Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Rozpuszczalna czy sypana? Dietetyk nie ma wątpliwości, która kawa jest zdrowsza!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.10.2023 17:28

Rozpuszczalna czy sypana? Dietetyk nie ma wątpliwości, która kawa jest zdrowsza!

kawa
gpointstudio/Shutterstock

Kawa dodaje energii i pobudza. Dietetycy nierzadko traktują ją niemal jak lekarstwo. Jednak czy którąś z kaw możemy uznać za zdrowszą? Rozpuszczalna czy sypana – obydwie powstają z przecież z ziaren tego samego kawowca, lecz wydają się być dwoma różnymi napojami. Dietetyk kliniczny udzielił jasnej odpowiedzi! O opinię poprosiliśmy również psychodietetyczkę. 

 

Która kawa jest zdrowsza?

Dr Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny, w swoich mediach społeczniościowych udzielił odpowiedzi na to pytanie. Zwrócił uwagę, że podczas przygotowywania kawy rozpuszczalnej powstaje szkodliwy akrylamid. Ekspert zaznaczył jednak, że składnika powstaje niewiele, dlatego codziennie można pić nawet kilka kaw, bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Stwierdził również, że zdrowszą alternatywą dla kawy rozpuszczalnej jest kawa mielona. Ta druga nie podczas obróbki nie traci wartościowych związków chemicznych.

Okazuje się, że kawa rozpuszczalna też słabiej pobudza. Mimo iż przygotowanie jej jest wygodniejsze, to jednak napój ten nie jest również tak aromatyczny jak kawa sypana. Zaletą kawy rozpuszczalnej jest także możliwość dłuższego jej przetrzymywania – w odróżnieniu od kawy sypanej nie wietrzeje tak szybko.

Projekt bez nazwy - 2023-10-16T155653.406.png

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Kawa a zdrowie

Właściwości prozdrowotne kawy są potwierdzone naukowo, lecz o jej działaniu wciąż się szeroko dyskutuje. Osoby spożywające umiarkowaną ilość kawy mogą zapobiec np. problemom z układem krążenia, zmniejszyć ryzyko wystąpienia arytmii, niewydolności serca a nawet udaru mózgu.  Kawa zawiera wiele antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy mających pozytywny wpływ na przemiany metaboliczne organizmu. Na każdego z nas będzie mieć jednak nieco inny wpływ – dużo zależy od tego, jak często ją pijemy. Ponadto niektórzy z nas szybciej metabolizują kofeinę.

Kawę najlepiej pić z dodatkiem białka i zbilansowanego posiłku. Dodatkowo warto dodać do niej kolagen, który wykazuje dobroczynne działanie na jelita, pomagając w ich odbudowie. Ponadto kolagen wspiera kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Decydując się na picie kawy, kolagen będzie dobrym rozwiązaniem dla naszych jelit”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.  

Kawa-Evgeny Karandaev-shutt.jpg
 Fot. Evgeny Karandaey/Shutterstock

Akrylamid – co warto o nim wiedzieć?

Akrylamid, czyli amid kwasu akrylowego, jest to organiczny związek chemiczny. Powstaje podczas obróbki cieplnej pokarmów. Spożywanie dużej ilości produktów go zawierających może przyczynić się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Może też spowodować przewlekły stan zapalny i zwiększyć tym samym ryzyko powstawania wspomnianych chorób. Najwięcej akrylamidu znajduje się w:

 • chipsach ziemniaczanych,
 • chrupkach ziemniaczanych,
 • kawie,
 • ciastach,
 • ciastach,
 • herbatnikach,
 • chlebie,
 • innych gatunkach pieczywa.

Co zamiast kawy?

Kawa nie jest jedynym napojem zawierającym kofeinę. Dużą ilość składnika znajdziesz również w:

 • yerba mate (od 60 do 140 mg kofeiny),
 • zielonej herbacie (od 20 do 35 mg),
 • matcha (70 mg).
Polecane