Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rubinki na skórze nie wyglądają zdrowo. Czym są czerwone kropki na ciele
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 24.09.2024 11:54

Rubinki na skórze nie wyglądają zdrowo. Czym są czerwone kropki na ciele

charakterystyczne czerwone zmiany skórne, zwane rubinkami, mogą budzić niepokój. Stanowią problem głównie estetyczny.
Fot. Canva

Rubinki to czerwone kropeczki lub drobne plamki na skórze, które pojawiają się w okolicach twarzy, szyi i tułowia, a także na rękach. Budzą często niepokój, zwłaszcza, gdy pojawią się w większej ilości. W większości przypadków są nieszkodliwymi naczyniakami, czy wymagają jednak specjalistycznego leczenia?

Naczyniaki pojawiają się z wiekiem, pierwsze czerwone kropki zaczniemy zauważać w okolicach 40. roku życia. Z biegiem lat może ich być coraz więcej.

Przyczyny powstawania rubinków

Rubinki, czyli drobne naczyniaki rubinowe w literaturze określane są jako objaw De Morgana lub naczyniaki starcze (hemangiomas senile) - choć mogą pojawić się nawet u młodych 30-letnich osób. Woklicach 40. roku życia są na tyle zauważalne, że zaczynają wzbudzać niepokój. Nie są to bolesne zmiany - lekko wypukłe, przybierają kolor od jasnoróżowego do bordowego czy wręcz fioletowego, a ich wielkość nie przekracza zwykle kilku milimetrów. Powstają na skórze w efekcie nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Przyczyną ich powstawania są:

  • zmiany hormonalne (ciąża, okres przedmenopauzalny)
  • starzenie się skóry
  • nadmierny stres
  • osłabienie naczyń krwionośnych

Mogą także wynikać z predyspozycji genetycznych, co oznacza, że jeśli ktoś w rodzinie miał takie zmiany, jest większe prawdopodobieństwo, że pojawią się u następnych pokoleń. 

Drogeryjny specyfik, który wspiera zdrowie. Używają go kobiety w Maroku Przesuszone, szorstkie dłonie po lecie to problem. Tak naturalnie zadbasz o ich nawilżenie

Czy rubinki są niebezpieczne?

Określane są jako łagodne zmiany skórne i zazwyczaj nie mają charakteru nowotworowego, stąd zwykle nie musimy przejmować się ich wpływem na zdrowie. Jeśli jednak zaczną pojawiać się w większej ilości, z czasem zaczną zmieniać kolor, wielkość i kształt lub zaczną się sączyć – wskazana jest konsultacja z dermatologiem. Warto wiedzieć, że zmiana w ich wyglądzie może oznaczać zaburzenia hormonalne (np. związane z gruczołem tarczycy), problemy z wątrobą lub funkcjonowaniem układu pokarmowego. Prawdopodobieństwo, że są to zmiany nowotworowe jest znikome.   

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, spogląda na rubinki krzywym okiem. Nie tylko bowiem są widoczne na skórze, ale świadczą też o wieku. Można je bezpiecznie usunąć w gabinecie kosmetologicznym – w tym celu stosuje się laseroterapię, kriochirurgię lub elektrokoagulację. Nie mamy jednak gwarancji, że rubinki nie pojawią się w innym miejscu. 

Czy dieta i zmiana stylu życia mogą pomóc?

Pojawienia się czerwonych kropek nie możemy uniknąć. Ich obecność nie jest bowiem związana z dietą czy zdrowym stylem życia, a ze starzeniem się organizmu i genetyką. Jeśli rubinki będą nam mocno przeszkadzać, np. pojawiając się w miejscu narażonym na otarcia (biżuteria, bielizna), możemy zdecydować się na ich usunięcie. Zawsze jednak warto dbać o skórę, unikając nadmiernej ekspozycji na słońce, stosując kremy z filtrem SPF, wprowadzając zdrową dietę i stosując balsamy pielęgnujące – aby jak najdłużej zachować ją w formie.

Czytaj także:

Ciągle się drapiesz i masz suchą skórę? Biegnij do lekarza. To może być objaw poważnej choroby

Jak wygląda zapalenie żył powierzchownych? Wyjaśnia flebolog

Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu