Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > choroby

Choroby

Udar mózgu, choroby
22.10.2024 12:43 Nowe wytyczne dotyczące zapobiegania pierwszemu udarowi. Takie są konkretne zalecenia

Są już najświeższe wytyczne American Stroke Association. Wskazują one, że profilaktyka pierwszego udaru mózgu jest możliwa poprzez odpowiednie badania przesiewowe oraz zmiany w stylu życia. Zalecenia skupiają się m.in. na zwiększonej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i kontroli czynników ryzyka, takich jak m.in. ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. 

Smutna rodzina
22.10.2024 11:35 Zarabiamy 15 tysięcy miesięcznie, nie stać nas na wakacje nad polskim morzem. Pożyczamy od teściowej

Malwina i Eryk to jedna z tych par, które na pozór wyglądają jak żywcem wyjęci z reklamy szczęśliwego życia. Ona zadbana, dobrze ubrana, ze zrobionymi paznokciami. On wysoki, elegancki, spokojny… Jedno ich dziecko chodzi do przedszkola z moim synem, drugie do podstawówki. Znamy się właśnie z przedszkolnej szatni i z placu zabaw. Nie jesteśmy przyjaciółmi, ale znamy się dobrze - nasze dzieci odwiedzają się regularnie. Zupełnym przypadkiem, kiedy zobaczyłam ich obrażonych na siebie, dowiedziałam się, że mają problemy finansowe. I to poważne…. 

Chore dziecko
21.10.2024 14:24 Jelitówka u dzieci. W Warszawie już pełno chorych. Jak pomóc dziecku przy grypie żołądkowej?

Jelitówka zazwyczaj występuje w sezonie jesienno-zimowym. W Warszawie, podobnie jak w innych dużych miastach w Polsce, obserwuje się w ostatnim czasie wzrost zachorowań. Jak pomóc dziecku, gdy wystąpią objawy? 

Żałoba po śmierci dziecka
21.10.2024 11:04 Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Utrata dziecka jest bolesnym doświadczeniem, które odbija się na życiu rodziców i całej rodziny. Jak sobie poradzić ze stratą? Gdzie szukać pomocy i wsparcia psychologicznego w tak trudnym momencie?

Służba zdrowia
21.10.2024 08:56 Jest nowy związek zawodowy w ochronie zdrowia. Już zarejestrowany

Opiekunowie medyczni i pracownicy pomocy społecznej zorganizowali się, tworząc nowy związek zawodowy. Został on wpisany do KRS pod nazwą Ogólnopolski Związek Zawodowy Opiekunów Medycznych i Pracowników Pomocy Społecznej.

Kobieta leży w łóżku przytula poduszkę
20.10.2024 14:31 To częsty objaw raka jajnika. Bagatelizuje go mnóstwo kobiet

Rak jajnika zbyt często bywa diagnozowany w zaawansowanym stadium. Niestety, jego wczesne objawy są niespecyficzne, co utrudnia rozpoznanie. Jest jednak jednak rzecz, która może go sugerować – nie wolno jej bagatelizować. 

Nowotwór, chłoniak Hodgkina
20.10.2024 09:18 Miała tylko jeden objaw. U 15-latki zdiagnozowano rzadki nowotwór

Nastolatka zmagała się z przykrą dolegliwością, którą bagatelizowali lekarze. Z czasem okazało się, że to nowotwór. Dopiero, gdy trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) usłyszała druzgocącą diagnozę.

Pogotowie ratunkowe
20.10.2024 09:17 Przy takim ciśnieniu lepiej od razu wzywaj karetkę. Możesz mieć zawał

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podaje, że na nadciśnienie choruje w Polsce ponad 10 mln osób. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udaru lub zawału. Przy jakich wartościach wzywać karetkę?  

Pogrzeb
18.10.2024 19:02 Czy zmarli mogą wrócić, żeby się zemścić? Ksiądz odpowiada. Te pytania najbardziej nas nurtują po śmierci bliskich

Doświadczenie śmierci osoby bliskiej jest niezwykle trudne, podobnie, gdy mamy wrażenie, że jej obecność nadal nam towarzyszy. Czy to w ogóle możliwe? Czy zmarli mogą przychodzić do nas, żeby nam coś przekazać? Teoretycznie dowodów naukowych nie ma żadnych, natomiast ksiądz egzorcysta przekonuje, że są pewne okoliczności, w których może dojść do kontaktu z osobą zmarłą. W okresie żałoby jesteśmy w trudnym stanie psychicznym, mamy różne uczucia, od żalu po złość - jesteśmy także bardzo zmęczeni i zniechęceni. Być może taki “kontakt” jest tylko wytworem naszej wyobraźni…

Jak poprawnie wykonać u dziecka test na covid? Pielęgniarka zdradza, że wiele zależy od rodziców
18.10.2024 14:46 Pielęgniarka: Rodzic ma duży wpływ na poprawne wykonanie testu na COVID-19 u dziecka

Choć wielu wydawało się, że pandemia już za nami, to wciąż pojawiają się kolejne zachorowania. Niezwykle ważne jest więc, by w razie podejrzeń przeprowadzać testy i podejmować odpowiednie działania, które zmniejszą zagrożenie. Ale jak poprawnie wykonać test na COVID-19 u dziecka i jaka jest w tym rola rodziców? Sprawdźmy.Testy mogą pomóc w ustaleniu nosicielstwa wirusa, zwłaszcza u osób z grup wysokiego ryzyka, oraz podjąć odpowiednie kroki w leczeniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji. Nie należy więc bagatelizować objawów takich jak gorączka, ból gardła, zatkanie zatok i nieustający kaszel. Może to nie być zwykłe przeziębienie. 

Coraz więcej L4 z powodu depresji
18.10.2024 14:26 Coraz więcej zwolnień lekarskich z tym samym kodem. Przyczyną często jest praca

Systematycznie wzrasta liczba zwolnień chorobowych, tzw. L4, które Polacy otrzymują z tego samego powodu. Chodzi o depresję. Co istotne, przyczyną tych zaburzeń jest zwykle... praca. A raczej niestabilne warunki zatrudnienia, brak równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, a także praca powyżej 40 godzin tygodniowo. Dane na ten temat zebrała Gazeta Wyborcza. 

Ból brzucha
18.10.2024 12:43 Tak bolą uchyłki jelita grubego. Nigdy nie ignoruj tego bólu

Uchyłki jelita grubego zazwyczaj przebiegają bezboleśnie, ale zdarza się, że powodują silny ból brzucha. Gdzie boli choroba uchyłkowa jelit i jak ją rozpoznać?

WC, toaleta
18.10.2024 11:14 To typowy objaw raka jajnika. Ignoruje go mnóstwo kobiet

Rak jajnika może być bardzo groźny – zwłaszcza, jeśli zostanie zdiagnozowany w zaawansowanym stadium. Niestety pierwsze objawy choroby łatwo przegapić. Jest jednak jeden objaw, na który warto zwrócić uwagę.

ZUS
18.10.2024 09:20 Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach

Rząd zapowiada rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma wypłacać pracownikowi wynagrodzenie już od pierwszego dnia zwolnienia. Dotychczas robił to pracodawca. Zaplanowano też inne zmiany.

Symbole świętych na zniczach
17.10.2024 16:36 Te znicze kupuje większość z nas. Lepiej ich unikać szczególnie przy dzieciach

W sklepach pojawił się już ogromny wybór zniczy. Wkrótce także przed bramami cmentarzy będzie można zaopatrzyć się w potrzebne ilości „światełek”. Na straganach będą piętrzyły się małe, duże, tańsze, droższe, proste i bardziej wyrafinowane. Ale są między nimi takie, których jednak powinno się unikać, choć to może wydawać się dziwne. Zawsze z tyłu głowa warto mieć na względzie ekologię. A dobry przykład idzie z góry więc rodzice powinni uczyć dzieci od najmłodszych lat, jak dbać o planetę. 

Zmęczona kobieta
17.10.2024 12:05 To pierwszy objaw białaczki. Ma go co drugi chory

Białaczka to choroba, której obawia się wiele osób. Może odebrać życie. Jak ją rozpoznać? Jakie są jej pierwsze objawy? Ten jeden często bagatelizujemy, a może świadczyć o tej groźnej chorobie.

None
16.10.2024 17:08 Po tym poznasz chorą tarczycę. Takie objawy ma prawie każdy

Wiele mówi się o niedoczynności tarczycy, w internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat choroby Hashimoto. Stosunkowo rzadko porusza się natomiast kwestię nadczynności tego gruczołu. A to również poważny problem zdrowotny, z którym boryka się wiele osób.Jak rozpoznać nadczynność? Wiele objawów tej choroby przez długi czas może być bagatelizowana. To, że nam gorąco, przypiszemy podkręconemu ogrzewaniu, kłopoty ze snem, czy nerwowość – stresowi w pracy. W ten sposób możemy funkcjonować kilka lat. I męczyć się, nie wiedząc nawet, że trzeba się leczyć. Warto obserwować swój organizm.

Ból brzucha
15.10.2024 10:26 Tak boli tętniak aorty. Nigdy nie ignoruj tego bólu

Tętniak aorty brzusznej jest jak tykająca bomba. Dopóki tyka jest niegroźny, problem zaczyna się, gdy wybucha. Są jednak sposoby, by tego uniknąć – wystarczy regularnie się badać i zwracać uwagę na niepokojące objawy, w tym ból brzucha. Jak i gdzie boli tętniak? 

sposoby na zapalenie pęcherza
14.10.2024 11:24 Skąd naprawdę bierze się zapalenie pęcherza i jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia ginekolożka

Ta infekcja może przytrafić się każdemu, jednak najczęściej zapadają na nią kobiety, ze względu na budowę anatomiczną. Szacuje się, że co trzecia doświadczy zapalenia pęcherza przynajmniej raz w życiu, a w wielu przypadkach schorzenie to może mieć charakter nawracający.Typowe objawy zapalenia pęcherza to m.in. pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważniejszych powikłań, w tym zapalenia nerek. Dlatego tak ważne jest, aby w porę rozpoznać objawy i wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tym problemem. A co na ten temat mówi ginekolożka?

Księzna Kate, Kate Middleton
09.10.2024 07:25 Księżna Kate musi wrócić do szpitala. Powód jest bardzo ważny

Księżna Kate choruje na raka. Chorobę Middleton przeżywają nie tylko jej bliscy, ale również rzesze fanów, których księżna doczekała się na całym świecie. Choć chemioterapia księżnej dobiegła końca, Kate ponownie musi trafić do szpitala. Dlaczego?

Operacja, zabieg guz mózgu
08.10.2024 11:29 To pierwsza taka operacja w Polsce. Pacjentowi usunięto guza mózgu przez oczodół

To pierwsza taka operacja w Polsce. 71-letni pacjent z Łomży przeszedł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z Białymstoku operację usunięcia guza mózgu przez oczodół. Lekarze dostali się do guza przez malutkie nacięcie w zmarszczce na powieki. Zobaczcie szczegóły.

Cukrzyca, zasiłek pielęgnacyjny
07.10.2024 12:05 215 zł co miesiąc dla chorych na cukrzycę. Z początkiem listopada wchodzi nowy okres zasiłkowy

Osoby chore na cukrzycę typu 1 co miesiąc może dostawać 215 zł, lecz są pewne warunki. Pieniądze przekazywane są w ramach zasiłku pielęgnacyjnego. 1 listopada 2024 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, choć jak warto zaznaczyć, wysokość zasiłku nie zmieni się.

