Rząd zapowiada rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma wypłacać pracownikowi wynagrodzenie już od pierwszego dnia zwolnienia. Dotychczas robił to pracodawca. Zaplanowano też inne zmiany.
W sklepach pojawił się już ogromny wybór zniczy. Wkrótce także przed bramami cmentarzy będzie można zaopatrzyć się w potrzebne ilości „światełek”. Na straganach będą piętrzyły się małe, duże, tańsze, droższe, proste i bardziej wyrafinowane. Ale są między nimi takie, których jednak powinno się unikać, choć to może wydawać się dziwne. Zawsze z tyłu głowa warto mieć na względzie ekologię. A dobry przykład idzie z góry więc rodzice powinni uczyć dzieci od najmłodszych lat, jak dbać o planetę.
Białaczka to choroba, której obawia się wiele osób. Może odebrać życie. Jak ją rozpoznać? Jakie są jej pierwsze objawy? Ten jeden często bagatelizujemy, a może świadczyć o tej groźnej chorobie.
Wiele mówi się o niedoczynności tarczycy, w internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat choroby Hashimoto. Stosunkowo rzadko porusza się natomiast kwestię nadczynności tego gruczołu. A to również poważny problem zdrowotny, z którym boryka się wiele osób.Jak rozpoznać nadczynność? Wiele objawów tej choroby przez długi czas może być bagatelizowana. To, że nam gorąco, przypiszemy podkręconemu ogrzewaniu, kłopoty ze snem, czy nerwowość – stresowi w pracy. W ten sposób możemy funkcjonować kilka lat. I męczyć się, nie wiedząc nawet, że trzeba się leczyć. Warto obserwować swój organizm.
Tętniak aorty brzusznej jest jak tykająca bomba. Dopóki tyka jest niegroźny, problem zaczyna się, gdy wybucha. Są jednak sposoby, by tego uniknąć – wystarczy regularnie się badać i zwracać uwagę na niepokojące objawy, w tym ból brzucha. Jak i gdzie boli tętniak?
Ta infekcja może przytrafić się każdemu, jednak najczęściej zapadają na nią kobiety, ze względu na budowę anatomiczną. Szacuje się, że co trzecia doświadczy zapalenia pęcherza przynajmniej raz w życiu, a w wielu przypadkach schorzenie to może mieć charakter nawracający.Typowe objawy zapalenia pęcherza to m.in. pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważniejszych powikłań, w tym zapalenia nerek. Dlatego tak ważne jest, aby w porę rozpoznać objawy i wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z tym problemem. A co na ten temat mówi ginekolożka?
Księżna Kate choruje na raka. Chorobę Middleton przeżywają nie tylko jej bliscy, ale również rzesze fanów, których księżna doczekała się na całym świecie. Choć chemioterapia księżnej dobiegła końca, Kate ponownie musi trafić do szpitala. Dlaczego?
To pierwsza taka operacja w Polsce. 71-letni pacjent z Łomży przeszedł w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z Białymstoku operację usunięcia guza mózgu przez oczodół. Lekarze dostali się do guza przez malutkie nacięcie w zmarszczce na powieki. Zobaczcie szczegóły.
Osoby chore na cukrzycę typu 1 co miesiąc może dostawać 215 zł, lecz są pewne warunki. Pieniądze przekazywane są w ramach zasiłku pielęgnacyjnego. 1 listopada 2024 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, choć jak warto zaznaczyć, wysokość zasiłku nie zmieni się.
Jesień to sezon infekcji. Warto jednak mieć się na baczności, bo nie zawsze zwyczajne objawy przeziębienia czy grypy będą symptomami tych chorób. Okazuje się, że niektóre z nich bardzo łatwo pomylić z tymi groźnymi dla zdrowia i życia. Jedną z nich jest zapalenie opon mózgowych.Jak podaje „Przegląd Epidemiologiczny”, „w 2021 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 973 zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzenio- wych i/lub mózgu. Jest to wzrost liczby zachorowań o 16,1% w porównaniu do 2020 r., lecz nadal spadek tej liczby o 57% w stosunku do 2019 r., kiedy to odnotowano 2249 zachorowań”.
