Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.07.2024 12:17

Lek na serce wycofany z obrotu. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"

Lek na serce, leki
Fot. Freepic

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie informuje o wycofanych lekach. Tym razem GIF podał informację o wycofaniu z obrotu leku Quitro, który stosowany jest w terapii pacjentów kardiologicznych. Jak wykazały badania, produkt ten może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. GIF postanowił ostrzec przed stosowaniem tego środka.

Lek dla pacjentów kardiologicznych wycofany z obrotu

W komunikacie Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzegł przed lekiem stosowanym w terapii pacjentów kardiologicznych.

"Decyzja dotyczy wycofania z obrotu i zakazu wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23" - wyjaśnia GIF.

 

Lek używany jest w terapii pacjentów z chorobami, takimi jak m.in. zespoły wieńcowe

Środek ten używany jest w terapii pacjentów z chorobami serca, takimi jak m.in.  zespoły wieńcowe. Działanie środka polega na zapobieganiu zlepianiu się płytek krwi. Zmniejsza to ryzyko zakrzepów oraz poprawia przepływ krwi do serca.

Szczegóły związane z wycofaniem leku podał Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu. Jak się okazuje, u ośmiu pacjentów z dwóch różnych szpitali wystąpiło niepożądane działanie w związku z przyjmowaniem wspomnianego leku. U tych pacjentów pojawiły się m.in. dreszcze oraz bóle w klatce piersiowej.

Realne zagrożenie dla zdrowia

Badania wykazały, że lek może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jakie było ostateczne uzasadnienie decyzji?

"W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów" - czytamy.

Czytaj też:

Ważne zmiany w receptach od 1 sierpnia. Resort zdrowia tłumaczy

Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy

Jak bezpiecznie suplementować witaminę D3? Lekarz wyjaśnia szczegóły