Ta choroba zagraża życiu dzieci i dorosłych. Jej objawy łatwo pomylić ze zwykłą grypą
06.10.2024 08:07 Ta choroba zagraża życiu dzieci i dorosłych. Jej objawy łatwo pomylić ze zwykłą grypą

Jesień to sezon infekcji. Warto jednak mieć się na baczności, bo nie zawsze zwyczajne objawy przeziębienia czy grypy będą symptomami tych chorób. Okazuje się, że niektóre z nich bardzo łatwo pomylić z tymi groźnymi dla zdrowia i życia. Jedną z nich jest zapalenie opon mózgowych.Jak podaje „Przegląd Epidemiologiczny”, „w 2021 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 973 zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzenio- wych i/lub mózgu. Jest to wzrost liczby zachorowań o 16,1% w porównaniu do 2020 r., lecz nadal spadek tej liczby o 57% w stosunku do 2019 r., kiedy to odnotowano 2249 zachorowań”.

Zmiany, pacjenci, leki
02.10.2024 13:47 Duże zmiany dla pacjentów. W październiku szykują się obniżki leków i nie tylko

Wraz z początkiem października pacjentów czeka sporo zmian, w tym m.in. nowa lista leków refundowanych, ale też zmiany dotyczące zwolnień lekarskich czy dostęp do nowych świadczeń. Ten miesiąc przyniesie obniżki cen dla pacjentów. Mniej zapłacimy za niektóre leki oraz pobyt w sanatorium.

Objawy raka, które ignorujemy
02.10.2024 11:55 Te objawy mogą wskazywać raka już bardzo wcześnie. Zwykle je ignorujemy

Nowotwory to podstępne choroby. Mogą rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Albo dawać, ale tak subtelne i niejednoznaczne, że przypisujemy je innym, nie tak groźnym problemem ze zdrowiem. Bóle głowy podciągamy pod stresujący tryb życia, bóle kręgosłupa temu, że całymi dniami pracujemy przed komputerem.Warto jednak być czujnym i obserwować sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało. A kiedy tylko coś nas niepokoi, zgłaszać to lekarzowi. W ten sposób, jeżeli dzieje się coś poważnego, można to wcześnie wykryć. A z nowotworami często jest tak, że im szybciej padnie diagnoza, tym większe są szanse na wyleczenie.

Rak piersi, mammografia
30.09.2024 14:08 1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Wciąż we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, bo ok. 25 proc., stąd tak duże przywiązanie do profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych.We wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest tylko ok. 25% przypadków choroby - tak podreślali eksperci w ramach debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". Eksperci apelują o to, by wykonywać badania. 

Objawy słabego krążenia - nie tylko zimne ręce i nogi
29.09.2024 09:44 Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie

Zimne stopy i dłonie, nawet w cieplejsze dni, przez wiele osób uznawane są za jeden z najpowszechniejszych objawów tzw. słabego krążenia. Jednakże ta przypadłość może objawiać się na różne, czasem subtelniejsze sposoby i nie należy ich ignorować, bo może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.Problemy z krążeniem krwi nie dotyczą tylko kończyn – mogą one mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. A jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o tym, że nasze naczynia krwionośne nie pracują tak, jak powinny?

Jak złagodzić problemy z nietrzymaniem moczu? Wprowadź ten nawyk w życie
29.09.2024 09:42 Jak złagodzić problemy z nietrzymaniem moczu? Wprowadź ten nawyk w życie

Nietrzymanie moczu, określane medycznie jako inkontynencja, to zaburzenie, które polega na niekontrolowanym i mimowolnym wydalaniu moczu z pęcherza moczowego. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością, nie są w stanie powstrzymać wycieku moczu, co jest dla nich ogromnym utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu.Problem nietrzymania moczu dotyka miliony ludzi. Jak podaje gov.pl, szacowana liczba osób z tą dolegliwością na całym świecie wynosi około 423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce jest to ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu.