Gdy nadchodzą pierwsze cieplejsze dni, kleszcze budzą się do życia. Te pajęczaki są odpowiedzialne z popularną chorobę, dotykającą wiele osób, czyli boreliozę. Naukowcy przeprowadzili badania wykazujące, które grupy krwi są najbardziej narażone na kleszcze. Jak się okazuje, jest to grupa krwi A, bardzo popularna w naszym kraju. Autorzy badania podkreślają, że to właśnie osoby posiadające tę grupę krwi powinny najbardziej chronić się przed kleszczami i robić wszystko, by mieć z nimi jak najmniejszy kontakt.
Wygląd naszego języka mówi o chorobach więcej, niż się nam wydaje. W momencie gdy jest gładki, ma różowy kolor, a przy dotyku nie boli, wtedy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Niektóre zmiany na naszym języku mogą być powodem do niepokoju i objawem chorób. Czerwone plamki na języku, biały nalot czy obecność grudek to tylko część z nich. Jakie choroby dokładnie oznaczają?
Nowa lista leków refundowanych będzie dostępna już od 1 kwietnia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna omówiła nową listę refundowanych środków. Na ten moment wiadomo, że zawiera 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dla chorób onkologicznych i 26 nowych dla schorzeń nieonkologicznych.8 wśród nich dotyczy chorób rzadkich. Leszczyna zdradziła podczas konferencji prasowej, że to druga lista leków refundowanych w tym roku, natomiast “pierwsza, tak bogata. ”Pobilliśmy rekord" - zaznaczyła Minister Zdrowia.
Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.
Iga Świątek bierze obecnie udział w turnieju Indian Wells Masters w Kalifornii. Niestety polska tenisistka jest chora. Na szczęście nie dolega jest nic poważnego, i jak zapowiada 22-latka z Raszyna pod Warszawą, jej dyspozycja jest dobra. To ważne, ponieważ w czwartek czeka ją ćwierćfinał, a później – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – kolejne mecze o tytuł.Co dolega Idze Świątek? Okazuje się, że przeziębienie. Nie jest to jednak pierwszy, gdy liderka rankingu WTA jest chora. O jej stan zdrowia niepokoją się komentatorzy.
Jajka są podstawowym składnikiem diety wielu z nas. Dodajemy je do kanapek, sałatek czy obiadu. A co na temat kurzych jaj mówią badania? Kto może je jeść, a kto nie. Czy osoby z podwyższonym tzw. złym cholesterolem powinny ich unikać, czy może to mit? Kurze jajka mają zwolenników i przeciwników. Jedni je zachwalają, mówiąc, że to zdrowy superfood, inni uważają, że mają zbyt dużo cholesterolu i nie warto ich za dużo jeść.
Mówi się, że koty wyczuwają choroby człowieka i próbują mu na różne sposoby pomóc. Na własnej skórze możemy przekonać się, że gdy mamy słabszy nastrój, koty łaszą się i działają na nas uspokajająco. Czy jednak naprawdę potrafią wyczuć chorobę?W momencie, gdy z kocim opiekunem dzieje się coś niepokojącego, kotowate na różne sposoby usiłują zakomunikować, że widzą, co się dzieje. Ile w tym prawdy?
Wstajesz rano i zamiast czuć się dobrze i rześko, jedyne, co czujesz, to ból pleców. Ta uciążliwość jest powszechnym problemem wielu osób i wynika z kilku czynników, m.in. z wymuszonej postawy ciała na przykład podczas pracy czy zbyt rzadkiej aktywności fizycznej.Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, nie warto go bagatelizować. Aby ból pleców po przebudzeniu zniknął, można oczywiście spróbować samodzielnie zadbać o poprawę jakości życia lub też udać się do lekarza. Podpowiadamy co zrobić, by poranny ból pleców zniknął.
Choć oczywiste jest to, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, w najnowszym badaniu skupiono się na tym, iż już jedna lub dwie minuty ćwiczeń dziennie mogą obniżyć ryzyko raka. Ale nie chodzi wcale tylko o siłownię, fitnes i gimnastykę w domu. Okazuje się, że dwie proste czynności, których nie kojarzymy w pierwszej chwili ze sportem, też mają taką moc. Zgadniecie jakie?Zdaniem dr Emmanuela Stamatakisa, głównego autora badania opublikowanego w czasopiśmie “JAMA Oncology”, aktywność zmniejszająca ryzyko zachorowania na nowotwór obejmuje także dwie, które większość z nas ma okazję wykonywać codziennie. A na pewno jedną z nich.
Choroba onkologiczna wiąże się z ograniczoną w czasie niepełnosprawnością. Osoby mierzące się z nowotworem mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Chorym przysługuje wiele ulg, znacznie ułatwiających życie. Na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka, którzy uzyskali takie orzeczenie i co im daje?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu lek wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów ciężkiej niewydolności serca. Uzasadnienie tej decyzji jest takie, iż specyfik nie spełnia wymagań w zakresie "zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym". Decyzją GIF lek ten może być stosowany tylko i wyłącznie w formie koncentratu do sporządzania roztworu w szpitalach.
Papież Franciszek jest już w podeszłym wieku, więc nic dziwnego, że podupada na zdrowiu. Głowa Kościoła coraz częściej ma problemy z układem oddechowym. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o nie najlepszej kondycji Papieża Franciszka.Teraz, według doniesień mediów musiał przejść obrazowe badania klatki piersiowej. Co dokładnie mu dolega?
Alergia to bolączka wielu osób. Z pomocą przychodzi kalendarz alergika, który może pomóc uczulonym osobom na m.in. pyłki drzew i traw. Mapa pylenia umożliwi sprawdzenie aktualnego poziomu pylenia poszczególnych gatunków roślin w wielu regionach Polski. Pozwala to na znacznie lepszą kontrolę objawów choroby. W ostatnich tygodniach zrobiło się dość ciepło, a w marcu wiele roślin jest niemal już w pełnym rozkwicie. Co obecnie pyli w marcu?
Może być źródłem cierpienia, prowadzącym do rozwoju chorób. Interniści powinni pytać o samopoczucie psychiczne pacjenta – mówi dr Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN, który zbadał wpływ samotności na fizjologię człowieka. O jaką chorobę konkretnie chodzi?Definicja samotności jest prosta: jeśli czujesz się samotny, to jesteś samotny – mówi dr Łukasz Okruszek, socjolog z Instytutu Psychologii PAN w rozmowie z PAP. Naukowiec z PAN w warunkach laboratoryjnych "wywołał sztuczną samotność" u 129 osób. A potem sprawdził, jak zmieniają się parametry fizjologiczne człowieka. Bo tego aspektu psychologia społeczna nie bada. Za tę przełomową pracę dostał Nagrodę Naukową "Tygodnika Polityka".