Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Szykują się duże zmiany w szpitalnictwie. Mają być korzystne dla pacjentów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.06.2024 13:50

Szykują się duże zmiany w szpitalnictwie. Mają być korzystne dla pacjentów

szpitale, Resort Zdrowia
Fot. East News/ Paweł Wodzyński

Szykują się spore zmiany w szpitalnictwie. W planach rządu jest m.in. koncentracja świadczeń oraz profilowanie szpitali. Politycy chcą też, by była możliwość tworzenia oraz prowadzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez związki jednostek samorządu terytorialnego. 

Resort zdrowia zwrócił uwagę na to, że  w obecnym systemie mamy do czynienia z m.in. nieefektywnym wykorzystaniem zasobów kadrowych, ale również sprzętowo-infrastrukturalnych.

Szykują się spore zmiany w szpitalnictwie

Spore zmiany w szpitalnictwie. W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowana została informacja o projekcie nowelizacji ustawy odnośnie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ale też ustawy o działalności leczniczej.

Jak podkreślał rząd, celem tych zmian jest osiągnięcie korzyści dla pacjentów przez dopasowanie systemu lecznictwa szpitalnego do struktury demograficznej oraz rzeczywistych potrzeb zdrowotnych ludzi. Osiągnięte ma to być przez skoncentrowanie świadczeń oraz profilowanie szpitali.

Czego mogą spodziewać się pacjenci?
Fot. Freepic
Nie żyje francuska ikona popkultury. Françoise Hardy walczyła o prawo do eutanazji Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Można uzyskać wyższe świadczenie

Wzmocnienie systemu szpitalnego

Resort Zdrowia zaznaczał również, że konieczne jest wzmocnienie systemu szpitalnego przez konsolidacje zasobów oraz racjonalizacje kosztów po stronie podmiotów leczniczych w sytuacji, kiedy występuje nakładanie się lub też nieefektywne rozproszenie potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego stosunkiem do zidentyfikowanych potrzeb zdrowotnych na danym terenie czy też wzmocnienie nadzoru podmiotów tworzących nad programami restrukturyzacyjnymi.

Zadaniem projektu ma być też możliwość tworzenia oraz prowadzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez związki jednostek samorządu terytorialnego jako podmioty tworzące. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą mogły łączyć samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej, a co za tym idzie będą mogły powstawać bardziej efektywne i oczywiście większe podmioty lecznicze.

Projekt wprowadza szczegółowe regulacje

To jeszcze nie wszystko, bo projekt wprowadza dość szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia oraz zatwierdzania naprawczych programów tworzonych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, w których wystąpiła strata netto. 

Warto dodać, że proponowane przepisy zakładają, iż sporządzenie programu poprzedza analizy efektywności oraz zarządzania-ekonomiczne, jakościowe, operacyjne oraz działalności poszczególnych komórek organizacyjnych.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla też, że obserwowane jest też nieefektywne wykorzystanie zasobów kadrowych oraz sprzętowo-infrastrukturalnych, jak też nieuzasadnione faktycznymi potrzebami “utrzymywanie przez część podmiotów szpitalnych podwyższonej gotowości w ramach umów w trybie pełnej hospitalizacji, które generują nadmiarowe koszty działalności podmiotów szpitalnych”.

Czytaj też: 

Nowe stawki rekompensat za błędy w szpitalu. Możesz dostać nawet 150 tys. złotych

Artur Szpilka trafił w nocy na SOR. Przejmująca relacja pięściarza

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”