po psach ma wpływ na zdrowie całego społeczeństwa. 

Chodzi również o najmłodszych, bo to właśnie dzieci, bawiąc się na dworze, są narażone na wszelkiej maści bakterie, znajdujące się na ziemi. Dlatego idąc na spacer z naszym pupilem, pamiętajmy, by koniecznie sprzątnąć wszelkie nieczystości. O czym przypomina nam GIS?

Sprzątanie po psie jest ważne nie tylko ze względu na estetykę

Wiosna sprzyja psim spacerkom. Opiekunowie czworonogów zawsze powinni mieć ze sobą woreczki, by móc posprzątać po swoim zwierzaku. I nie chodzi tutaj tylko i włącznie o czystość i estetykę, choć ta oczywiście jest tutaj kluczowa. Sprzątanie nieczystości po czworonogach jest bardzo ważne z kilku powodów.

Nieczystości zwierzęce, znajdujące się na ulicach - niestety wciąż ich jest bardzo dużo, mają wpływ na nasze zdrowie. Nie wszyscy wiemy, że drobnoustroje oraz pasożyty, znajdujące się w innych odchodach, mogą powodować  wiele chorób zarówno u ludzi, ale i również u innych zwierząt. Dlatego tak bardzo ważne jest to, by wszyscy sprzątali zanieczyszczoną przestrzeń przez zwierzaki.

piekna-kobieta-chodzi-jej-psa-w-polu-out.jpg
Fot. Freepic
Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości Iga Świątek jest chora? Tenisistka zabrała głos

W zwierzęcych odchodach pełno jest bakterii

W wydalanym przez naszych pupili pokarmie mogą znajdować się jaja glisty psiej czy kociej, a sam człowiek może zarazić się nimi drogą pokarmową. Takie jaja mogą znajdować się najczęściej w zanieczyszczonej ziemi, piasku, parku czy też trawniku. Niesprzątnięte odchody mogą być groźne dla dzieci, ponieważ maluchy często bawią się w tego typu miejscach, brudząc ręce w ziemi, a później od razu sięgając po jedzenie.

Jaja glisty u człowieka rozwijają się, a następnie przekształcają się w larwę. Ta trafia następnie do wątroby oraz innych narządów, powodując toksokarozę trzewną. Zdarza się, że trafia też do gałki ocznej. Wtedy w konsekwencji rozwinie się toksokaroza oczna.

Jaja glist znajdują się też na sierści zwierząt, które wcześniej na przykład wytarzały w zanieczyszczonej ziemi. Pamiętajmy też, że można zarazić się Lambią właśnie przez zwierzęce odchody. Zarażenie u ludzi nazywane jest lambiozą, a rozwija się ono drogą pokarmową.

Co robić, by by być zdrowym?

Dla ludzi mogą być też niebezpieczne inne gatunki tasiemców, również znajdujące się w zwierzęcych odchodach. Mowa o tasiemcu bąblowcowym i tasiemcu bąblowcowym wielojamowym. Mogą prowadzić do powstania torbieli w różnych narządach wewnętrznych człowieka. Zagrożeniem mogą być też oocysty, czyli formy rozwojowe pasożyta Toxoplasma gondii. Są one wydalane przez koty razem z kałem. Ważne jest to, by regularnie czyścić kocie kuwety.

GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, co robić, by unikać zakażenia wspomnianymi pasożytami. Oczywiście najważniejsza rzecz, to sprzątanie po psie i kocie w miejscach publicznych, mycie rąk  mydłem po sprzątnięciu lub inna dezynfekcja. Trzeba też przypominać dzieciom, dlaczego tak ważne jest mycie rąk po przyjściu do domu. GIS podkreśla też coś, co może nie spodobać się miłośnikom zwierząt. Chodzi o to, by nie całować piesków czy kotków. Do tego wszystkiego GIS dorzuca też, by zawsze myć przed jedzeniem warzywa i owoce. Na koniec trzeba też oczywiście odrobaczać naszych pupili oraz ich szczepić.

Źródło: Wprost.pl

Czytaj też: 

Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są

Czy koty potrafią wyczuć choroby? Sprawdzamy, ile prawdy jest w tym micie

Tymi pasożytami można się zarazić od psa i kota! Jakie są objawy zakażenia larwami?