Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Senes - zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii herbata ziołowa. Polacy wciąż ją piją
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 11.09.2024 07:25

Senes - zakazana w Niemczech i Wielkiej Brytanii herbata ziołowa. Polacy wciąż ją piją

Senes - herbata, która szkodzi
Fot. Shutterstock

Uzależnienie, uszkodzenie wątroby - to wszystko przez regularne picie herbaty. Ale nie pierwszej lepszej herbaty - mowa o senesie, który w wielu krajach jest zakazany. W Polsce jest dostępny do kupienia i, jak się okazuje, wiele osób pije go regularnie. Ostrzegamy - konsekwencje mogą być poważne. 

Zakazany senes

Herbata z senesu jest zakazana w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jest ku temu konkretny powód - jego szkodliwy wpływ na zdrowie. Uważa się, że senes może pomagać na zaparcia - i są na to naukowe dowody, ale lista skutków ubocznych regularnego picia senesu przewyższa listę jego zalet. 

Na senes powinny w szczególności uważać kobiety ciężarne oraz będące w trakcie miesiączki - zioło to może zwiększać krwawienie lub u ciężarnych je powodować. 

Senesu NIE POWINNY pić:

  • kobiety w okresie karmienia piersią,
  • dzieci do 12. roku życia,
  • chorzy na choroby zapalne jelit i nowotwory układu pokarmowego,
  • osoby cierpiące na niewydolność nerek oraz niewydolność układu krążenia,
  • osoby z hemoroidami,
  • osoby po poważnych operacjach jelit lub odbytnicy.

 

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną 6 objawów pęknięcia tętniaka. To może się stać w każdej chwili

Co powoduje senes?

Senes działa jak środek przeczyszczający, przy czym nie eliminuje on przyczyny zaparć, a jedynie same zaparcie. Jednak regularne picie senesu prowadzi do uzależnienia jelit od jego stosowania, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia wątroby. Wypróżnienie, po wypiciu herbaty z senesu następuje zazwyczaj po 6-8 godzinach. Senes, w bardzo wysokich dawkach, może mieć działanie kancerogenne.

 

Jeśli nie senes, to co na zaparcia?

Lepiej zapobiegać niż leczyć - tak sprawa wygląda także przy zaparciach. Przede wszystkim należy wyeliminować ich przyczynę - warto przyjrzeć się swojej diecie, aktywności fizycznej, ilości wypijanej wody. Dieta bogata w błonnik wymaga wręcz dużej podaży wody, aby masy kałowe nie zalegały w jelitach. Pomocny na zaparcia jest też kisiel z siemienia lnianego. 

Zobacz też:

Tego nie łącz z mięsem, gnije i fermentuje w jelitach

Kosztuje grosze, a wymiata złogi z jelit jak miotła

Niedobór witaminy B12 może napytać nam biedy. Oto sygnały