We wtorkowy wieczór media obiegła smutna informacja o śmierci Bogumiły Wander. Legendarna spikerka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Telewizji Polskiej zmarła w wieku 80 lat. Gwiazda TVP w ostatnich latach mocno podupadła na zdrowiu. Chorowała na Alzheimera. Początkowo ukochaną żoną opiekował się jej mąż, Krzysztof Baranowski, jednak z czasem Wander wymagała specjalistycznej opieki. „Czas mijał, a stan zdrowia pogarszał się. Doszło już do sytuacji, że Bogumiła wymagała 24-godzinnej opieki. Z naszego domu w Konstancinie wyjechała do ośrodka w karetce. Robiłem wszystko, co mogłem. Lekarze potwierdzili tylko, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest ośrodek” - opowiadał w rozmowie z mediami Krzysztof Baranowski.
Wakacje to czas błogiego wypoczynku, który może zostać niestety zakłócony przez różnego rodzaju wypadki czy urazy. Warto pamiętać, że w przypadku choroby bądź też urazu, przysługują nam świadczenia w ramach NFZ. W jaki sposób możemy skorzystać z pomocy medycznej na urlopie?
Na igrzyskach w Tokio gimnastyczka Sunisa Lee zdobyła złoty medal dla drużyny USA, a teraz chce bronić tytułu na igrzyskach w Paryżu. Dwa lata po sukcesie w Tokio, u 21-latki zdiagnozowano poważną chorobę nerek.Mimo poważnego schorzenia Lee wystąpi na tym ważnym sportowym wydarzeniu. Mimo że wiele razy chciała się poddać, w jednym z najnowszych wywiadów zdradziła, że dostanie się do zespołu, to dla niej “absolutnie szalone uczucie”.
Borelioza to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze. Jej głównym objawem jest rumień, w postaci tzw. "oka bawolego" lub "tarczy", który pojawia się wokół miejsca ukąszenia owada. Jednak nie u każdej zakażonej osoby on musi wystąpić.Są też inne objawy boreliozy, a u poszczególnych osób, mogą się one dodatkowo różnić, dlatego diagnoza w przypadku tej choroby, czasem bywa bardzo trudna. U mniej niż jednego procenta chorych może pojawić się nietypowa zmiana – chłoniak limfocytowy skóry.
Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Kwestia ta jest nie tylko uciążliwa, ale i przez większość uważana za wstydliwą. Z czego wynikają kłopoty z kontrolą nad pęcherzem moczowym i jak z nimi walczyć? Kiedy zgłosić się do lekarza i jak wyglądają ćwiczenia pomagające zapanować nad nietrzymaniem moczu?Nietrzymanie moczu to często nie tylko krępujący kłopot, ale także duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od wieku nie należy traktować go jako objaw, z którym trzeba nauczyć się żyć. Wręcz przeciwnie to odstępstwo od normy a zlokalizowanie jego przyczyny może przyczynić się do jej wyeliminowania. Odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia są w stanie skutecznie pomóc uporać się z dysfunkcją któregoś z etapów procesu wycieku moczu.
Dziennikarze magazynu medycznego "Prevention" zapytali lekarzy o najbardziej bolesne choroby. Wysoko na liście znalazły się choroby nowotworowe, ale nawet one zostały wyprzedzone przez kilka innych schorzeń. Oto 5 chorób, które – zdaniem medyków – bolą najbardziej.
Zwolnienie lekarskie to czas potrzebny na leczenie i rekonwalescencję. Wiele osób sądzi, że powinno spędzić go w domu, najlepiej w łóżku. Podczas L4 można jednak, jeśli lekarz na to pozwoli, zmienić miejsce pobytu. Tu istotny jest jeden warunek.Choroba może nam przytrafić się wszędzie, także wtedy, gdy przebywamy poza stałym miejscem zamieszkania. I to jest w porządku, ale należy poinformować o tym fakcie pracodawcę oraz ZUS.
Jakiś czas temu nowoczesne leczenie immunologiczne raka szyjki macicy znalazło się na liście refundacyjnej. Oznacza to, że powinno działać bezpłatnie dla tych kobiet, które zakwalifikowały się. Jak się jednak okazuje, w praktyce ta terapia dostępna jest jedynie dla kilku pacjentek w województwie świętokrzyskim. Niestety, na razie program lekowy “Leczenie chorych na raka szyjki macicy” jawi się jedynie w teorii.
