Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak choruje tarczyca. Pierwsze objawy poznasz po oczach
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 06.07.2024 11:31

Tak choruje tarczyca. Pierwsze objawy poznasz po oczach

Kobieta patrzy w lustrze na swoje oczy, objawy chorób tarczycy
Fot. Shutterstock / Prostock-studio

Chora tarczyca to nie lada problem, ponieważ ten niewielki narząd odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Objawy jej dysfunkcji są różne, jednak ten związany z oczami jest tak charakterystyczny, że nie sposób go przegapić. Co więc powinno nas zaniepokoić?

Tarczyca waży około 30 gramów i choć jest nieduża, to pełni ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Odpowiada za wytwarzanie hormonów ft3 i ft4. Pierwszy z nich, hormon ft3
(trijodotyronina, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Wpływa na bilans wody oraz pracę mięśni.


Z kolei hormon ft4 (tyroksyna) reguluje wchłanianie glukozy i rozpad tłuszczów. Wpływa też na działanie gruczołów płciowych oraz płodność. Jak widzimy, zadania, które pełni tarczyca, są niezwykle ważne, więc warto zadbać o to, by funkcjonowała prawidłowo.

Pierwsze objawy chorej tarczycy – zwróć uwagę na swoje oczy

Pierwszym objawem chorej tarczycy jest bardzo często orbitopatia tarczycowa, czyli wytrzeszcz gałek ocznych. Jest to spowodowane zmianą metabolizmu tkanek oczodołu oraz mięśni poruszających gałka oczną. 

W efekcie dochodzi do zwiększenia gałek ocznych i ich wypchnięcia ku przodowi. Napierające tkanki mają problem z tym, by zmieścić się w oczodole i powodują wytrzeszcz osiowy.
Wytrzeszcz gałek ocznych towarzyszy najczęściej takim chorobom tarczycy jak:

Badanie tarczycy
Badanie tarczycy Fot. Freepik 
Tak objawia się niedobór selenu. Choruje nie tylko tarczyca Antytrombina – do czego prowadzi jej niedobór? Kiedy wykonać badanie?

Orbitopatia tarczycowa – objawy

W orbitopatii tarczycowej wyróżniamy symetryczny, ale i jednostronny wytrzeszcz. Chorobie tej towarzyszą również takie objawy jak:

  • uczucie napięcia powiek;
  •  światłowstręt;
  • obrzęk powiek;
  • zaczerwienie spojówek;
  • swędzenie;
  • suchość oczu;
  • ograniczona ruchomość gałek ocznych;
  • problem z domknięciem powiek;
  • wrażenie ciała obcego w oku.

Jakie badania na wytrzeszcz gałek ocznych?

Diagnostykę wytrzeszczu gałek ocznych rozpoczyna się od badań u okulisty, którego zadaniem jest wykluczenie przyczyn okulistycznych, a następnie przechodzi się do badań wykonywanych np. endokrynologa

Specjalista wykona oznaczenie stężenia poziomów hormonów tarczycowych – stężenie hormonów kontrolujących czynność tarczycy (TSH, selektywne TSH) oraz hormonów wytwarzanych przez tarczycę (T3, T4,).

Pomocna może okazać się też diagnostyka obrazowa - USG oczodołów i tomografia komputerowa głowy, które pozwolą wykluczyć guza mózgu i inne groźne schorzenia.

Zobacz też:

Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Te trzy objawy raka tarczycy są widoczne w obrębie szyi. Na to zwróć uwagę

Te objawy wskazują na chorobę. Czy wiesz na jaką? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie