Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Jest smaczna i zdrowa, ale nie wszyscy mogą ją jeść. Komu szkodzi papryka?
Daria Siemion
Daria Siemion 24.04.2024 11:45

Jest smaczna i zdrowa, ale nie wszyscy mogą ją jeść. Komu szkodzi papryka?

Kobieta kroi na desce czerwoną paprykę
Fot. Freepik

Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw. Zawiera mnóstwo potasu i witaminy C, ale nie wszyscy mogą ją jeść – niektórym osobom może zaszkodzić.

Z jedzenia papryki powinni zrezygnować nie tylko uczuleni na to warzywo, ale również osoby chore na artretyzm czy toczeń. Przeciwskazaniem do spożywania papryki są też niektóre planowane badania. Kto jeszcze i w jakich okolicznościach nie powinien jeść tego warzywa?

Co może szkodzić w papryce?

Papryka charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C i beta-karotenu. Oprócz tego znajdziemy w niej kwas foliowy, żelazo oraz witaminy A, E i K. Jednak to nie wszystko co znajduje się w papryce – niektóre obecne w niej substancje mogą szkodzić.

To może szkodzić w papryce:

 • kapsaicyna – może podrażniać błonę śluzową i uczulać;
 • ciężkostrawna skórka – może obciążać żołądek;
 • alergeny – mogą uczulać;
 • potas – nadmiar może zaburzać pracę nerek.
pexels-kaip-594137.jpg
Papryka niektórym osobom może szkodzić Fot. Pexels / Kai Pilger
Rabarbar nie dla wszystkich. Kto powinien go unikać? Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania

Kto nie powinien jeść papryki? Lista chorób

Jest mnóstwo chorób, przy których lepiej ograniczyć spożycie papryki. Przede wszystkim są to choroby układu pokarmowego – takie, przy których zaleca się dietę lekkostrawną, a także schorzenia nerek.

Choroby, przy których papryka nie jest zalecana:

 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podrażniająca kapsaicyna,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna – ciężkostrawna,
 • zespół jelita nadwrażliwego – kapsaicyna, ciężkostrawna,
 • choroba refluksowa – kapsaicyna, ciężkostrawna,
 • toczeń – dużo potasu,
 • zapalenie nerek – dużo potasu,
 • niewydolność nerek – dużo potasu.

Ważne! Paprykę przy tych chorobach można spożywać, ale w małych ilościach.

Inne przeciwwskazania do jedzenia papryki

Niektórzy skarżą się na "odbijanie" po papryce – takie osoby powinny ograniczyć ją w swojej diecie, choć ze względu na bogactwo właściwości odżywczych, nie powinny z niej rezygnować. W takiej sytuacji najlepiej odkroić z niej skórkę. Bezwzględnie papryki powinny unikać osoby, które mają na nią uczulenie.


Przeciwskazaniem do jedzenia papryki jest uszkodzona śluzówka. Z papryki czasowo powinny zrezygnować zatem osoby po ekstrakcjach zębów, z aftami, wrzodami czy uchyłkami jelita. Papryka może też szkodzić osobom z hemoroidami. Lepiej nie jeść po zatruciu pokarmowym – może być zbyt dużym obciążeniem dla podrażnionego żołądka.


Z papryki należy zrezygnować przed wykonaniem niektórych badań. Zaliczamy do nich przede wszystkim kolonoskopię, przed którą dieta powinna być lekkostrawna. Rekomenduje się wówczas jedzenie warzyw/owoców bez skórki – jeśli zatem przed badaniem musimy zjeść paprykę, to wyłącznie obraną.

Zobacz też:

W tych produktach jest najwięcej mikroplastiku. Ma je każdy z nas w kuchni

Tak przechowuj jedzenie w lodówce. Zmniejszysz ryzyko chorób

Masz bolesne miesiączki? Tego nie jedz w trakcie okresu

Jej mózg nie mieści się w czaszce. Dziewczynka urodziła się ze straszną chorobą. Można jej pomóc
Mała Hania chora na zespół Pfeiffera
Hania urodziła się z zespołem Pfeiffera – rzadką chorobą genetyczną, która sprawia, że jej mózg nie mieści się w czaszce. Dziewczynka przeszła już kilka operacji i czekają ją kolejne. Dobra wiadomość jest taka, że można jej pomóc.Zespół Pfeiffera dotyka 1 na 100000 osób. Głównym objawem choroby jest przedwczesne zrośnięcie szwów czaszki, przez co mózg nie może się rozwijać. Choroba jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej skutki. Jednak do tego potrzebne są pieniądze. Czy warto je wydać? Oczywiście. Hania miała leżeć w hospicjum, a dziś jest radosną dziewczynką, która tęskni za swoim kotem. Wiele możemy się od niej nauczyć.
Czytaj dalej
Kiedy zaczyna się starość? "Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt". Ciekawe wnioski z badań
Starość, seniorzy
Kiedy zaczyna się starość? Z najnowszego badania wynika, że wiek uchodzący za podeszły wciąż się oddala. Zdaniem naukowców to dobra informacja, gdyż ludzie żyją coraz dłużej, w związku z czym czują się coraz młodziej. “Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt” - tak skomentował wyniki badań John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na na Uniwersytecie Columbia. W najnowszym badaniu kobiety uważały, że starość zaczyna się później niż mężczyźni, natomiast różnica między płciami rosła wraz z wiekiem. Z kolei osoby cieszące się lepszym zdrowiem, czuły się młodsze, twierdząc, że starość zaczyna się później. 
Czytaj dalej