Wraz z początkiem października pacjentów czeka sporo zmian, w tym m.in. nowa lista leków refundowanych, ale też zmiany dotyczące zwolnień lekarskich czy dostęp do nowych świadczeń. Ten miesiąc przyniesie obniżki cen dla pacjentów. Mniej zapłacimy za niektóre leki oraz pobyt w sanatorium.
Nowotwory to podstępne choroby. Mogą rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Albo dawać, ale tak subtelne i niejednoznaczne, że przypisujemy je innym, nie tak groźnym problemem ze zdrowiem. Bóle głowy podciągamy pod stresujący tryb życia, bóle kręgosłupa temu, że całymi dniami pracujemy przed komputerem.Warto jednak być czujnym i obserwować sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało. A kiedy tylko coś nas niepokoi, zgłaszać to lekarzowi. W ten sposób, jeżeli dzieje się coś poważnego, można to wcześnie wykryć. A z nowotworami często jest tak, że im szybciej padnie diagnoza, tym większe są szanse na wyleczenie.
Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Wciąż we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, bo ok. 25 proc., stąd tak duże przywiązanie do profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych.We wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest tylko ok. 25% przypadków choroby - tak podreślali eksperci w ramach debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". Eksperci apelują o to, by wykonywać badania.
Zimne stopy i dłonie, nawet w cieplejsze dni, przez wiele osób uznawane są za jeden z najpowszechniejszych objawów tzw. słabego krążenia. Jednakże ta przypadłość może objawiać się na różne, czasem subtelniejsze sposoby i nie należy ich ignorować, bo może to prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.Problemy z krążeniem krwi nie dotyczą tylko kończyn – mogą one mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. A jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o tym, że nasze naczynia krwionośne nie pracują tak, jak powinny?
Nietrzymanie moczu, określane medycznie jako inkontynencja, to zaburzenie, które polega na niekontrolowanym i mimowolnym wydalaniu moczu z pęcherza moczowego. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością, nie są w stanie powstrzymać wycieku moczu, co jest dla nich ogromnym utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu.Problem nietrzymania moczu dotyka miliony ludzi. Jak podaje gov.pl, szacowana liczba osób z tą dolegliwością na całym świecie wynosi około 423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce jest to ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu.
Niektóre choroby dają o sobie znać w nie do końca oczywisty sposób. Pomyślałbyś, np., że znaczenie może mieć zapach, jaki wydzielamy? A jednak. Czasem to, co czujemy, jest sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.Szczególną uwagę warto zwrócić na zmianę zapachu potu lub oddechu. Jeśli z ust czuć woń przypominającą fermentujące owoce, może to wskazywać na cukrzycę. Taki objaw może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby, dlatego nie można zwlekać z wizytą u lekarza.
Co mówią o nas nasze paznokcie? Jak się okazuje, całkiem sporo. I wcale nie chodzi tu o to, że gdy ktoś ma czyste i zadbane, to prawdopodobnie jest też miłym i poukładanym człowiekiem. Wygląd paznokcie świadczyć może o naszym zdrowiu.Wszelkie zmiany w ich kondycji, to, czy stały się łamliwe, czy płytka zmieniła kolor, nabrała przebarwień, może wskazywać na proces toczący się w organizmie. To mogą być tylko niedobory witamin i minerałów, ale także poważne stany, jak choroby tarczycy, czy płuc.
Czerwone plamy na nogach, przypominające krostki lub kropki, nie muszą być jedynie problemem natury estetycznej. Mogą świadczyć o wielu poważnych dolegliwościach, więc nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Problem może zostać rozwiązany szybko i bezboleśnie.Wystąpienie czerwonych zmian na skórze może mieć wiele przyczyn i aby ją ustalić nie wystarczy zgłosić się do lekarza - należy obserwować swoje ciało i dodatkowe objawy. Czym mogą być spowodowane czerwony kropki na nogach? Sprawdźmy.
Wielu Polaków nie wyobraża sobie potraw bez dodatku tej przyprawy. Jest totalną podstawą w naszej kuchni i nie może jej zabraknąć. Niewielu z nas wie jednak, że jej używanie zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego.Doskonale wiemy, że sól nie jest najlepszym wyborem, gdyż w zbyt dużych ilościach przyczynia się do wielu chorób. Najnowsze badania wykazały z kolei, że zwiększa nawet ryzyko poważnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Jak to możliwe? Sprawdźmy.
