Tak choruje tarczyca. Pierwsze objawy poznasz po oczach
Chora tarczyca to nie lada problem, ponieważ ten niewielki narząd odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Objawy jej dysfunkcji są różne, jednak ten związany z oczami jest tak charakterystyczny, że nie sposób go przegapić. Co więc powinno nas zaniepokoić?
Tarczyca waży około 30 gramów i choć jest nieduża, to pełni ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Odpowiada za wytwarzanie hormonów ft3 i ft4. Pierwszy z nich, hormon ft3
(trijodotyronina, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Wpływa na bilans wody oraz pracę mięśni.
Z kolei hormon ft4 (tyroksyna) reguluje wchłanianie glukozy i rozpad tłuszczów. Wpływa też na działanie gruczołów płciowych oraz płodność. Jak widzimy, zadania, które pełni tarczyca, są niezwykle ważne, więc warto zadbać o to, by funkcjonowała prawidłowo.
Pierwsze objawy chorej tarczycy – zwróć uwagę na swoje oczy
Pierwszym objawem chorej tarczycy jest bardzo często orbitopatia tarczycowa, czyli wytrzeszcz gałek ocznych. Jest to spowodowane zmianą metabolizmu tkanek oczodołu oraz mięśni poruszających gałka oczną.
W efekcie dochodzi do zwiększenia gałek ocznych i ich wypchnięcia ku przodowi. Napierające tkanki mają problem z tym, by zmieścić się w oczodole i powodują wytrzeszcz osiowy.
Wytrzeszcz gałek ocznych towarzyszy najczęściej takim chorobom tarczycy jak:
- nadczynność tarczycy;
- niedoczynności tarczycy;
- choroby Gravesa-Basedowa,
- autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
Orbitopatia tarczycowa – objawy
W orbitopatii tarczycowej wyróżniamy symetryczny, ale i jednostronny wytrzeszcz. Chorobie tej towarzyszą również takie objawy jak:
- uczucie napięcia powiek;
- światłowstręt;
- obrzęk powiek;
- zaczerwienie spojówek;
- swędzenie;
- suchość oczu;
- ograniczona ruchomość gałek ocznych;
- problem z domknięciem powiek;
- wrażenie ciała obcego w oku.
Jakie badania na wytrzeszcz gałek ocznych?
Diagnostykę wytrzeszczu gałek ocznych rozpoczyna się od badań u okulisty, którego zadaniem jest wykluczenie przyczyn okulistycznych, a następnie przechodzi się do badań wykonywanych np. endokrynologa.
Specjalista wykona oznaczenie stężenia poziomów hormonów tarczycowych – stężenie hormonów kontrolujących czynność tarczycy (TSH, selektywne TSH) oraz hormonów wytwarzanych przez tarczycę (T3, T4,).
Pomocna może okazać się też diagnostyka obrazowa - USG oczodołów i tomografia komputerowa głowy, które pozwolą wykluczyć guza mózgu i inne groźne schorzenia.
Zobacz też:
Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy
Te trzy objawy raka tarczycy są widoczne w obrębie szyi. Na to zwróć uwagę
Te objawy wskazują na chorobę. Czy wiesz na jaką? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie