Pacjenci.pl

pixabay.com

Shigella (bakteria) – transmisja i objawy zakażenia

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Izabela Wierzbicka

Shigella (bakteria) - charakterystyka

Wszystkie cztery znane grupy gatunków Shigella mają znaczenie medyczne jako patogeny Shigellosis (bakteryjna czerwonka) i jak dotąd zostały wykryte tylko u ludzi i ssaków naczelnych. Każdego roku na całym świecie zarażonych jest około 160 milionów ludzi, z czego około 1 milion umiera. Są to głównie dzieci, osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością. Bakterie są przenoszone w zanieczyszczonej wodzie lub żywności, a czasem także przez muchy. Objawy choroby (głównie gorączka i ciężka biegunka, ale także zapalenie stawów) są reakcją na migrację bakterii do tkanki jelitowej i wydzielanie przez nie enterotoksyn Shigella.

Shigella (bakteria) – przyczyny zakażenia

Shigella występuje tylko u ludzi (zanotowano kilka przypadków wystąpienia bakterii także u małp) i jest przenoszona z człowieka na człowieka lub poprzez wodę pitną i kąpielową, a także żywność zanieczyszczoną ludzkimi odchodami. Zdarza się, że importowane warzywa również okazują się źródłem Shigellosis (poważna epidemia miała miejsce np. w Danii w 2007 r. i była spowodowana importowaną mini kukurydzą). Ważną trasą transmisji są podróże zagraniczne, zwłaszcza do krajów spoza Europy i Stanów Zjednoczonych. Dawka zakaźna jest bardzo niska (tj. do zakażenia potrzebna jest stosunkowo niewielka liczba bakterii), dlatego po powrocie do domu często obserwuje się ponowne zakażenie w ograniczonym kręgu, np. zakażenie w rodzinie lub między dziećmi w placówce dziecięcej. W ostatnich latach zaobserwowano również wiele przypadków infekcji poprzez kontakt seksualny. Szczególnie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Dlatego też zakażenie bakterią Shigella jest coraz częściej postrzegane jako choroba przenoszona drogą płciową.

Okres wylęgania choroby wynosi 24-72 godziny, rzadziej do 7 dni, czas jej trwania – przeciętnie od 48 do 120 godzin. Nieleczone zakażenie może utrzymywać się kilka tygodni i powodować:

 • odwodnienie,

 • wyniszczenie organizmu,

 • zgon (zwłaszcza u dzieci i chorych z AIDS). 

Podsumowując do transmisji zakażenia Shigella dochodzi:

 • na drodze fekalno-oralnej, bezpośrednio od chorego, ozdrowieńca lub zdrowego nosiciela zarazka (zakażonego bezobjawowo),

 • pośrednio przez skażoną ludzkimi fekaliami wodę (do picia lub do rekreacji),

 • przez żywność (importowane owoce, warzywa spożywane na surowo),

 • przez muchy. 

Shigella (bakteria) – objawy zakażenia

Początkowym i najczęstszym objawem zakażenia bakterią Shigella jest ostra, wodnista biegunka, która w krótkim czasie może przekształcić się w zapalenie okrężnicy z gorączką, nudnościami i skurczami brzucha. Jeśli bakteria wywołała czerwonkę, to charakterystyczna jest biegunka z krwią i śluzem, a czasem ropą. Bardzo niebezpieczne jest ciężkie odwodnienie organizmu, należy więc pamiętać o ciągłym uzupełnianiu płynów. Shigella może w rzadkich przypadkach powodować reaktywne zapalenie stawów.

Powikłania zakażenia Shigella i czerwonki bakteryjnej

Do powikłań po czerwonce bakteryjnej dochodzi zazwyczaj u małych dzieci, poniżej piątego roku życia (szczególnie u takich, które są niedożywione, mieszkają w krajach rozwijających się i żyją w bardzo złych warunkach sanitarnych). Do najważniejszych powikłań, należą:

 • perforacja jelita,

 • wypadanie odbytu,

 • zespół hemolityczno-mocznicowy,

 • hipoglikemia,

 • hiponatermia,

 • toksyczne rozdęcie okrężnicy

 • splątanie, śpiączka.

Tagi:

Podobne artykuły

Zdrowie

Dlaczego warto jeść ogórki kiszone? To samo zdrowie!
Czytaj więcej >

Zdrowie

Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy herbata z cytryną jest szkodliwa? Wszystko zależy od sposobu jej przygotowania
Czytaj więcej >

Zdrowie

Helicobacter pylori – bakteria powodująca chorobę wrzodową. Skąd się bierze?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Dieta przeciwzapalna - Co jeść, a czego unikać w codziennym jadłospisie?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak spowolnić starzenie się skóry? Jakich nawyków unikać i jaką wprowadzić dietę?
Czytaj więcej >
Izabela Wierzbicka

Izabela Wierzbicka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]