Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak pracujesz na ból kolan. To nie zawsze wina urazów!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.09.2023 11:51

Tak pracujesz na ból kolan. To nie zawsze wina urazów!

ból kolana
canva

Najczęściej ból kolana wynika z urazu. Jednak przyczyna tego rodzaju dolegliwości może być o wiele bardziej prozaiczna. Niemniej w obydwu przypadkach objawów nie należy bagatelizować. Co sprawia, że odczuwamy ból kolana? Które urazy go powodują i jaki styl życia źle wpływa na kondycję kolan?

 

Ból kolana nie musi wynikać z urazów i zwyrodnień

Przyczyną kłopotów z funkcjonowaniem narządów ruchu bywa m.in. otyłość. Im większa masa ciała, tym stawy są silniej naciskane. Powoduje to przeciążenia, dotyczące w głównej mierze stawu kolanowego . To kolana dźwigają ciężar ciała, więc gdy są przeciążone odczuwamy to wyraźnie – wiele osób otyłych skarży się właśnie na ból kolan i dolegliwości stawu biodrowego. Przeciążony staw kolanowy z czasem traci swoją funkcję. Dlatego wiele otyłych osób nie jest w stanie zgiąć kolana lub w pełni go wyprostować.  

Narażone na urazy są również kolana, którym brakuje ruchu – w tym przypadku przyczyną jest siedzący tryb życia. Jeśli staw kolanowy nie może poruszać się w pełnym zakresie tj. od zgięcia do maksymalnego wyprostu, z czasem zacznie boleć. Kolano potrzebuje przysiadów, kucania i różnych form siadów na podłodze. By uchronić je warto w ciągu dnia:

   • zejść z krzesła i usiąść na podłodze, 
   • rozciągać mięśnie, 
   • truchtać w miejscu, 
   • wykonywać pajacyki, 
   • truchtać z przeplatanką stóp,
   • truchtać z uderzeniami pięt w pośladek.

 

Endoprotezoplastyka — ostatnia szansa ratunku dla chorych stawów? Zwyrodnienie stawów kolanowych – przyczyny, objawy, leczenie gonartrozy

Ból kolana to skutek źle dobranego obuwia

Noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia powoduje, że rozkład sił w stopie jest nienaturalny i jest przyczyną np. bólu kolan i bólu kręgosłupa. Najbardziej szkodliwe dla stóp i kolan są:

   • wysokie obcasy, 
   • cienkie szpilki, 
   • baletki, 
   • japonki,
   • koturny,
   • pantofelki z wąskim noskiem,

Szkodliwe jest nie tylko noszenie wymienionych wyżej rodzajów butów, ale też butów niedopasowanych do stopy. Następstwem tego może być nie tylko ból kolan, ale też modzele, wrastanie paznokci i paluch koślawy.

 

Jak zwalczyć ból kolan, którego nie spowodował uraz?

Sposobem leczenia bezurazowego bólu kolan są ćwiczenia wzmacniające mięśnie i więzadła w okolicach stawu kolanowego. Dzięki nim zwiększa się jego stabilność i zyskuje lepszą ochronę przed przeciążeniem. Nie są to jednak ćwiczenia dla osób odczuwających silny ból. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ścięgna i więzadła przy rzepce kolanowe poprawiają odporność kolana. Lecz by przyniosły efekt, należy wykonywać również wtedy, gdy bólu nie ma. Co więcej, trzeba wykonywać je także regularnie.

Ćwiczenia na ból kolan:

   1. unoszenie nóg w wyproście – podczas wykonywania ćwiczenia należy położyć się na plecach i podeprzeć na łokciach. Jedną z nóg uginamy w kolanie i opieramy stopę o ziemię. Drugą nogę należy wyprostować. Wyprostowaną nogę unosimy do momentu, aż stopa 
   2. ćwiczenia przy ścianie – podczas ćwiczenia stań przy ścianie, tak by odległość była na wyciągnięcie ręki. Lewą stopę wysuń do przodu, prawą do tyłu i oprzyj ręce o ścianę. Stop powinna przylegać do podłoża i wtedy wyprostu prawą nogę. Ugnij lewe kolano -  powinno wtedy znaleźć się nad kostką. Ćwiczenie wykonaj przez 30 sekund – na każdą ze stron. 

