Sylwester bez alkoholu? Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić
Jak Sylwester, to zabawa! Większość z nas kojarzy tę okazję z kieliszkiem szampana o północy i alkoholem jako nieodłącznym elementem imprez. Jednak coraz więcej osób decyduje się spędzić ten wieczór inaczej. Dlaczego Sylwester bez alkoholu może być najlepszym wyborem?
Wybierasz się na Sylwestrowy bal? A może planujesz przywitać nowy rok w gronie najbliższych? Bez względu na to, gdzie spędzisz tę wyjątkową noc, weź pod uwagę możliwość świętowania bez alkoholu.
Jak piją Polacy?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Polacy powyżej 15. roku życia spożywają średnio około 11-12 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie, co plasuje Polskę wśród krajów z najwyższym poziomem konsumpcji alkoholu w Europie. Tymczasem alkohol jest odpowiedzialny za wiele problemów zdrowotnych, w tym choroby wątroby, układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzenia psychiczne. Picie alkoholu przyczynia się też do licznych wypadków drogowych oraz aktów przemocy.
Coroczne raporty służby zdrowia, straży pożarnej i policji nie pozostawiają wątpliwości. Picie alkoholu jest główną przyczyną interwencji w sylwestrową noc. W tym czasie drastycznie wzrasta liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali w stanie zatrucia alkoholowego, a także z urazami powstałymi w bójkach i wypadkach, do których dochodzi właśnie pod wpływem alkoholu. I chociaż kieliszek szampana na powitanie nowego roku wydaje się czymś niewinnym, naprawdę nie warto poświęcać dla niego zdrowia.
DDA dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za cały świat. O siebie wstydzą się walczyć, ale czas z tym skończyć Dlaczego się uzależniamy? Psychoterapeutka: Ziarenko musi paść na podatny gruntBaw się lepiej – na trzeźwo
Jedną z najważniejszych korzyści trzeźwego świętowania jest pełna kontrola nad swoim zachowaniem. Bez alkoholu łatwiej jest uniknąć nieprzemyślanych wypowiedzi i niezręcznych sytuacji. Chcesz świętować bez kłótni, scen zazdrości, pochopnych decyzji i miło wspominać Sylwestra po przebudzeniu następnego ranka? Nie pij.
Alkohol wcale nie jest potrzebny, by dobrze się bawić. Wręcz przeciwnie — bez niego masz więcej energii i możesz w pełni uczestniczyć w tańcach, grach czy rozmowach z przyjaciółmi. Wybierając abstynencję, unikasz momentów uczucia senności czy zmęczenia po alkoholu.
Nowy Rok z dobrym samopoczuciem
Zamiast zaczynać nowy rok z bólem głowy, odwodnieniem i uczuciem zmęczenia, możesz obudzić się świeży, wypoczęty i gotowy do realizacji swoich celów. Sylwester bez alkoholu to gwarancja lepszego samopoczucia na starcie nowego roku. Nie musisz też martwić się o negatywne skutki zdrowotne, jakie nierzadko towarzyszą nadmiernemu spożyciu alkoholu.
Bądź wzorem dla innych
Picie w Sylwestra jest mocno zakorzenione w naszej kulturze. Nic nie świadczy o tym bardziej dobitnie, niż podawanie dzieciom szampana bezalkoholowego lub nawet odrobiny prawdziwego trunku. Takie postępowanie wyrabia złe nawyki od najmłodszych lat, bo normalizuje picie i utrwala związek alkoholu ze świętowaniem. Decydując się na Sylwestra na trzeźwo, możesz być inspiracją dla innych. Rezygnując z picia, pokazujesz, że dobra zabawa nie zależy od promili.
Sylwester bez alkoholu to wybór, który przynosi same korzyści — dla ciebie, twojego zdrowia, relacji z bliskimi i całej atmosfery zabawy. To szansa na rozpoczęcie nowego roku z pozytywną energią i świadomością, że dbasz o siebie i swoje otoczenie.
Jeśli jednak zamierzasz pić w Sylwestra, spróbuj powstrzymać się od oceniających komentarzy na temat abstynencji innych uczestników zabawy i nie namawiaj do picia. Decyzja o rezygnacji z alkoholu może być podyktowana różnymi powodami, o których dana osoba nie musi cię informować. Pamiętaj, że dla trzeźwego alkoholika nawet łyk alkoholu może skutkować nawrotem choroby i poważnymi konsekwencjami, z którymi może mierzyć się jeszcze długie miesiące, a nawet lata.
Czytaj także:
Czy dzieci mogą pić kawę bezkofeinową? Ta będzie strzałem w dziesiątkę
Renta alkoholowa wynosi prawie 1800 zł. Kwota oburzyła jedną grupę społeczną. "To demoralizujące"
Napoje procentowe wyniszczają organizm. Narażone jest także uzębienie