Pomidory to jedne z naszych ulubionych warzyw. Cenimy je za wyjątkowy smak, za możliwość wszechstronnego wykorzystania w kuchni, no i za walory zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, że choć pomidory dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych, nie dla każdego są wskazane.Dla niektórych osób zjedzenie potrawy na bazie pomidorów może mieć przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o alergię, ale również o pewne choroby, jak np. refluks. Kto powinien wykluczyć pomidory ze swojej diety?
Rak trzustki to jeden z najbardziej bolesnych raków. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo trudne, ponieważ objawy pojawiają się, gdy zaatakuje inne narządy. Czas jest jednak niezwykle ważny. Tych objawów nie należy więc bagatelizować.Nowotwór trzustki rozwija się w wyniku niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie tego narządu. Co ciekawe, choć stanowi tylko 3% wszystkich nowotworów złośliwych, jest jedną z najczęściej doprowadzających do zgonu chorób nowotworowych.
Wielu młodym osobom wydaje się, że choroby ich nie dotyczą. To jednak największy błąd, jaki mogą popełnić. Te kilka sygnałów, które daje nam organizm, powinno skłonić nas do wykonania niezwykle ważnego badania, którym jest gastroskopia.Gastroskopia to niezwykle skuteczna metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednocześnie jest to badanie, którego najbardziej obawiają się pacjenci. Choć nie jest bolesne, rzeczywiście może być niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem. Warto jednak przezwyciężyć swój strach, by zadbać o zdrowie.
Okazuje się, że jeśli masz takie zmarszczki, to może to świadczyć nie tylko o starzeniu się, ale i o większym ryzyko zachorowania na poważną chorobę. Wiele osób jednak to bagatelizuje, nie doszukując się w tym możliwości wystąpienia problemów zdrowotnych. To jednak poważny błąd.Zmarszczki są naturalną konsekwencją procesu starzenia się skóry. Pojawiają się wskutek wiotczenia skóry przy utracie kolagenu i elastyny, przesuszenia skóry, ubytku kwasu hialuronowego i innych czynników. Na zmarszczki na czole należy jednak szczególnie uważać.
Rozpoznanie guza mózgu nie jest proste. Często pierwsze objawy mylone są z innymi dolegliwościami. Warto jednak przyjrzeć się sobie i swoim bliskim, ponieważ szybka diagnoza jest niezwykle ważna. Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia.
Czarne plamki przed oczami, robaczki, niteczki czy latające muszki to nic innego jak męty. Jak sama nazwa wskazuje, powstają ze zmętnienia ciała szklistego, a stają się widoczne, kiedy rzucają cień na siatkówkę oka. W wielu przypadkach nie są one groźne, jednak warto skonsultować się z lekarzem, bo mogą być objawem choroby oczu.Problem mętów w oku dotyczy milionów osób na całym świecie. Niestety, nie wszyscy mają świadomość tego, że mogą świadczyć o postępującej chorobie oczu. Kiedy powinno nas to zaniepokoić? Odpowiadamy.
Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa . Jej następstwem są zaburzenia pamięci oraz zachowania, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego. Pierwsze objawy tej choroby można zauważyć podczas drobnych czynności – m.in. gotowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Na chorobę Alzheimera choruje około 21 milionów ludzi. Według szacunków, w Polsce ta liczba przekracza próg 350 tysięcy. Po wliczeniu dodatkowych form otępienia, w Polsce może być jednak aż ponad pół miliona chorych.
Zadbane, estetyczne paznokcie, wiele mówią o człowieku i o jego charakterze, np. o tym, czy lubi porządek i ład w życiu, czy jest schludny, lub czy nie przykłada uwagi do niektórych szczegółów. Ale z paznokci można wyczytać także stan zdrowia danej osoby. Wiele zmian w ich strukturze i wyglądzie może świadczyć o problemach wewnętrznych organizmu, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Na przykład – rozwarstwiające się paznokcie, takie, które z łatwością odchodzą od palca, mogą być objawem choroby tarczycy. Ale nie tylko.
Neurolog prof. Konrad Rejdak podkreślił w rozmowie z PAP, że nawet jedna trzecia społeczeństwa zmaga się z jakąś stałą chorobą neurologiczną. Niestety, największym problemem są udary mózgu. Wciąż ich przybywa, a zapada na nie coraz więcej młodszych pacjentów.