Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Co Wabi Kleszcze

Co Wabi Kleszcze

co wabi kleszcze

Wrotycz
17.05.2024 12:28 Ta roślina odstrasza kleszcze. Jeśli nie chcesz jej sadzić - możesz kupić wyciąg i spryskać ogród i balkon

Niektóre rośliny wydzielają zapach, który odstrasza kleszcze, a inne - działają na nie jak magnez. Jedną z roślin, którą dobrze jest mieć w pobliżu siebie, kiedy chcemy ustrzec się przed kleszczami, jest wrotycz. Co ciekawe - nie trzeba go od razu sadzić (chociaż wygląda ładnie), dostępne są wyciągi z wrotyczu, którymi można spryskać balkon i ogród, a kleszcze się do niego nie zbliżą.

Zakleszczotek to polski skorpion
14.05.2024 09:07 Polskie skorpiony wchodzą do domów. Czy są groźne?

Wraz z coraz wyższą temperaturą budzą się do życia kolejne stworzenia. Polski skorpion, czyli zakleszczotek do złudzenia przypomina skorpiona, jest także jadowity. Uwielbia ludzkie domy, a szczególnie - książki. To właśnie tam pomieszkuje. Czy należy się bać tego małego “skorpiona”?

Afrykański kleszcz wędrowny
13.05.2024 09:03 Kleszcze giganty dotarły do Polski. Są śmiertelnie niebezpieczne

Jakby w Polsce kleszczy było mało, do grona pajęczaków w naszym kraju dołączył kolejny gatunek. Zła wiadomość jest taka, że to jeden z największych rodzajów kleszczy, w dodatku bardzo drapieżny. Dobrej niestety brak.Afrykańskie kleszcze wędrowne do tej pory spotykano w Afryce, Azji i na południu Europy. Teraz za sprawą ocieplenia klimatu przywędrowały do Polski. Możliwe też, że przyleciały do Polski na grzbietach ptaków. Egzotyczne pajęczaki obserwowano m.in. na Dolnym Śląsku, ale możliwe, że występują już w całym kraju.

Kleszcze lubią wysokie trawy i paprocie
07.05.2024 08:14 Tych roślin lepiej nie sadzić na balkonie. Są siedliskiem kleszczy

Pięknie obsadzony latem ogród wygląda imponująco i dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Można się na nim zrelaksować w otoczeniu zieleni i kwiatów, odpocząć. Jednak warto wiedzieć, że niektóre rośliny przyciągają kleszcze jak magnez. Zobacz, czym nie obsadzać tarasu i balkonu, aby nie przyciągać tych pajęczaków. 

Kleszcz
05.05.2024 15:18 Mapa kleszczy 2024. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze!

NFZ ostrzega przed kleszczami, od których aż roi się w polskich lasach i parkach. Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą groźne choroby - boreliozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze.

kleszcze w Polsce
23.02.2024 13:37 Obalamy 4 popularne mity o kleszczach. W numer jeden nadal wierzy wielu Polaków

Na temat kleszczy powiedziano już wiele. Co roku na wiosnę jesteśmy od nowa zasypywani kolejnymi informacjami. Jednak wiele obiegowych opinii krążących na ich temat nie jest zgodnych z prawdą. Czy kleszcze rzeczywiście aż tak zagrażające naszemu zdrowiu? Dziś bierzemy pod lupę 4 popularne mity dotyczące kleszczy i boreliozy. 

kleszcze w ogrodzie
22.02.2024 13:11 Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w związku z ociepleniem klimatu, kleszcze zaczynają się uaktywniać wcześniej niż zwykle i atakują już w lutym. Obecne zimy są cieplejsze, co sprzyja wcześniejszemu przebudzeniu się tych niebezpiecznych pajęczaków. Kleszcze są obecne nie tylko w lasach i na łąkach. Przeniosły się także do miast i mogą czaić się nawet w naszym ogródku. Istnieją rośliny, które szczególnie sobie upodobały. Są też takie, które działają na nie odstraszająco. Przedstawiamy listę.