Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te badania koniecznie wykonaj po powrocie z wakacji! Zapobiegnij groźnym chorobom
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.09.2023 14:39

Te badania koniecznie wykonaj po powrocie z wakacji! Zapobiegnij groźnym chorobom

powrót z wakacji
canva

Letnie miesiące są jakby poza czasem. Podczas letniego wypoczynku nierzadko pozwalamy sobie na więcej w różnych sferach życia, również w sferze zdrowia. Po urlopie wracamy do domu wypoczęci, odprężenie, lecz jego konsekwencje bywają też przykre. By upewnić się, że ciało jest zdrowe, warto wykonać kilka badań, które to potwierdzą! Co to za badania?

Sprawdź stan wątroby, trzustki, żołądka i wątroby

Urlop jest czasem, w którym wielu z nas nie ma ochoty gotować. Zamiast tego chętniej stołujemy się w miejscach nie zawsze sprawdzonych, czego skutkiem bywają zatrucia pokarmowe. Podczas wakacji chętniej też jemy fast foody, lody i gofry. Nierzadko pijemy więcej alkoholu i częściej grillujemy. Organizm nie pozostaje na to obojętny – skutkiem bywają zaburzenia wchłaniania jelit zmiany skórne. Najbardziej cierpią na tym wątroba, trzustka i żołądek – jeśli dostrzegasz niepokojące objawy z ich strony, skonsultuj się z gastroenterologiem


 

Zaczyna się od niewielkiej zmiany na skórze. Połowa polskich pacjentów z tą diagnozą umiera Tak wątroba komunikuje Ci, że jest chora! Nie pomiń tego

Sprawdź, w jakim stanie jest skóra

W okresie letnim najchętniej wypoczywamy nad wodą. Częściej też odwiedzamy aquaparki, baseny i inne zbiorniki wodne, w których czyhają nierzadko pasożyty np. rzęsistek pochwowy, wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. Po wizycie w tych miejscach można nabawić się grzybicy – czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów są m.in. zakażone przedmioty.

Pierwszymi objawami grzybicy skóry są plamy skórne w owalnym lub okrągłym kształcie i rumianym kolorze. Mogą po pewnym czasie zamieniać się w strupy o nieprzyjemnym zapachu, z których sączy się wydzielina. Grzybicę paznokci rozpoznasz m.in. po oddzieleniu się płytki paznokciowej od łożyska. Obecność tych objawów to sygnał, by skonsultować się z dermatologiem.

 

Sprawdź, czy nie pojawiły się reakcje alergiczne

W okresie wakacyjnym łatwo również o reakcje alergiczne. Przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja ukąszeniom przez owady. Osoby odpoczywające w krajach strefy klimatu tropikalnego częściej zakażają się bakteriami i pasożytami, które żyją w tego rodzaju środowiskach np. tęgoryjcem. Nie zawsze zakażenia te można wyleczyć szybko – czasem wskazana jest wizyta u lekarza medycyny tropikalnej.

Pierwszymi objawami zarażenia tęgoryjcem dwunastnicy są anemia, ból brzucha i biegunka.

 

Uważaj na oparzenia skóry

W sezonie letnim podczas opalania nie zawsze korzystamy z kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, ani nie badamy zmian skórnych. A są to kluczowe badania profilaktyczne czerniaka, groźnego nowotworu skóry. Pierwszymi objawami czerniaka mogą być zmiany skórne o nieregularnym kształcie z nierównymi brzegami. Mają niejednolity kolor i wielkość powyżej 6 mm. Mogą również swędzieć.

W razie podejrzenia czerniaka należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym – jeśli potwierdzi obawy, skieruje do dermatologa lub chirurga.

Polecane