Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Jadłospis od dietetyka na 28 dni za darmo - dla każdego
Alina Gałka
Alina Gałka 16.02.2025 09:09

Jadłospis od dietetyka na 28 dni za darmo - dla każdego

Jadłospis od dietetyka na 28 dni
Fot. Microgen/Shutterstock

Miesięczna dieta z jadłospisem, listą zakupów i interaktywnym dzienniczkiem żywienia? U dietetyka za taką usługę zapłacisz kilkaset złotych. Tymczasem zdrowe menu, uwzględniające twoje potrzeby – w tym choroby przewlekłe! – możesz mieć całkowicie za darmo, w kilka minut i bez wychodzenia z domu.

Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zapobieganiu wielu chorobom, takim jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. Odpowiednio zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak skomponowanie i przestrzeganie diety nie zawsze jest łatwe.

Zdrowe jedzenie bywa wyzwaniem

Brak czasu, a niekiedy pomysłu na zdrowe posiłki to najczęstsze powody, dla których sięgamy po gotowe dania. Niestety przetworzona żywność nie jest dla nas dobra. Pełne cukrów i przetworzonych tłuszczów trans, gotowe dania przyczyniają się do większej zapadalności na choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwory, cukrzyca czy nadciśnienie.

Kolejnym powodem trudności w utrzymaniu zdrowej diety są nawyki żywieniowe kształtowane od dzieciństwa. Brak wyniesionej z domu wiedzy na temat komponowania zbilansowanych posiłków sprawia, że wielu ludzi nie wie, jak skutecznie zmienić swoje nawyki na lepsze. W takich sytuacjach często decydujemy się na konsultacje z dietetykiem.

Te produkty są najbardziej rakotwórcze. Wielu z nas spożywa je codziennie Nowotwory z lodówki. Lekarz wskazał 3 produkty, które są dla raka jak nawóz

Kłopotliwe konsultacje dietetyczne

Choć plany żywieniowe ustalane przez dietetyka mają wiele zalet, to nie są pozbawione wad. Jednym z głównych problemów jest wysoka cena – zarówno sama konsultacja, jak i późniejsze wizyty kontrolne oraz zalecane produkty mogą być kosztowne. Dodatkowo niektóre jadłospisy wymagają zakupu trudno dostępnych lub drogich składników, co dla wielu osób może stanowić poważną przeszkodę.

konsultacja-dietetyczna-shutterstock

Psychiczną barierą przed inwestycją w konsultacje dietetyczne bywa też obawa przed brakiem konsekwencji. Po co wydawać pieniądze na wizytę, skoro i tak nie będę przestrzegać zaleceń? Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda żywienie na diecie od specjalisty, możesz skorzystać z miesięcznego jadłospisu dopasowanego do twoich potrzeb i celów – za darmo.

Darmowa dieta do pobrania ze strony

Z ciekawą inicjatywą dla pacjentów zainteresowanych zmianą nawyków żywieniowych wyszedł Narodowy Fundusz Zdrowia. W serwisie internetowym DIETY NFZ udostępnia pacjentom nie tylko plany żywieniowe, ale też wiele porad dotyczących zdrowego żywienia, interesujące e-booki i angażujące quizy.

Na stronie funduszu dostępny jest interaktywny kalkulator BMI, który pomaga ustalić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki niemu pacjenci po zalogowaniu w serwisie mogą skorzystać ze spersonalizowanego jadłospisu dostosowanego do ich potrzeb. Do wyboru są m.in. diety ukierunkowane na potrzeby osób z:
• cukrzycą,
• celiakią,
depresją,
• dną moczanową, 
• nadciśnieniem,
• nadczynnością tarczycy.

konfiguracja-przepisow-diety.nfz.gov.pl

Po wyborze rodzaju diety i kaloryczności, użytkownicy serwisu od razu otrzymują dostęp do jadłospisu z prostymi, smacznymi przepisami, listą zakupów i dzienniczkiem. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych funkcjonalności. Dzięki dzienniczkowi użytkownicy mogą w łatwy sposób monitorować swoje samopoczucie, a jeżeli celem diety była zmiana masy ciała – również postępy.

Dostęp do platformy znajdziesz w Serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia DIETY NFZ na stronie diety.nfz.gov.pl, a do zalogowania potrzebujesz tylko aktywnego konta email.

 

Czytaj także:

Czy cukier uzależnia i działa jak narkotyk? Dietetyk wyjaśnia, jak naprawdę działają słodycze
Tych 8 produktów niszczy twój żołądek, jeśli spożywasz je z samego rana
Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty
 

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Czerwone przetworzone mięso sprzyja zachorowaniom na raka.
Czerwone przetworzone mięso sprzyja zachorowaniom na raka.
Dieta ma zasadniczy wpływ na stan naszego zdrowia, podkreślają to zarówno specjaliści od żywienia, jak i dietetycy. Weźmy np. czerwone mięso. Zgodnie z rekomendacjami, nie powinniśmy przekraczać 1-2 posiłków z tym produktem tygodniowo. Jemy go natomiast o wiele więcej, podczas gdy badania jasno wskazują, że wiąże się to z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania np. na cukrzycę, chorobę wieńcową, czy nowotwór.Nowotwory przewodu pokarmowego, w tym rak żołądka, rak przełyku i rak jelita grubego, stanowią 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Choć czynniki, które sprzyjają tym chorobom, są różne, wiele zależy tu od tego, w jaki sposób się odżywiamy. „Top produkt, który przyczynia się do raka przełyku, żołądka, czy jelita grubego to przetworzone czerwone mięso” – podkreśla dr dietetyki, Paula Ihnatowicz.
Czytaj dalej
Duże zmiany (nie tylko) dla seniorów. Chodzi o korzystanie z sanatoriów
Korzystanie z sanatoriów
korzystanie-z-sanatoriów-shutterstock
Pobyt w sanatorium to świetny sposób na podreperowanie zdrowia i odpoczynek. Niestety czas oczekiwania na wyjazd jest dość długi – wynosi średnio aż 10 miesięcy. Kłopotliwe może być też uzyskanie skierowania na rehabilitację uzdrowiskową. Na szczęście od tego roku wielu osobom może być łatwiej.Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dla pacjentów dobre wiadomości. Już od tego roku będzie można skorzystać z nowych profili rehabilitacji. To znaczy, że więcej osób będzie mogło wyjechać do sanatorium.
Czytaj dalej