Niektóre choroby dają o sobie znać w nie do końca oczywisty sposób. Pomyślałbyś, np., że znaczenie może mieć zapach, jaki wydzielamy? A jednak. Czasem to, co czujemy, jest sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.Szczególną uwagę warto zwrócić na zmianę zapachu potu lub oddechu. Jeśli z ust czuć woń przypominającą fermentujące owoce, może to wskazywać na cukrzycę. Taki objaw może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza.
Co mówią o nas nasze paznokcie? Jak się okazuje, całkiem sporo. I wcale nie chodzi tu o to, że gdy ktoś ma czyste i zadbane, to prawdopodobnie jest też miłym i poukładanym człowiekiem. Wygląd paznokcie świadczyć może o naszym zdrowiu.Wszelkie zmiany w ich kondycji, to, czy stały się łamliwe, czy płytka zmieniła kolor, nabrała przebarwień, może wskazywać na proces toczący się w organizmie. To mogą być tylko niedobory witamin i minerałów, ale także poważne stany, jak choroby tarczycy, czy płuc.
Czerwone plamy na nogach, przypominające krostki lub kropki, nie muszą być jedynie problemem natury estetycznej. Mogą świadczyć o wielu poważnych dolegliwościach, więc nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Problem może zostać rozwiązany szybko i bezboleśnie.Wystąpienie czerwonych zmian na skórze może mieć wiele przyczyn i aby ją ustalić nie wystarczy zgłosić się do lekarza - należy obserwować swoje ciało i dodatkowe objawy. Czym mogą być spowodowane czerwony kropki na nogach? Sprawdźmy.
Wielu Polaków nie wyobraża sobie potraw bez dodatku tej przyprawy. Jest totalną podstawą w naszej kuchni i nie może jej zabraknąć. Niewielu z nas wie jednak, że jej używanie zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego.Doskonale wiemy, że sól nie jest najlepszym wyborem, gdyż w zbyt dużych ilościach przyczynia się do wielu chorób. Najnowsze badania wykazały z kolei, że zwiększa nawet ryzyko poważnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Jak to możliwe? Sprawdźmy.
Pomidory to jedne z naszych ulubionych warzyw. Cenimy je za wyjątkowy smak, za możliwość wszechstronnego wykorzystania w kuchni, no i za walory zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, że choć pomidory dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych, nie dla każdego są wskazane.Dla niektórych osób zjedzenie potrawy na bazie pomidorów może mieć przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o alergię, ale również o pewne choroby, jak np. refluks. Kto powinien wykluczyć pomidory ze swojej diety?
Rak trzustki to jeden z najbardziej bolesnych raków. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo trudne, ponieważ objawy pojawiają się, gdy zaatakuje inne narządy. Czas jest jednak niezwykle ważny. Tych objawów nie należy więc bagatelizować.Nowotwór trzustki rozwija się w wyniku niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie tego narządu. Co ciekawe, choć stanowi tylko 3% wszystkich nowotworów złośliwych, jest jedną z najczęściej doprowadzających do zgonu chorób nowotworowych.
Wielu młodym osobom wydaje się, że choroby ich nie dotyczą. To jednak największy błąd, jaki mogą popełnić. Te kilka sygnałów, które daje nam organizm, powinno skłonić nas do wykonania niezwykle ważnego badania, którym jest gastroskopia.Gastroskopia to niezwykle skuteczna metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednocześnie jest to badanie, którego najbardziej obawiają się pacjenci. Choć nie jest bolesne, rzeczywiście może być niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem. Warto jednak przezwyciężyć swój strach, by zadbać o zdrowie.
Okazuje się, że jeśli masz takie zmarszczki, to może to świadczyć nie tylko o starzeniu się, ale i o większym ryzyko zachorowania na poważną chorobę. Wiele osób jednak to bagatelizuje, nie doszukując się w tym możliwości wystąpienia problemów zdrowotnych. To jednak poważny błąd.Zmarszczki są naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry. Pojawiają się wskutek wiotczenia skóry przy utracie kolagenu i elastyny, przesuszenia skóry, ubytku kwasu hialuronowego i innych czynników. Na zmarszczki na czole należy jednak szczególnie uważać.
Rozpoznanie guza mózgu nie jest proste. Często pierwsze objawy mylone są z innymi dolegliwościami. Warto jednak przyjrzeć się sobie i swoim bliskim, ponieważ szybka diagnoza jest niezwykle ważna. Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.
Czarne plamki przed oczami, robaczki, niteczki czy latające muszki to nic innego jak męty. Jak sama nazwa wskazuje, powstają ze zmętnienia ciała szklistego, a stają się widoczne, kiedy rzucają cień na siatkówkę oka. W wielu przypadkach nie są one groźne, jednak warto skonsultować się z lekarzem, bo mogą być objawem choroby oczu.Problem mętów w oku dotyczy milionów osób na całym świecie. Niestety, nie wszyscy mają świadomość tego, że mogą świadczyć o postępującej chorobie oczu. Kiedy powinno nas to zaniepokoić? Odpowiadamy.
Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa . Jej następstwem są zaburzenia pamięci oraz zachowania, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego. Pierwsze objawy tej choroby można zauważyć podczas drobnych czynności – m.in. gotowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Na chorobę Alzheimera choruje około 21 milionów ludzi. Według szacunków, w Polsce ta liczba przekracza próg 350 tysięcy. Po wliczeniu dodatkowych form otępienia, w Polsce może być jednak aż ponad pół miliona chorych.
Zadbane, estetyczne paznokcie, wiele mówią o człowieku i o jego charakterze, np. o tym, czy lubi porządek i ład w życiu, czy jest schludny, lub czy nie przykłada uwagi do niektórych szczegółów. Ale z paznokci można wyczytać także stan zdrowia danej osoby. Wiele zmian w ich strukturze i wyglądzie może świadczyć o problemach wewnętrznych organizmu, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Na przykład – rozwarstwiające się paznokcie, takie, które z łatwością odchodzą od palca, mogą być objawem choroby tarczycy. Ale nie tylko.
Neurolog prof. Konrad Rejdak podkreślił w rozmowie z PAP, że nawet jedna trzecia społeczeństwa zmaga się z jakąś stałą chorobą neurologiczną. Niestety, największym problemem są udary mózgu. Wciąż ich przybywa, a zapada na nie coraz więcej młodszych pacjentów.
Budzenie się w środku nocy może mieć wiele przyczyn. Są to m.in. przewlekły stres, praca zmianowa, czy nadużywanie kofeiny. Lekarka wskazuje jednak, że przyczyna może być inna – być może chorujesz na nowotwór, a nie masz o tym pojęcia.Jak podaje portal podyplomie.pl, według szacunków 8-12 proc. ogólnej populacji dorosłych cierpi na przewlekłą bezsenność. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia i odbija się na zdrowiu. Nie warto więc tego bagatelizować.
Takie wgłębienie, przypominające niewielką dziurkę lub otworek, zlokalizowane nad uchem, ma niewiele osób na świecie. Ci, którzy je mają, pewnie nigdy nie zastawiali się, skąd się to wzięło i czy do czegoś służy. Warto jednak się tym zainteresować, bo jak się okazuje, może to wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Adam Mirek, polski popularyzator nauki i influencer, jest jednym z posiadaczy tego typu wgłębienia nad uchem. Postanowił w mediach społecznościowych wytłumaczyć swoim fanom, z czym to się wiąże i co oznacza. Choć na pierwszy rzut oka może to się wydawać niegroźne, lepiej tego nie bagatelizować.
Nowotwór pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów układu moczowo-płciowego, charakteryzujący się wysokim odsetkiem śmiertelności. Co roku jest on przyczyną śmierci ponad 3 tysięcy mężczyzn oraz prawie tysiąca kobiet.Chirurg onkolog Łukasz Wohadło za pośrednictwem mediów społecznościowych tłumaczy, co jest najczęstszym objawem tego raka oraz jak wygląda leczenie.
Powódź, która dotknęła południową Polską niesie za sobą szereg problemów, a zalane i nasiąknięte budynki mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Prof. Bolesław Samoliński, specjalista z zakresu alergologii, otolaryngologii i zdrowia publicznego ostrzega przed pleśnią, apelując o jak najszybsze osuszanie mieszkań.
Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią infekcje sezonowe. Wkrótce będziemy kichać, prychać, smarkać i pokasływać. Zresztą już teraz można zaobserwować wzmożony ruch w przychodniach. Pod gabinetami pediatrów i internistów ustawiają się kolejki pacjentów.Ale nie każdy z łatwością może dostać się do lekarza. Rzeczywistość wygląda często tak, że gdy dzwonimy rano do przychodni, okazuje się, że numerków już nie ma. Co robić w takiej sytuacji? Warto znać swoje prawa.
Wygląd nosa może zdradzić na temat naszego zdrowia więcej, niż się spodziewamy. Warto więc przyglądać mu się co jakiś czas, by w porę wyłapać niepokojące objawy i szybko udać się do lekarza.W „The Conversation” pojawiły się wytyczne dr Dana Baumgardta z Uniwersytetu Bristolskiego, które są niezwykle przydatne w samodzielnym wykrywaniu niepokojących objawów. Ekspert stworzył listę pięciu chorób, których obecność można podejrzewać właśnie ze względu na charakterystyczny wygląd nosa.
Zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne są ze sobą ściśle powiązane. Dziś coraz więcej mówi się o chorobach psychosomatycznych, czyli takich, których podłożem jest nasza psychika, emocje, stres. Istnieje cała lista chorób fizycznych, które w większym lub mniejszym stopniu zależą od naszej "głowy". Dlatego tak ważne jest, by dbać o siebie całościowo. Nie tylko wykonywać systematycznie zalecane przez lekarzy badania, ale także pamiętać o odpoczynku, o swoim hobby, o tym, by otaczać się pozytywnymi ludźmi i nie tkwić w relacjach, które sprawiają, że cierpimy.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kondycja paznokcie może wiele powiedzieć nam o kondycji naszego organizmu. Często więc nie zwracamy uwagi na ich stan, a to ogromny błąd. Lekarz zdradza, że ze stanu naszych paznokci możemy wyczytać nawet, czy zmagamy się z poważnymi problemami sercowo-naczyniowymi.Jak wynika z publicznych ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Prawie 2 miliony Polaków ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca w różnych postaciach, w tym ponad 1,2 miliona ma stabilną dusznicę. Około 1 milion 200 tysięcy ma niewydolność serca. Wiele osób wciąż jest niezdiagnozowanych – m.in. dlatego, że bagatelizuje objawy choroby.
To jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, gdzie dość dużym problemem jest brak charakterystycznych objawów na początkowym etapie rozwoju choroby. Sprawia to, że jego wykrycie jest niestety często opóźnione.Na raka płuc - bo o nim mowa, wpływ mogą mieć m.in. czynniki środowiskowe, takie jak m.in. smog, zanieczyszczenia powietrza oraz inne substancje toksyczne, wdychane do płuc. Oczywiście wczesne symptomy raka płuc są dość subtelne, jednak powinno się zwracać uwagę na pewne sygnały, świadczące o rozwijającym się nowotworze. Jeden z objawów występuje u ok. 35 proc. pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc oraz znacznie rzadziej u pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuc.
Kilka dni temu 70-letni mężczyzna, William Bryan zmarł na stole operacyjnym podczas zabiegu. Jego rodzina podkreśla, że do tej tragedii doszło przez błąd lekarzy. Ci mieli pomylić śledzionę z wątrobą. Władze placówki, w której przeprowadzony został zabieg, opublikowały już oświadczenie.
Owłosienie kobiecego ciała jest kwestią indywidualną. Jedne panie mają te włoski jasne i delikatne, zwłaszcza blondynki, a inne – ciemne i dość gęste. To może być "taka uroda", ale też genetyka, hormony i wiele innych czynników.Bywa jednak, że włosy rosną wyjątkowo intensywnie i to w miejscach dość nietypowych, jak przedramiona, czy twarz. Jeśli do tego dochodzą inne, pozornie niezwiązane ze sobą objawy, jak częste niestrawności, uczucie zmęczenia, a nawet niemożność zajścia w ciążę, wtedy należy zgłosić się do lekarza, ponieważ tu może chodzić o poważną chorobę, jaką jest zespół policystycznych jajników (PCOS).
Paulina Sykut-Jeżyna chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami z internautami. Gwiazda Polsatu tym razem odniosła się do swojego zdrowia. Jak się okazuje, Sykut-Jeżyna już od dzieciństwa boryka się z uporczywymi bólami. Prezenterka postanowiła napisać kilka słów w sieci odnośnie swojej choroby - migreny. Zrobiła to w związku z przypadającym 12 września Europejskim Dniem Migreny.
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia od telefonu. Nie potrafimy kontrolować czasu, który spędzamy z telefonem w dłoni. Marnujemy nie tylko czas, ale i swoje zdrowie. Jak się okazuje, cierpią nie tylko oczy. Z danych zebranych przez Telepolis wynika, że tylko 15% Polaków używa smartfona przez mniej niż godzinę dziennie i głównie są to osoby powyżej 50 roku życia. Aż 46% osób spędza z telefonem od 1 do 3 godzin. Od 3 do 6 godzin robi to 22% ankietowanych, a powyżej 6 godzin aż 8%.
Jesień to czas wzmożonych infekcji. Jedną z chorób, których obawiamy się w tym okresie najbardziej, jest COVID-19. Nie poszedł on w niepamięć zaraz po zakończeniu pandemii, ale wciąż istnieje.W gabinetach lekarskich cały czas pojawiają się pacjenci z objawami covidu. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że tendencja wcale nie jest malejąca, chorych wręcz przybywa.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest przewlekłą chorobą zapalną m.in. stawów kręgosłupa. Głównymi objawami klinicznymi są ból pleców, ograniczenie sprawności motorycznej i postępująca sztywność kręgosłupa.Przebieg tego schorzenia zazwyczaj jest powolny, natomiast nasilenie zmienne. Początek choroby jest zwykle niezauważalny. Na ZZSK częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Agata Skwarek-Szewczyk, lekarz reumatolog i internista w swoich mediach społecznościowych wyjaśnia, kiedy ból kręgosłupa powinien nas zaniepokoić?