Jest smaczna i zdrowa, ale nie wszyscy mogą ją jeść. Komu szkodzi papryka?
Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw. Zawiera mnóstwo potasu i witaminy C, ale nie wszyscy mogą ją jeść – niektórym osobom może zaszkodzić.
Z jedzenia papryki powinni zrezygnować nie tylko uczuleni na to warzywo, ale również osoby chore na artretyzm czy toczeń. Przeciwskazaniem do spożywania papryki są też niektóre planowane badania. Kto jeszcze i w jakich okolicznościach nie powinien jeść tego warzywa?
Co może szkodzić w papryce?
Papryka charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C i beta-karotenu. Oprócz tego znajdziemy w niej kwas foliowy, żelazo oraz witaminy A, E i K. Jednak to nie wszystko co znajduje się w papryce – niektóre obecne w niej substancje mogą szkodzić.
To może szkodzić w papryce:
- kapsaicyna – może podrażniać błonę śluzową i uczulać;
- ciężkostrawna skórka – może obciążać żołądek;
- alergeny – mogą uczulać;
- potas – nadmiar może zaburzać pracę nerek.
Kto nie powinien jeść papryki? Lista chorób
Jest mnóstwo chorób, przy których lepiej ograniczyć spożycie papryki. Przede wszystkim są to choroby układu pokarmowego – takie, przy których zaleca się dietę lekkostrawną, a także schorzenia nerek.
Choroby, przy których papryka nie jest zalecana:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego – podrażniająca kapsaicyna,
- choroba Leśniowskiego-Crohna – ciężkostrawna,
- zespół jelita nadwrażliwego – kapsaicyna, ciężkostrawna,
- choroba refluksowa – kapsaicyna, ciężkostrawna,
- toczeń – dużo potasu,
- zapalenie nerek – dużo potasu,
- niewydolność nerek – dużo potasu.
Ważne! Paprykę przy tych chorobach można spożywać, ale w małych ilościach.
Inne przeciwwskazania do jedzenia papryki
Niektórzy skarżą się na "odbijanie" po papryce – takie osoby powinny ograniczyć ją w swojej diecie, choć ze względu na bogactwo właściwości odżywczych, nie powinny z niej rezygnować. W takiej sytuacji najlepiej odkroić z niej skórkę. Bezwzględnie papryki powinny unikać osoby, które mają na nią uczulenie.
Przeciwskazaniem do jedzenia papryki jest uszkodzona śluzówka. Z papryki czasowo powinny zrezygnować zatem osoby po ekstrakcjach zębów, z aftami, wrzodami czy uchyłkami jelita. Papryka może też szkodzić osobom z hemoroidami. Lepiej nie jeść po zatruciu pokarmowym – może być zbyt dużym obciążeniem dla podrażnionego żołądka.
Z papryki należy zrezygnować przed wykonaniem niektórych badań. Zaliczamy do nich przede wszystkim kolonoskopię, przed którą dieta powinna być lekkostrawna. Rekomenduje się wówczas jedzenie warzyw/owoców bez skórki – jeśli zatem przed badaniem musimy zjeść paprykę, to wyłącznie obraną.
Zobacz też:
W tych produktach jest najwięcej mikroplastiku. Ma je każdy z nas w kuchni
Tak przechowuj jedzenie w lodówce. Zmniejszysz ryzyko chorób
Masz bolesne miesiączki? Tego nie jedz w trakcie okresu