Wszystko wskazuje na to, że COVID-19, który nie tak dawno temu sparaliżował cały świat i doprowadził do śmierci wielu osób, ponownie daje o sobie znać. Tym razem jego obecność potwierdziła się po koncercie światowej klasy gwiazdy - Taylor Swift. Niedługo amerykańska piosenkarka wystąpi również w Polsce. Organizatorzy ostrzegają, by nie zapominać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Ruszył nowy program profilaktyczny “Operacja borelioza”. Program uruchamiany w formie pilotażu ma zwiększyć ochronę przez chorobę przenoszoną przez kleszcze, czyli boreliozę. Będzie jednak dotyczyć wybranej grupy mieszkańców Polski. To nowy program profilaktyki dla żołnierzy pełniących służbę na granicy, ale przeznaczony również dla funkcjonariuszy policji oraz służby granicznej, którzy pełnią misję w ochronie granicy państwowej. Na czym będzie polegać program?
81-letni Joe Biden nie będzie ubiegał się o reelekcję. Prezydent USA zadeklarował, że do końca kadencji będzie wypełniać swoje obowiązki. Oświadczył też, że popiera kandydaturę swojej wiceprezydent - Kamali Harris.Stan zdrowia 81-latka od dłuższego czasu niepokoił już mieszkańców USA oraz politycznych ekspertów. Na swoim koncie Biden miał sporo wpadek słownych, pomyłek, które były niestety bardzo rażące. Mówiło się więc o możliwych problemach z demencją Bidena. Prezydent w ostatnim czasie przeszedł też koronawirusa. Niestety, to nie jedyne problemy zdrowotne 81-latka. Na co choruje Biden?
Głównymi symptomami tej choroby są niekontrolowane skurcze i drżenia mięśni, ale chorzy mogą także skarżyć się na bóle głowy, a bywa, że mdleją lub mają ataki paniki. Postawienie diagnozy nie jest proste w przypadku tej jednostki, ponieważ takie objawy mogą być przypisywane różnym schorzeniom.Jest jednak coś bardzo charakterystycznego w tężyczce, co można określić jako "rękę położnika". Jak wygląda ten objaw, wyjaśnia lekarz endokrynolog.
Ból kolana? Kłopoty z zasypianiem? Kurza ślepota? A może wypadające włosy? Gdy tylko dopada nas jakaś dolegliwość, ruszamy do apteki. Tam mamy szeroki wybór suplementów, które obiecują rozwiązać niemal każdy nasz problem.Jednak, jak podkreślają specjaliści, te suplementy nie są nam potrzebne. Zapotrzebowanie na pewne składniki powinno pokrywać przede wszystkim pożywienie. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły – to witamina D.
Marskość wątroby to przewlekła choroba, która ma tragiczne skutki. Najczęściej kojarzy się z osobami nadużywającymi alkoholu. Jednak nie tylko on jest odpowiedzialny za problemy z tym narządem.Choroba rozwija się stopniowo. Początkowe objawy czasami są bagatelizowane, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Nieleczona marskość może bowiem prowadzić do niewydolności wątroby.
Osoby, które stosują popularne preparaty odchudzające, jak chociażby Ozempic, mogą być narażone na rozwój choroby oczu, która znana jest jako przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego (NAION).Jak się okazuje, ten stan może prowadzić do nagłej, ale też nieodwracalnej utraty wzroku. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym “JAMA” Opthlamogy". Postanowił opisać je amerykański magazyn “Forbes”.
Fani kina pamiętają ją z wielu ról, choć z pewnością najbardziej z kultowego “Lśnienia” Stanleya Kubricka. Shelley Duvall zmarła w wieku 75 lat. Informację o śmierci aktorki przekazał magazynowi "Hollywood Reporter" życiowy partner Shelley, Dan Gilroy.75-letnia gwiazda zmarła we śnie w swoim domu w Teksasie. Przyczyną zgonu były powikłanie wywołane cukrzycą.
Wybierając się do tych bardziej egzotycznych zakątków świata, warto zaszczepić się. Będąc w takich krajach jak m.in. Tajlandia, Indonezja czy Malezja trzeba liczyć się nie tylko z wysokimi temperaturami, ale też z chorobami przenoszonymi przez owady. Ile w tym roku musimy zapłacić za szczepienia, wybierając się do egzotycznych miejsc?
Nie żyje wokalista i kompozytor Tadeusz Woźniak. Fanom muzyki najbardziej był znany z hitu “Zegarmistrz światła”. O śmierci artysty poinformowała na oficjalnej stronie Biblioteka Narodowa. Na ten moment przyczyna śmierci artysty nie jest znana. Jeszcze niedawno miał plany odnośnie swoje twórczości. Tadeusz Woźniak zmarł w wieku 77 lat.
Choroby serca dotykają coraz młodsze osoby, a pewnych znaków ostrzegawczych, które wysyła nam organizm, nie wolno ignorować. Jeszcze w 2014 r. Brittany Williams była zdrową, wysportowaną, 24-letnią kobietą.Codziennie biegała i stosowała zdrową dietę. W pewnym momencie doszło do zatrzymania akcji serca, choć wydawać by się mogło, że Brittany nie miała żadnych problemów z sercem. Niestety, kilka dni przed tym wydarzeniem, doświadczyła w pracy sygnału ostrzegawczego, jaki wysłał jej organizm.