Tagi: ból kolan
Czym są kolana szpotawe?
Czym są kolana szpotawe?
Czym są kolana szpotawe?
Skąd biorą się kolana szpotawe? Za główną przyczynę szpotawości kolan uznaje się krzywicę oraz chorobę Blounta. Często występuje ona w wieku dziecięcym, zwłaszcza w przypadku dzieci z otyłością. Ciężar ich ciała jest dużym obciążeniem dla miękkich tkanek kostnych i może powodować problemy z kolanami u dzieci, które zaczęły chodzić stosunkowo szybko. Kolana szpotawe są jednak normalnym, przejściowym zjawiskiem w przypadku dzieci dwuletnich. W późniejszym okresie życia dochodzi do odwrócenia ich w przeciwną stronę, kiedy to przypominają literę X. Jeśli do 10 roku życia szpotawość nadal nie ustępuje i jest zaawansowana, dziecko powinno być objęte opieką ortopedy i pediatry. Za najczęstsze przyczyny kolan szpotawych uznaje się zbyt szybkie rozpoczęcie chodzenia, kiedy raczkowanie nie zostało jeszcze opanowane lub całkowicie pominięte, niedobór witaminy D, przeciążenie kończyn dolnych oraz zbyt częste siadanie ze skrzyżowanymi nogami.Jak rozpoznać kolana szpotawe? Jednym z głównych objawów jest niestykanie się kolan nawet podczas wyprostowanej postawy i złączonych kostek. Poza tym sygnałami mogącymi budzić niepokój jest krótsze wiązadło poboczne piszczelowe, skręcenie kończyn do wewnętrznej strony w stawie biodrowym, przerost w stawach kolanowych lub jednym z nich, niełączenie się kolan podczas stykania kostek po ukończeniu trzeciego roku życia, rozciągniecie mięśni dwugłowych oraz strzałkowych. Aby postawić rozpoznanie kolan szpotawych, ortopeda oraz pediatra weźmie pod uwagę podłoże genetyczne (choroby występujące w rodzinie), sposób odżywiania dziecka, urazy w okresie okołoporodowym. Podczas diagnozy wykonywane są badania radiologiczne, których obraz pozwala ocenić, czy doszło do uszkodzeń tkanki kostnej. W przypadku pozytywnego wywiadu rodzinnego w kierunku szpotawości, można rozważać podłoże genetycznej tej choroby.Czy kolana szpotawe można leczyć? Odpowiednia diagnoza jest niezbędna, aby wprowadzić skuteczne metody leczenia. Należy zatem upewnić się czy za kolanami szpotawymi nie stoi jakaś inna choroba. Ze względu na ich różnorodny przebieg, metody leczenia różnią się między sobą. Łagodna postać kolan szpotawych zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarskich, ze względu na to, że ustępuje w sposób samoistny. W przypadku starszych dzieci (powyżej drugiego roku życia), gdy wzrost jest bardzo intensywnym procesem, szpotawość przyjmuje formę obustronną, gdzie jednym z ćwiczeń korygujących te wadę, okazuje się być zastosowanie redresji biernej. Ćwiczenie to polega na ściąganiu kolan ku sobie przy pomocy specjalistycznej taśmy lub paska. Intensywność oraz częstotliwość ćwiczeń rehabilitacyjnych powinna być dobrana przez fizjoterapeutę, zależnie od nasilenia choroby. Za sprawdzoną metodę leczenia uznawane są również odpowiednie buty ortopedyczne lub wkładki. W najcięższych przypadkach terapia polega na korekcie wady przy pomocy aparaty ortodontycznego lub wykonaniu operacji, obejmującej przecięcie kości.
Czytaj dalej
Urazowe uszkodzenie stawu kolanowego
Urazowe uszkodzenie stawu kolanowego
Urazowe uszkodzenie stawu kolanowego
Czytaj dalej
Polecane