Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Ta roślina odstrasza kleszcze. Jeśli nie chcesz jej sadzić - możesz kupić wyciąg i spryskać ogród i balkon
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 17.05.2024 12:28

Ta roślina odstrasza kleszcze. Jeśli nie chcesz jej sadzić - możesz kupić wyciąg i spryskać ogród i balkon

Wrotycz
Fot. Canva

Niektóre rośliny wydzielają zapach, który odstrasza kleszcze, a inne - działają na nie jak magnez. Jedną z roślin, którą dobrze jest mieć w pobliżu siebie, kiedy chcemy ustrzec się przed kleszczami, jest wrotycz. Co ciekawe - nie trzeba go od razu sadzić (chociaż wygląda ładnie), dostępne są wyciągi z wrotyczu, którymi można spryskać balkon i ogród, a kleszcze się do niego nie zbliżą.

Wrotycz - odstraszacz kleszczy i nie tylko!

Wrotycz wydziela charakterystyczny zapach, którego nienawidzą mrówki, muchy, komary, mszyce, mole oraz znienawidzone kleszcze. Jest to roślina skutecznie odstraszająca owady, dlatego poleca się sadzić ją w ogrodzie lub na balkonie, aby ustrzec się niechcianych gości. 

Co więcej - dostępne są wyciągi z wrotyczu, tzw. naturalne ekstrakty z rośliny, którymi można spryskać ogród lub rośliny na balkonie, a wtedy owady się do nich nie zbliżą. 500 ml takiego ekstraktu kosztuje około 30 zł. i jest on w formie koncentratu, który należy rozrobić z wodą. Zaleca się wykonanie 3 oprysków w odstępie 7-10 dni na mokra glebę.

Polecamy: Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Wrotycz - trujący nie tylko dla owadów

Wrotycz pospolity powinien być stosowany tylko zewnętrznie - roślina jest trująca, ze względu na zawartość tujonu. Dlatego nie należy jej spożywać, ani pić naparów z wrotyczu. Można za to wykorzystać macerat z wrotyczu do smarowania lub spryskania odzieży i ciała. Z kwiatów wrotyczu można przygotować napar (zalać ziele wrzątkiem i pozostawić na 10 min.), a następnie zastosować go jako wcierkę do włosów lub przetrzeć nim skórę przed wyprawą do lasu.

Inne rośliny odstraszające kleszcze

Wśród innych roślin odstraszających kleszcze wymienia się:

 • kocimiętkę, 
   
 • lawendę,
   
 • rozmaryn lekarski.
   
 • złocień dalmatyński.

Zobacz też:

Koniec ze śladami odbitych palców na lustrze i meblach. Ten domowy detergent czyści i zapobiega nowym plamom

Ten domowy koktajl spala tłuszcz z brzucha w tydzień. Efekt jak po liposukcji

Ten krem ujędrniający to pogromca "pelikanów". Stosuj go regularnie, a obwisła skóra ramion przestanie być problemem

Polecane