Jeszcze do 2015 r. każdy, kto chciał skorzystać z wizyty u onkologa, musiał mieć skierowanie. Obecnie nie jest ono potrzebne. Każdy, kto jest ubezpieczony, ma prawo do porady onkologa. Zajmuje się on diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych. Dzięki temu, że nie trzeba mieć skierowania do tego lekarza, pacjenci z podejrzeniem raka, mają szansę na szybkie wykrycie problemu, a następnie wczesne rozpoczęcie terapii, co w przypadku nowotworów jest bardzo ważne. W jakich przypadkach koniecznie trzeba udać się na wizytę do onkologa?
Nowotwory są jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. W ich leczeniu bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby. Jeden z objawów my sami możemy zauważyć, a następnie podjąć odpowiednie kroki przez wizytę u specjalisty.Nietypowym i mniej znanym symptomem, który może oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z naszym zdrowiem, jest nocne pocenie się. Nocne poty mogą być znakiem ostrzegawczym. Przy jakim nowotworze występują nocne poty?
Gena Rowlands 20 lat temu w filmie “Pamiętnik” wcieliła się w kobietę, która cierpi na zaniki pamięci. Teraz syn słynnej aktorki wyznał, że jego mama sama zmaga się z chorobą Alzheimera.W jednym z najnowszych wywiadów syn gwiazdy - Nick Cassavetes podkreślił, że to szaleństwo, że jego matka zagrała w filmie kobietę chorującą na Alzheimera, a teraz sama zmaga się z tą poważną chorobą.
W USA konkretnie w 39 stanach rośnie liczba przypadków zachorowania na koronawirusa. Tak wynika z ostatnich prognoz Amerykańskiego Centrum Kontroli oraz Zapobiegania Chorobom (CDC). Jak donosiła w ostatnim czasie NBC News, oznacza to letnią falę zachorowań. Według stacji w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła zarówno liczba zgonów z powodu koronawirusa, jak i wizyt osób chorych na oddziałach ratunkowych. NBC powołując się na najnowsze dostępne dane, według których rośnie liczba wizyt w szpitalu - na przełomie maja i czerwca o 25. proc. wzrost liczby infekcji dość mocno zauważalny jest w Kalifornii.
Aktorka, znana w Polsce przede wszystkim z roli Kelly z serialu "Świat według Bundych” od lat cierpi na stwardnienie rozsiane. Otwarcie opowiada o swojej walce z tą ciężką chorobą. Właśnie okazało się, że również jej córka jest poważnie chora.U 13-letniej Sadie Grace LeNoble zdiagnozowano POTS. Dziewczynka twierdzi, że z powodu objawów tej choroby wiele się wycierpiała, szczególnie w szkole. Nauczyciele ignorowali jej dolegliwości.
Lekarze alarmują, że już dziewięć mln dorosłych Polaków choruje na otyłość. Niestety, przybywa dzieci oraz młodzieży z nadwagą. Wciąż powstają kampanie, które uświadamiają, jakie są konsekwencje otyłości.Teraz, po raz piąty ruszyła już kampania edukacyjna “Porozmawiamy szczerze o otyłości”. Cel to m.in. zmiana percepcji odnośnie otyłości wśród mieszkańców naszego kraju, ale też obalanie krzywdzących stereotypów.
Podczas spacerów w lesie czy nawet w parku, dokładamy wszelkich starań, by ochronić się przed kleszczami. Stosujemy różne środki przeciwko owadom, zasłaniamy ciało, bo wiemy, że nasz zapach je przyciąga.Naukowcy odkryli, co jeszcze działa na te pajęczaki niczym magnes: konkretna grupa krwi. Okazuje się, że osoby, które mają grupę A, są najbardziej smakowitymi kąskami dla kleszczy.
Budzisz się w nocy? Jeśli uciążliwe wybudzanie w nocy często ci się przytrafia, warto pamiętać o tym, że może być skutkiem różnego rodzaju schorzeń. Jednym z dolegliwości, które mogą nas wybudzać, są stale pojawiające się bóle brzucha. Niewykluczone, że to symptom poważnej choroby, takiej jak choroba wrzodowa. O szczegółach opowiedział w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
4-letnie dziecko zaraziło się wirusem ptasiej grypy. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o przypadku zakażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy.4-letnie dziecko z indyjskiego stanu Bengal Zachodni trafiło do szpitala z poważnymi problemami z oddychaniem. To już drugie zakażenie człowieka wirusem ptasiej grypy A (H9N2) zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia z Indii.